Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Leopardy będą modernizowane w Poznaniu; Nowa komórka do walki z cyberprzestępczością; Porwani dziennikarze już w Polsce; NATO wspomaga Turcję; Moskwa niezadowolona z obecności wojsk Sojuszu w Europie
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Piotr Fijałkowski, Gazeta Wyborcza - Poznań, "Leopardy jednak w Poznaniu": Wczoraj udało się podpisać porozumienie dotyczące modernizacji Leopardów. Do ostatniej chwili nie było pewne czy poznańskie zakłady będą w konsorcjum biorącym udział w przedsięwzięciu. "Jednak nieoczekiwanie w przerwie świątecznej udało się wypracować porozumienie. Jak słyszymy w poznańskich zakładach, to efekt rozmów z nowymi władzami Ministerstwa Obrony Narodowej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej (poznańska firma jest częścią grupy)."
Grażyna Zawadka, Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, "Minister do walki z hakerami": W Ministerstwie Cyfryzacji powstanie nowa komórka do walki z cyberprzestępcami. Szefem nowej jednostki w strukturze ministerstwa, ma być w randze wiceministra i typowanym nieoficjalnie kandydatem jest generał Włodzimierz Nowak, były szef Departamentu Informatyki i Telekomunikacji MON.
AKA, Super Express, "Podsłuchy zgodne ze standardami": Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariusz Błaszczak - wypowiedział się w sprawie projektu ustawy precyzującą zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego używanie przez służby kontroli operacyjnej. "[...] ustawa regulująca używanie przez służby technik operacyjnych będzie odpowiadać najwyższym standardom - Jeśli nie wejdzie w życie, będziemy mieli raj dla złodziei - tłumaczył minister"
Marcin Banasik, Dziennik Polski, "Krakowscy dziennikarze uwolnieni z rąk Al-Kaidy": W połowie listopada zostali porwani w Syrii dwaj dziennikarze z Krakowa. Marcin Mamoń i Tomasz Głowacki zostali wypuszczeni z niewoli w wigilię, a w niedziele byli już w Polsce. Prokuratura Apelacyjna w Krakowie wszczęła w sprawie porwania śledztwo.
Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, "NATO wzmacnia obronę przeciwlotniczą Turcji": NATO ma zamiar wspomóc Turcję nie tylko w walce z Państwem Islamskim, ale również monitorować sytuację z lotnictwem rosyjskim oraz siłami powietrznymi Baszara Al-Asada."Sojusz Północnoatlantycki wysyła do Turcji samoloty systemu AWACS. Maszyny Boeing E-3 Sentry, których zadaniem jest prowadzenie dozoru radiolokacyjnego dalekiego zasięgu, zostaną przerzucone z położonej w Niemczech bazy w Gelsenkirchen do tureckiej bazy lotniczej w Konya. Samoloty będą obsługiwały międzynarodowe załogi (30 proc. będą stanowili niemieccy wojskowi)."
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Moskwa grozi": Rosja wyraża swoje niezadowolenie z planów NATO umieszczenia sprzętu i żołnierzy w Europie Środkowo - Wschodniej, twierdząc, że te ruchy naruszają Akt Stanowiący Rosja - NATO z 1997 roku. "Rosyjskie MSZ protestuje przeciwko składom amerykańskiej broni w Europie Wschodniej. Rzecznik rosyjskiego resortu spraw zagranicznych Maria Zacharowa wyraziła nadzieję, że USA wycofają się z planów utworzenia składów broni w Polsce i innych państwach wschodniej flanki NATO."
MKT, Parkiet, "Polscy dostawcy mają większe szanse": Firma Lubawa optymistycznie zapowiada nadchodzący rok, zwłaszcza w kontekście planów modernizacji polskiej armii. "Nadchodzący rok dla giełdowej Lubawy zapowiada się obiecująco. Spółka liczy, że uda jej się wygrać część przetargów, które będą organizowane dla polskich sił zbrojnych.– Duże nadzieje wiążemy z kontynuacją „Planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP". Liczymy też na to, że zamówienia będą kierowane głównie do polskich dostawców, co niewątpliwie będzie dla nas korzystne. Na bieżąco bierzemy udział w ogłaszanych przetargach na produkty, które mamy w ofercie, a także opracowujemy nowe, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie służb mundurowych – mówi Marcin Kubica, prezes Lubawy."
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie