Współpraca sił specjalnych NATO i Ukrainy?

20 lutego 2016, 09:58
Ukraina Nato
Gen. Marshall Webb (NATO) i gen. Wiktor Mużenko (Ukraina) podczas podpisania listu intencyjnego ws. współpracy wojsk specjalnych. Fot. mil.gov.ua
Reklama

Sztab Generalny Ukrainy i Dowództwo Sił Specjalnych NATO podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie szkolenia i operacji specjalnych – poinformował Szef Sztabu Generalnego Ukrainy gen. Wiktor Mużenko. 

List intencyjny, pod którym podpisy złożyli gen. Mużenko i przebywający w Kijowie z oficjalną wizytą gen. Marshall Webb, to efekt "długotrwałych negocjacji”.

Amerykański generał to oficer USAF, mający za sobą wieloletnią karierę w siłach specjalnych USA i NATO. Służył, między innymi, w 20th Special Operations Squadron, 352nd Special Operations Group oraz 1st Special Operations Wing, pilotując śmigłowce i zmiennopłaty V-22 Osprey. Do sierpnia 2014 roku pełnił funkcję dowódcy Special Operations Command Europe, a następnie objął stanowisko szefa Dowództwa Operacji Specjalnych NATO.

List intencyjny ma na celu otwarcie możliwości wspólnego szkolenia i prowadzenia działań formacji specjalnych Ukrainy i NATO. Jest to również element szerokiego programu wprowadzania w ukraińskich siłach zbrojnych zachodnich standardów. W ubiegłym tygodniu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał plan współpracy Ukraina-NATO na rok 2016, określający ogólne cele polityki partnerstwa Ukrainy z sojuszem wojskowym oraz obszarów współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym działań pokojowych, zwalczania terroryzmu, kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa ekologicznego.

We wrześniu 2015 roku prezydent Petro Poroszenko podpisał nową doktrynę obronną, w której jednym z głównych celów w zakresie rozwoju sił zbrojnych jest dostosowanie ich do standardów NATO do roku 2020 r.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Krzysiek
sobota, 20 lutego 2016, 10:59

Marne próby USA przeciwstawienia się nowemu układowi sił Niemiecko-Rosyjskiemu oni już wiedzą że USA nic nie zrobi w Europie. USA ma problem z Chinami i tam są całe jej siły Europę pozostawili głupio myśląc że Niemcy jej dla nich przypilnują.

ja
sobota, 20 lutego 2016, 16:29

Jedni mają problemy z Chinami, a inni z głową. Cóż problemy są nieodłączną częścią historii ludzkości.

Kiks
sobota, 20 lutego 2016, 15:57

Niemcy niewiele mają do powiedzenia bez USA. Taki był warunek zjednoczenia Niemiec. Zaczną za bardzo wystawać to im przykręcą śrubę.

maj
niedziela, 21 lutego 2016, 15:09

Nie maciew wrażenia, że mundury armii ukraińskiej najbardziej ze wszystkich krajów postsowieckich przypominają mundury radzieckie?

grzegorzb3
sobota, 20 lutego 2016, 14:40

Ku coraz większym przerażeniu na Kremlu roSSyjskie wpływy na Ukrainie krok po kroku topnieją.

Tweets Defence24