Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Finansowe straty i niepewna przyszłość PGZ; Polityka zagraniczna Orbana; Trzecie spotkanie przywódców Chin i Korei Północnej; Wywiad z prof. Szeremietiewem

fot. PGZ
fot. PGZ

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „PGZ miała ponad 100 mln straty. Jej przyszłość jest niepewna”: Analiza wyników finansowych Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przyszłość polskiego giganta zbrojeniowego wydaje się być przesądzona. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów są zwolennicy twardego kursu i rozwiązania PGZ, pozostawiając jedynie spółki przynoszące dochody. „Choć na działalności podstawowej Polska Grupa Zbrojeniowa zarobiła w ubiegłym roku ponad 200 mln zł, to w raporcie skonsolidowanym pokazała wynik na sporym minusie. Jej przyszłość jest niepewna.”


Ziemowit Szczerek, Polityka, „Międzymorze Orbăna”: Polityka zagraniczna premiera Węgier powinna niepokoić już nie tylko Rumunię i Ukrainę, ale również Polskę. „Premier Węgier gra szeroko, coraz szerzej. Niewielki gracz z niewielkiego, choć kiedyś całkiem sporego, kraju ma ambicje nakreślenia nowego porządku nie tylko Basenu Karpat, ale i Europy Środkowej. [...] Orban jeździ głosić swoje mowy do Rumunii. Ale jest wtedy w Rumunii tylko na papierze. W rzeczywistości znajduje się w kraju Szeklerów, madziarskojęzycznych górali, gdzie węgierskie tradycje i pamięć o dawnych wielkich Węgrzech są mocne, a co za tym idzie - mocna jest węgierska idea nacjonalistyczna. Co, jak się można domyślić, mocno niepokoi Rumunów, którzy, jak mogą, dezintegrują węgierskie środowiska w Rumunii.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Przywódcy obu Korei spotkają się w Pjongjangu”: Korea Północna będzie uzależniona od pomocy gospodarczej Chin, jednakże dzięki właśnie udziałowi Pekinu będzie można skutecznie denuklearyzować Koreę. „Trzeci w tym roku szczyt z udziałem prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina oraz dyktatora KRLD Kim Dzong Una odbędzie się we wrześniu w Pjongjangu. Tematem rozmów w stolicy Korei Północnej mają być kwestie implementacji deklaracji z Panmundżom oraz sprawa sankcji, które są nałożone na reżim Kima. [...] Dyktator Korei Północnej zobowiązał się do zamknięcia poligonu atomowego, co uczyniono 24 maja. Ponadto reżim północnokoreański wstrzymał próby rakietowe.”


Rafał Guz, Super Express, „Oceni siebie czy Błaszczaka?”: Wywiad z byłym wiceministrem obrony narodowej, prof. Romualdem Szeremietiewem. „Bez strategii trudno jest konstruować sensowny plan technicznej modernizacji armii, a wobec tego sensowniej wydawać pieniądze na zakupy. Ostatecznie bowiem nie wiadomo, czy to, co kupujemy w koncepcji strategicznej, której w końcu się doczekamy, będzie potrzebne, czy jednak nie. [...] MON stawia wóz przed koniem. Najpierw trzeba wiedzieć po co, a dopiero potem co.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Irek

    Ciekaw jestem wyniku Bumaru . Myślę że to PL01 ten wynik zrobiło . Przecież to moloch . A co oni produkują ?

  2. SDA

    Podpisali za dużo listów intencyjnych.....korytarze w PGZ są całe zapchane zdjęciami z takich spotkań....i teraz nie wiadomo za co się wziąć.....jakoś kolejka chętnych na to nasz wypasione, super uzbrojenie nie stoi? no jak mi przykro....nie ma nabywców na Wróbla? naprawdę? nikt nie chce kupić Twardych? Kraba? Raka? Grota? Piotunów? NIKT????????????

  3. Marek Kuźmicz

    PGZ ma 800 mln straty. 400 przeniesiono do żeglugi morskiej żeby nie było skandalu. Sprzedaż zakładów zbrojeniowych tj. eksport wynosi ZERO. PGZ nie powinno się zamykać tylko dopuścić kontrakty zagraniczne i inwestycje zagraniczne, którym można sprowadzić natychmiast.

  4. dim

    Idiotyzm, to m.in. udawanie, że Polacy nie pamiętamy, jaka jest zwykle efektywność państwowych monopoli. A już zbrodnią gospodarczą jest udawanie, że zapomniano także, jak to złe zakłady obciążają i wyhamowują te dobre zakłady. I tak jest, tak musi być w każdym państwowo-kolesiowskim monopolu. W szczególności, dla zarobków pracowniczych, ważne jest wtedy, kto cię popiera, a nie co potrafisz i jak dobrze pracujesz. A przy przydziale funduszy inwestycyjnych - nie jest ważne, kto lepiej produkuje, a w którym zarządzie siedzi więcej \"naszych\" ? A fuj ! Przecież system bolszewicki miał już być w Polsce zakazany ? A monopole zniesione ? Wprowadzona konkurencja ? - a więc to były tylko bajki dla naiwnych ?

  5. Paranoid

    PGZ - więcej pieniędzy Panie więcej pieniędzy? A gdzie te technologie kosmiczne i biznesy zagraniczne, biura, przedstawicielstwa ...

Reklama