Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Wtorek z Defence24.pl: Chaos wśród dżihadystów walczących w Syrii; Polska zbrojeniówka potrzebuje transferu technologii i realnej współpracy międzynarodowej; Projekt ustawy modernizującej BOR; Będzie kolejna próba rakietowa Korei Północnej?

Fot. st. szer. Bartosz Różański
Fot. st. szer. Bartosz Różański

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Rzeczpospolita, "Bliski Wschód": "[...] organizacje rebeliantów powiązane z tzw. Państwem Islamskim toczą między sobą walki w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii - podała agencja Reuters. [...] W niektórych regionach obie organizacje walczą jednak ręka w rękę z innymi formacjami dżihadystów. Przeformowanie sojuszów i chaos wśród dżihadystów to jeden z efektów zdobycia przez armię rządową całego Aleppo w grudniu ubiegłego roku."


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Polska zbrojeniówka, czyli już czas wyjść za mąż": Inwestycja Ministerstwa Obrony Narodowej w polską zbrojeniówkę jest realną szansą stworzenia wielkiego przemysłu na skalę międzynarodową. Jednakże do urzeczywistnienia tej idei potrzebny jest transfer technologii i współpraca z największymi graczami na rynku zbrojeniowym.


Magdalena Złotnicka, Gazeta Polska Codziennie, "Będą zmiany w Biurze Ochrony Rządu": Rząd przedstawi projekt modernizacyjny Biura Ochrony Rządu. "[...] żeby, szef BOR-u stał się takim samym organem jak szef policji oraz żeby zadania nowego BOR-u były rozszerzone [...] W ramach ustawy modernizacyjnej na lata 2017-2020 BOR miałby unowocześnić bazę szkoleniową i zakupić ok. 90 pojazdów [...] Dziś BOR nie posiada uprawnień do takich działań, a są bardzo potrzebne po to, żeby dokonywać lepszego rozpoznania zagrożeń i lepiej przygotowywać plany działań ochronnych, metody ochronne i skuteczniej działać"


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Kim straszy rakietami": Obawy społeczności międzynarodowej przed kolejną próbą rakietową Korei Północnej. "Japonia i Korea Południowa zażądały zwołania pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ z powodu niedzielnej próby rakietowej dokonanej przez Koreę Północną. Niepokój USA i państw położonych w sąsiedztwie komunistycznej Korei wywołał udany test rakiety balistycznej średniego zasięgu typu Pukguksong-2. Pocisk wystrzelono z bazy lotniczej Bangjon na zachodzie kraju. Spadł 500 km dalej, do Morza Japońskiego. Pjongjang określił test jako sukces, a eksperci zajmujący się analizą wydarzeń na Dalekim Wschodzie spodziewają się, że wkrótce może dojść do kolejnej próby rakietowej."

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.