Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Lekkie opancerzone pojazdy dla polskiej armii; Spotkanie Prezydenta RP i sekretarza NATO; Niepokój przed manewrami wojskowymi Rosji; Wiceminister MSW o zagrożeniu terrorystycznym; Imam z Ripoll inspirował zamachy w Hiszpanii?

Lekki pojazd uderzeniowy Wirus. - fot. J. Sabak
Lekki pojazd uderzeniowy Wirus. - fot. J. Sabak

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Polscy zwiadowcy z Wirusem”: Polskie lekkie samochody opancerzone – Wirus – będą na wyposażeniu wojska. „MON wyposaży komandosów w lekkie terenowe samochody uderzeniowe. Program Żmija przewiduje zakup 118 pojazdów rozpoznania.”


Super Express, „Prezydent i szef NATO”: W czwartek dojdzie do rozmowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Tematem głównym spotkania, mają być zbliżające się manewry Rosji. „Do rozmów w cztery oczy dojdzie na trzy tygodnie przed rozpoczęciem na Białorusi manewrów Zapad. W ćwiczeniach, które mają się odbyć w dniach od 14 do 20 września, weźmie udział 12,7 tyś. wojskowych, w tym 3 tysiące z Rosji. W ćwiczeniach ma też wziąć udział około 700 jednostek sprzętu wojskowego.”


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Czy to tylko prężenie muskułów”: Ćwiczenia wojskowe zarówno Chin, jak i Rosji, mocno niepokoją społeczność międzynarodową.  „[...] duże manewry w przeszłości stanowiły zasłonę dla przygotowań do zwykłych operacji militarnych. W ten sposób zaczęła się wojna z Gruzją w 2008 r. Wielkie zgrupowania poprzedziły także aneksję Krymu w 2014 r. i konflikt we wschodniej Ukrainie.”


Lidia Lemaniak, Gazeta Polska Codziennie, „Osoby niosące zagrożenie wydalone z Polski”: Wywiad z Jarosławem Zielińskim, wiceministrem spraw wewnętrznych.  „Polskie służby nie miały sygnałów o zagrożeniu atakiem w naszym kraju. Zdarzały się jednak wypadki, że rozpoznawano pojedyncze osoby, które mogły nieść zagrożenie terrorystyczne. Kilka z nich zostało wydalonych z Polski”


Maciej Okraszewski, Gazeta Wyborcza, „Zamachowcy ze szkoły imama”: Hiszpańskie służby prowadzą czynności w miasteczku, z którego pochodzili zamachowcy. Wszystkie ścieżki prowadzą do radykalnego imama. „Niemal wszyscy sprawcy zamachów w Katalonii pochodzili z tego samego pirenejskiego Ripoll. Ferment w tym sennym miasteczku zasiał imam, który zjawił się tam dwa lata temu. [...] Według bliższych znajomych żaden z zamachowców nie wyróżniał się szczególną religijnością - do meczetu przychodzili często tylko w trakcie ramadanu, a poza tym świętym dla muzułmanów miesiącem bywali na wspólnych modłach sporadycznie.”


 

Juliusz Sabak dla TVN24 o zbliżających się manewrach wojskowych Zapad-2017: „Ćwiczenia Zapad-2017 mogą zostać wykorzystane nie tylko militarnie, ale również politycznie. Istnieje ryzyko, że Rosjanie wykorzystują te ćwiczenia i związane z nimi działania czysto logistycznie, do tego, by przesunąć jakieś siły na terytorium Białorusi i już je tam pozostawić”. Źródło: TVN24

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama