Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Powodem katastrofy MiG-29 był niesprawny silnik?; Współpraca wojskowa Rosji i Republiki Konga; W Helsinkach bez przełomu; Nominacje w policji

Fot. MON
Fot. MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Silniki migów do przeglądu”: To drugi wypadek samolotu typu MiG-29 w ostatnich miesiącach. Przyczyny wypadku bada Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. „Według naszych informacji po katastrofie MiG-a-29 pod Pasłękiem prowadzona jest kontrola silników wszystkich samolotów tego typu. Może to wskazywać, że powodem katastrofy była usterka techniczna. [...] Wedle informacji ich pilotów w bazach w Malborku i w Mińsku Maz. trwają przeglądy stanu silników RD-33. - To może, ale nie musi być wskazówka, iż przyczyną wypadku mogła być awaria techniczna - mówi nam jeden z oficerów. Samolot, którym leciał kpt. Sobański, pochodził z 1989 r. i należał do niemieckiej serii - najstarszych migów-29, które Polska kupiła od Niemiec za 1 euro”.


Colette Braeckman, Gazeta Wyborcza, „Rosja rozdaje karty w Kongu”: Rosyjska ekspansja w Afryce. Doszło do podpisania umowy o współpracy wojskowej Rosji i Konga. „Parlament Demokratycznej Republiki Konga właśnie zatwierdził umowę o współpracy wojskowej i technicznej z Rosją. Business as usual czy wielki powrót Rosji do Konga? [...] Przewiduje dostawy rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, wyposażenia specjalnego oraz misje doradcze, ale także szkolenia kongijskich specjalistów wojskowych w rosyjskich szkołach”.


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Spotkanie Trump-Putin bez konkretów”: Podczas szczytu Trump - Putin dyskutowano o handlu, kwestiach militarnych, w tym o arsenałach nuklearnych. "W poniedziałkowe popołudnie w stolicy Finlandii odbyło się spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina. Ze względu na znaczne różnice w interesach rozmowy nie przyniosły żadnych konkretnych rozwiązań".


Fakt, „Szykują awans dla szefa policji, tylko za co?”: Podczas tegorocznego święta policji, Komendant Główny otrzyma najwyższy stopień w tej formacji. „[…] już za tydzień, w dniu święta Policji kilku komendantów ma otrzymać nominacje. Na najwyższy stopień-generalnego inspektora policji - ma być awansowany komendant główny nadinsp. Jarosław Szymczyk (48 l.), który pierwszą gwiazdkę w 2014 r. z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego”.


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.