Reklama

Siły zbrojne

WOT przetestuje karabinki MSBS

 • Fot. www.me.gov.pl
 • Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Jak informuje wtorkowa „Rzeczpospolita”, żołnierze WOT z Podkarpacia przetestują kilkadziesiąt pierwszych karabinów automatycznych MSBS. Udane próby mogą otworzyć przed Fabryką Broni w Radomiu drzwi do wielkich kontraktów.

Dla producentów modułowego systemu broni strzeleckiej - radomskiego Łucznika, który dzięki rekordowym zamówieniom na wywodzące się z konstrukcji kałasznikowa karabinki Beryl (MON tylko w 2016 r. zakontraktowało 29 tys. sztuk broni za 175 mln zł) ma prawdziwe żniwa, MSBS to kolejna ogromna biznesowa szansa. Najnowsze polskie karabinki MSBS przeszły w fabryce etap badań wstępnych i czekają na skierowanie broni na próby kwalifikacyjne, a potem do seryjnej produkcji - podaje "Rzeczpospolita".

Zaakceptowanie broni przez wojsko mogłoby przyśpieszyć decyzję o zamówieniach krajowych i eksportowych sięgających tysięcy sztuk i wielkoseryjnej produkcji modułowych karabinków w Radomiu.

"Rzeczpospolita" przypomina, że już na początku tego roku pisała, że nowa automatyczna broń polskiej konstrukcji trafi najpierw do jednostki obrony terytorialnej. W lutym, a potem w marcu podczas spotkania z prezesami zbrojeniówki zapowiedział to szef MON Antoni Macierewicz. Pod koniec kwietnia o możliwość sprawdzenia przydatności bojowej nowej broni strzeleckiej wystąpiło do MON dowództwo WOT - czytamy w artykule.

MSBS ma być podstawowym uzbrojeniem indywidualnym polskiego systemu żołnierza przyszłości Tytan. W roli broni krótkiej ma natomiast być używany pistolet PR-15 Ragun.

MR/PAP 

 

Reklama

Komentarze (17)

 1. m

  MSBS powinien zostać przetestowany przez fachowców, a nie amatorów. Należy partię tej broni przekazać do GROM z zadaniem wszechstronnej oceny walorów nowej broni. Dzięki temu zyskujemy szansę na szybkie wskazanie i wyeliminowanie wad, a zatem i sprawne wprowadzenie do uzbrojenia wojsk na miejsce wynalazku Beryla.

 2. jasiu

  Ciekawe kto to kupi oprócz Polski.

  1. Extern

   Też jestem ciekaw kto kupi jako pierwszy po nas.

  2. zainteresowany

   Ja kupię jak będzie dostęp do broni.

  3. ochotnik WOT

   jak będzie polautomat parasnajperski to kupie, pasuje Panu?

 3. Sailor

  Bardzo słuszna decyzja. WOT jako elitarna formacja słynąca z doświadczonych operatorów, weteranów wielu akcji specjalnych, ostrzelana i znająca wiele typów porównywalnego uzbrojenia jest jak najbardziej predysponowana do oceny nowego sprzętu. Piloci WOT również powinni przetestować nowe śmigłowce, które ma zamiar w jakieś tam przyszłości zamówić MON, a na miejscu było również wysłać ochotników z WOT do testowania i oceny F-35, które może dla tej formacji zamówi ministerstwo.

  1. ochotnik WOT

   8 lat nie mogli wprowadzić dobrej broni strzeleckiej bo im tak zależało na obronności, jest po prostu podejrzenia ze niektóre środowiska są przesiąknięte agentura

 4. Mr.Warbudy

  Panowie nie chce tu propagować teorii spiskowych ale co gdyby komuś bardzo zależało na tym żeby msbs jak najdłużej znajdował się w fazie testów i jak najpóźniej trafił do wojska nie mówiąc już o rynku cywilnym. Trzeba zauważyć że koło nosa przechodzi nam kolejny wielki kontrakt dla innych armii tzn. Armia francuska wybrała konstrukcję niemiecką(tak wiem jest to broń sprawdzona w boju i ceniona przez operatorów) Pakistan najprawdopodobniej kupi od Czechów Brena (z tego co wiem został dopuszczony do testów). Gdzieś tam jeszcze wyczytałem że Czesi mogą dostać kolejny kontrakt. Chodzi o Skorpiona Evo 7.62 dla francuskiej jednostki antyterrorystycznej(około 150 sztuk do testów już poszło i chyba pistolety ale nie pamiętam jakie). Podobno Portugalia chce przejść na nowe karabinki i chyba Finlandia. Teraz biorąc pod uwagę to co napisałem na początku oni pewnie też wybiorą coś innego niż msbs ponieważ nie mamy silnego lobbingu albo mamy tylu szkodników w rządzie oraz zakładach zbrojeniowy któży dbają o interesy innych państw (Niemcy) i sabotuja wszystko. Czyli jak już wszyscy przejdą na nowe uzbrojenie to my wtedy wpuscimy naszego msbs ale kto go kupi? Jak będziemy chcieli konkurować z takimi firmami jak H&K, FN,Cz oni dzięki tym kontraktom będą już dawno poza naszym zasięgiem. Albo najzwyczajniej w świecie jesteśmy bandą nieudaczników ;).

  1. Maho

   MSBS nie wygra nigdy żadnego przetargu poza Polską a przyczyn jest wiele od choćby błędnych założeń taktyczno-technicznych po małą elastyczność naszego przemysłu no i oczywiście samo wojsko. Praktycznie każdy przetarg zagraniczny na broń podstawową ma wymóg stosowania oferowanej konstrukcji w innym kraju(domyślnie macierzystym) a u nas MSBS odpadł w Francji właśnie dlatego. Poza tym przemysł musi oferować to co chce klient a nie to co ledwo produkują, nasi potrzebują lat aby wprowadzić zmiany i nie chodzi tylko o wykonawców ale też zamawiających którzy nie potrafią jasno i definitywnie określić swoich wymagań jak i ilości zamawianego produktu.

  2. pga

   A Rosjanie nie szukają żadnych fanaberii, tylko kałacha planują (ewentualnie) zastąpić... kałachem. I to jeszcze uproszczonym w stosunku do bardziej zaawansowanych modyfikacji.

 5. db

  WOT będą testowały "przydatnośc bojową nowej broni strzeleckiej". Strach bedzie wejść na wiejską dyskotekę.

 6. Bolo

  Dobry pomysł. Taka broń powinna być testowana przez niedoświadczonych żołnierzy, bo umożliwi to łatwe wyłapanie problemów związanych z niewłaściwą obsługą. Do wojsk zasadniczych powinna trafiać tylko sprawdzona.

  1. WASP

   Bolo - czy ty myślisz jak piszesz? Jak niedoświadczony żołnierz może wyłapać problemy techniczne skoro nie ma porównania do innych typów broni ?

 7. mw

  Nie ma co się oburzać, że WOT będzie testować MSBS, bo jest to szansa dla tej broni, żeby w końcu wejść na uzbrojenie WP. Marwi mnie jednak to, że inne rodzaje wojsk do tej pory nie wyraziły zainteresowania. Bez względu na plany MON i IU dowódcy WS i WL powinni domagać się możliwości przetestowania nowej broni. Dziwi też słaby lobbing Fabryki Broni.

  1. OiO

   Szansa na to żeby wcisnąć bubel bo HARCERZE i tak będą się cieszyli że dali im postrzelać Za dużo ostatnio super WUNDERWAFFE takich jak PL01 concept PT16

 8. Afgan

  Zastanawiam się dlaczego najnowszą broń do testów dostają harcerze z WOT. Logicznym byłoby aby nową broń dostały jednostki specjalne, których żołnierzy strzelali nie tylko z AKMS lub Beryla, ale też z M-4/M-16, G-36, AUG i tak dalej. Oni mają skalę porównawczą i od razu wyłapali by niedociągnięcia i słabe strony nowej konstrukcji. Co o nowym karabinie może powiedzieć harcerz, który nigdy nie miał broni w ręku? Żeby było jasne, nie mam nic przeciw OT i niech się szkolą jak najwięcej, ale najnowszą broń powinni otrzymywać w pierwszej kolejności zawodowcy a nie jednostki pomocnicze.

  1. Marek

   Ale armia testowała MSBS, więc o czym ta mowa? Wydaje mi się, że cały problem tkwi w tym, że teraz testował je będzie WOT. Obawiam się więc, że czegokolwiek by ów WOT nie testował, narzekania będą programowe. Na przykład, gdyby okazało się, że testują AKMSa, to pojawiły by się komentarze, że to zbyt nowoczesna broń, którą przecież można opylić HUTU, podczas gdy WOT powinien dostać do testów pepesze.

  2. b

   Bo WP ma do testow ta bron juz od dawna, niektorzy pisza tylko po to zeby sie do Maciarewicza przyczepic. Ludzie tu nie chodzi o sympatie polityczne, tylko o dobro i bezpiczenstwo Polski. Jak chcesz sie klucic o polityke to idz na forum polityka.

 9. Polak

  Czemu on bardzo przypomina wyglądem SCARA albo ACR?

  1. Kam

   Bo główny konstruktor, jak sam przyznaje, był wyglądem tamtej broni zainspirowany. Mechanicznie jest jednak oryginalny-na ile to możliwe w dzisiejszej broni palnej, gdzie juz prawie wszystko "gdzieś" było.

 10. Dana

  Skoro Beryl to "żniwa" to jaką niby szansę ma nawet pozytywnie zaopiniowany MSBS i to "ogromną biznesową"? Poza tym nasuwa się pytanie czy los wieloletniego projektu i "ogromnej biznesowej szansy" ma zależeć od grupki oteciaków z Podkarpacia? Takie określenia jak "ogromna biznesowa szansa" to raczej nie do radomskiej fabryki bo ta zależy jedynie od wojskowych zamówień w Polsce a te ustalają kolejne rządy a nie rynek. Jako monopolista FB olewała rynek cywilny i nawet ostatnie jej propozycje niewiele w temacie zmieniają. Zatem to decyzja ministra a nie "testy" są podstawą przyjęcia lub odrzucenia konstrukcji. I to minister a nie OT klepnie lub nie MSBS. "Ogromna biznesowa szansa" proszę redakcji to byłoby gdyby wzorem Czechów wygrała przetarg na uzbrojenie dla jakiegoś kraju, a nie przekonała kolejnego ministra że może jakąś formację zaopatrzyć zamiast w Beryle w nową konstrukcję.

 11. BFG

  Póki co większość kadry dowódczej jest z wojsk specjalnych więc nie ma co się spinać, niech testują im szybciej tym lepiej.

 12. kuki

  Pytanie: cieszyć się, że w końcu idzie do produkcji czy załamywać ręce, że zamiast do regularnego wojska pójdzie najpierw do "weekendowej armii" jaką będzie OT?

  1. X

   Po pierwsze, to on jeszcze nie idzie do produkcji, a po drugie, to oczywiście że powinien trafic przede wezystkim do regularnego.

  2. mirek

   przecież do wojsk operacyjnych ta broń i tak idzie tylko tyle, że w ramach programu tytan... a że tytań jest spoźniony to OT dostanie w pierwszej kolejności bo dla WO i tak nie mogą zamówić...

 13. Szysz

  Jeszcze myśliwym powinni dać do testów!

 14. Jo81

  Specjalsi z WOT. Hehe. Niewierze

 15. toronaga

  Bo jeśli laik z OT będzie potrafił dobrze strzelać z tej broni po krótkim przeszkoleniu to znaczy że broń została prawidłowo skonstruowana pod względem ergonomi itp. O to chyba im chodzi, to ma być broń dla szeregowego a nie specjalisa.

 16. ja

  Podsumowując: -nową konstrukcję broni strzeleckiej będzie testowała jednostka nie mająca doświadczeń z innymi karabinkami, tak by dokonać nawet prostego porównania (tak, MSBS był wcześniej testowany przez polskie jednostki specjale, ale skoro testy te już wykonano, ewentualnie wprowadzono poprawki, to ta sama jednostka powinna dokonać ponownego sprawdzenia) -nową broń dostanie "weekendowe wojsko", gdzie niektóre jednostki zawodowe jeszcze obsługują akmsy

 17. dropik

  sensu to wielkiego nie ma, ale domyślam się, że ma zachęcić do wstąpienia w szeregi

Reklama