Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Airbus pozywa Polskę?; Polska rozpoczyna kadencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ; Kto dostarczał broń Państwu Islamskiemu?; Wywiad z Bartoszem Kownackim

fot. J.Sabak
fot. J.Sabak

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Caracali nie mamy, ale i tak za nie zapłacimy: Według informacji „Dziennika Gazety Prawnej” Airbus Helicopters będzie dochodził rekompensaty finansowej od Polski w związku z nierozstrzygniętym postępowaniem na śmigłowce wielozadaniowe Caracal. „ (…) koncern zdecydował się na postępowanie arbitrażowe, przekonując, że Polska prowadziła z nim negocjacje pozorne. Sprawą zajmie się prawdopodobnie Instytut Arbitrażowy Sztokholmskiej Izby Handlowej w Szwecji Francuzi będą się najpewniej domagali zwrotu kosztów poniesionych w postępowaniu przetargowym. Chodzi m.in. o liczne prezentacje śmigłowców, testy i przygotowanie dokumentacji. Łączna kwota to co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych. Może się też pojawić wątek utraty potencjalnych zysków - wówczas może chodzić już o miliardy złotych.”


Joanna Gepfert, Gazeta Polska Codziennie, „Rada Bezpieczeństwa ONZ atutem Polski”: Od 1 stycznia Polska rozpoczęła dwuletnią kadencję jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ. „W tym kontekście warto przypomnieć, że nasza kandydatura uzyskała bezprecedensowe poparcie 190 krajów.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „IS z zimnowojennym arsenałem”: Brytyjski think tank Conflict Armament Research (CAR) ustalił, że duża część broni i amunicji wykorzystywana przez tzw. Państwo Islamskie (IS) w Syrii i Iraku pochodziła z krajów UE. „Jak zauważają w raporcie eksperci CAR-u, do 2015 r. tzw. Państwo Islamskie korzystało z arsenałów przejmowanych od syryjskich bądź irackich sił rządowych, jednak potem zaczęła rosnąć liczba uzbrojenia pochodzącego z innych źródeł. Z ok. 40 tyś. sztuk uzbrojenia IS, które przejęły siły walczące z terrorystami, 43,5 proc. pochodziło z Chin. Z kolei broń palna pochodząca z Rosji stanowiła 9,55 proc. arsenału. (…) Jednak aż 1/3 uzbrojenia terrorystów stanowiła broń wyprodukowana przez kraje Unii Europejskiej. Niemal 1/4 uzbrojenia przejęta od terrorystów z IS w latach 2014-2017 pochodziła jedynie z trzech krajów UE - Rumunii, Bułgarii i Węgier.”


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, „Twardo negocjujemy”: Rozmowa z wiceministrem obrony narodowej Bartoszem Kownackim. „„Wisła" to nasz najdroższy program obronny, więc wzbudza takie emocje i zainteresowanie. Pamiętajmy też, że 10,5 mld dolarów to jest cena maksymalna, ustalana po to wysoko, aby nie trzeba było wracać ze sprawą patriotów do Kongresu. Nie chcę zdradzać tajemnicy negocjacji, ale wiemy, gdzie są luki, w jakich obszarach można doprowadzić do obniżenia ceny. Jestem spokojny o to, że na koniec rozmów będę mógł powiedzieć, że wynegocjowałem najlepsze możliwe warunki. I system Patriot bardzo szybko trafi do Polski.”

Reklama

Komentarze (1)

  1. Z

    "Kto dostarczał broń Państwu Islamskiemu?" Bardzo proste - wszyscy poza Polska !

Reklama