Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: AUKUS – pacyficzne NATO?; Czy Polska zwróci się o pomoc do UE i NATO w związku z kryzysem migracyjnym na granicy?

Fot. MON
Fot. MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Ameryka buduje NATO dla Pacyfiku”: Porozumienie militarne Waszyngtonu, Londynu i Canberry wpisuje się w prowadzoną przez administrację Joego Bidena politykę umacniania sojuszy na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim, aby stworzyć przeciwwagę wobec Chin. „Waszyngton nie ustaje w kreowaniu nowych sojuszy na Oceanie Spokojnym. W oczach Amerykanów są one ważniejsze niż dobre relacje z liczącymi się graczami z Europy [...] Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to Australia za kilka lat może dołączyć do elitarnego klubu państw, które na wyposażeniu swoich marynarek wojennych mają okręty podwodne z napędem atomowym. Wejściówkę do tego wąskiego grona - w którym znajdują się USA, Wielka Brytania, Rosja, Indie, Francja i Chiny - załatwili Australijczykom Amerykanie: Waszyngton podzieli się z Canberra stosownymi technologiami. Dotychczas takiego zaszczytu dostąpili wyłącznie Brytyjczycy (którzy z USA dzielą się również know-how w zakresie budowy rakiet z ładunkami nuklearnymi odpalanymi [...]).”


Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, „Śmierć na granicy”: Zaostrza się kryzys migracyjny na granicy polsko – białoruskiej. Czy Polska zwróci się o pomoc do UE i NATO? „Kryzys na granicy z Białorusią może trwać wiele miesięcy i mieć bardzo niepokojące odsłony - taki scenariusz zarysował wczoraj Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, który na konferencji prasowej wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i komendantem głównym Straży Granicznej gen. Tomaszem Pragą tłumaczyli się z coraz tragiczniejszych zdarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi o śmierć trzech imigrantów, których ciała znaleziono w w różnych miejscach m.in we wsi Frącki na Podlasiu. [...] Minister Kamiński dodał, że w przypadku jednej ofiary, Irakijczyka, będzie badana jego śmierć pod kątem toksykologicznym, bo z zeznań jego współtowarzyszy ma wynikać, że mógł on otrzymać środki od białoruskich służb. UE chce w związku z tragedią w rejon stanu wyjątkowego wysłać siły Frontexu - poinformowało RMF FM.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. Polish blues

    Skończy się na tym, że na granicy Polska-Niemcy; Polska-Czechy i Polska-Słowacja powstanie kordon sanitarny odgradzający Polskę od UE (bo Polska dla Zachodu stała się bytem typu Ukraina, Białoruś lub Rosja - nawet Mołdawia ma lepsze notowania - czyli wszystkim ale nie państwem europejskim).

    1. stach

      "Kordon sanitarny" to trzeba stworzyć na granicy z państwami-agresorami, Rosją i Białorusią, zarówno od strony Polski jak i krajów Bałtyckich. A notowania Polska ma dobre, mimo kreciej roboty najemników Putina w Polsce i na Zachodzie. Radziłbym się martwić o notowania Rosji, który notorycznie potwierdza, że jest państwem bandyckim.

Reklama