Reklama

Wtorek z Defence24.pl: Białoruś mogła mieć broń jądrową; Fikcyjny rozejm w Donbasie; Opóźniona modernizacja Leopardów

Fot. D24
Fot. D24

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Siarhiej Pielasa, Dziennik Gazeta Prawna, „Łukaszenka mógł mieć broń jądrową”: W lipcu 1993 r.Białoruś dołączyła do Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. 5 grudnia 1994 r. na szczycie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Budapeszcie - prezydenci USA Bill Clinton, Rosji Boris Jelcyn i premier Wielkiej Brytanii John Major - podpisali memorandum o gwarancjach bezpieczeństwa w związku z dołączeniem Białorusi do tego układu, znane jako memorandum budapeszteńskie. „Ostatnie głowice wycofano z Białorusi w grudniu 1996 r., kilka tygodni po referendum, na mocy którego Łukaszenka rozwiązał Radę Najwyższą. Parlamentarzystom wcześniej prawie udało się przeprowadzić procedurę jego impeachmentu. [...] Można sobie tylko wyobrażać, jak wyglądałyby relacje z Białorusią Łukaszenki, gdyby nie udało się wyprowadzić broni jądrowej znad Niemna na czas. Zachód miałby do czynienia z czymś w rodzaju Korei Płn. na wschodniej flance NATO. W pierwszej połowie lat 90. trzy nowe państwa - Białoruś, Kazachstan i Ukraina - zrezygnowały z broni jądrowej, która została na ich terytorium po upadku ZSRR.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Rozejm w Donbasie to fikcja”: Pomimo formalnego zawieszenia broni na Ukrainie, nadal trwa eskalacja konfliktu, w którym zginęli ukraińscy żołnierze. „Po ponad miesiącu teoretycznego spokoju w regionie Doniecka i Ługańska, prorosyjscy terroryści i najemnicy zerwali zawieszenie broni. Działania mogą być powiązane z kolejnym pogorszeniem relacji Kremla z Zachodem po zatruciu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i ingerencji w sprawy Białorusi. [...] W obwodzie ługańskim, w pobliżu miejscowości Szumy, terroryści przeprowadzili w niedzielę ostrzał z granatnika w kierunku pozycji ukraińskiej armii, w wyniku czego jeden żołnierz został ranny. W kolejnym ataku w niedzielę z użyciem ciężkiej broni, nieopodal miasta Krasnohoriwka w obwodzie donieckim, zginął jeden wojskowy.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Znikający czołg i wojskowi od modernizacji”: Od czterech lat wojsko modernizuje 64 czołgów Leopard. Kiedy czołgi wrócą do wojska? „Trafiły one do modernizacji, a żołnierze mieli je odebrać do końca roku. Jak do tej pory udało się to w przypadku pięciu sztuk. (...) Wojsko ma w sumie prawie 250 czołgów Leopard 2 (142 w wersji A4 i 105 w wersji A5).”

WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze

    Reklama