Reklama

Siły zbrojne

Wojsko Polskie zamawia cyfrowe węzły łączności

Fot. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.
Fot. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

Siły Zbrojne RP wejdą w posiadanie 30 sztuk Ruchomych Węzłów Łączności Cyfrowej RWŁC-10/T. Dostawcą zakupionego rozwiązania będzie konsorcjum przemysłowe, którego liderem są Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 oraz firma Transbit. Łączna wartość umowy przekracza 150 mln złotych.

Platforma RWŁC-10/T jest rodzajem mobilnego centrum telekomunikacyjnego, opracowanego z myślą o budowie sieci szkieletowych na wszystkich poziomach dowodzenia w polskiej armii. Urządzenia, jako zasadnicze elementy rozległego systemu łączności i informatyki Sił Zbrojnych RP, umożliwiają współpracę ze stacjonarnymi i polowymi systemami wojskowymi. Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. jako lider konsorcjum wraz z firmą Transbit sp. z o.o. wyprodukowały już ponad 400 tego typu systemów. Łączna wartość 30 egzemplarzy zamówionych obecnie przez Siły Zbrojne RP to ponad 150 mln złotych.

Ruchomy Węzeł Łączności Cyfrowej gwarantuje szeroką gamę usług sieciowych oraz wysoki poziom ochrony przesyłanych i przetwarzanych informacji w warunkach polowych, zapewniając jednocześnie bardzo dużą mobilność. Jego zalety są doskonale znane naszym żołnierzom, bowiem jest używany przez kluczowe  kontyngenty wojskowe Sił Zbrojnych RP za granicą. Jesteśmy dumni, że nasz sprzęt cieszy się zaufaniem polskiej armii, czego dowodem jest kolejne zamówienie złożone przez Inspektorat Uzbrojenia” – deklaruje Roman Tętnik, Członek Zarządu WZŁ nr 1 S.A.

Produkowany od 1998 roku sprzęt przechodził na przestrzeni lat ciągłą modyfikację ukierunkowaną na zwiększanie prędkości transmisji, adaptowanie najnowszych standardów teleinformatycznych (w tym STANAG NATO) oraz wprowadzanie nowych lub ulepszanie istniejących usług teleinformatycznych przy jednoczesnym zachowaniu wymagających standardów bezpieczeństwa.

Opracowanie: Rzecznik PGZ S.A. / MK

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (6)

  1. Krak

    Dobry sprawdzony w ciezkich warunkach IRAK-u sprzet, najwazniejsze produkowany w Kraju nad Wisłą; połączony w klastry swiatłowodowo trudny do wyeliminowania, mam nadzieje że kontenery na których są RWŁ-y jest szczelny i nie emituje/rozsiewa/ fal elektromagnetycznych.

    1. Olo

      Tak to siódmy cud świata. Połączony w klastry jest twardy jak diament. To super nowoczesny sprzęt co prawda wielki jak stodoła ale dzięki temu budzi strach przeciwników. Jest zabójczo skuteczny. Wygrał wojnę Iraku i Afganistanie. Pogromca samolotów i okrętów a jej zasięg to 1000 kilometrów!!!.

  2. Marek1

    Klasyka postępowania MON - potrzeby WP w dziedzinie RWŁC-10/T ok. 90 szt., podpisano umowę na ... 30. Na defiladę wystarczy ...

    1. Bingo!

    2. Fort

      A te już wyprodukowane 400 sztuk to gdzie sa?

    3. Patryk

      Mamy 23 sztuki RWŁC-10/T z poprzedniej transakcji. Teraz zamawiamy dodatkowo 30 czyli łącznie będą 53 sztuki. 53 sztuki nam na razie wystarczy A trzeba skupić się na ważniejszych sprawach takich jak myśliwce czy śmigłowce.

  3. adams

    Potrzeby dużo większe a kupuje się po kilka,kilkanaście sztuk i tak jest od lat ze wszystkim.Dwie baterie Patriot,20 wyrzutni HIMARS,po kilka sztuk śmigłowców,żadne poważne wzmocnienie wojska tylko aby było co pokazać na defiladzie..... Wczoraj aż podkusiło obejrzeć propagandowe wiadomości jak tam zachwalali Black Hawka który kupiła policja i wezmą kilka sztuk dla wojska.Najlepszy śmigłowiec świata specjalnie dla wojska i robiony u nas......A o F-35 mówią jakbyśmy już na nich latali i wszystko to zasługa PIS..... :)

    1. Patryk

      Człowieku jak się nie znasz to się nie wypowiadaj. Myślisz że będziemy potęgą wojskową? Nie mamy tyle pieniędzy żeby nie wiadomo jakie ilości kupować. A co do 2 baterii Patriot czyli łącznie 16 wyrzutni to zostało to zakupione w ramach 1 fazy programu Wisła. Następne 6 baterii czyli 48 wyrzutni zostanie zakupione w 2 fazie. 20 wyrzutni Himars to na początek. Łącznie zamówimy ich jeszcze 40 w najbliższych latach. Kilka sztuk śmigłowców dla wojsk specjalnych to osobna sprawa. Cały czas realizowany jest program Kruk i program Perkoz jeżeli chodzi o śmigłowce.

  4. JÓZEK z R-118 rzekł mądrze

    Ruchomych Węzły Łączności Cyfrowej RWŁC-10/T...w ilościach jakie zamówiono zapewniają w 25% zapotrzebowań dla WP...inna istotna sprawa w/w środki łączności i nie tylko ...powinny posiadać dodatkową niezależną ruchomą platformę umieszczoną na pojeździe analogicznym jakim przewożona jest stacja RWŁ ..a która służyła by do przewozu i rozwijania na niej systemu anten/ agregatu ..podczas pracy w ruchu czy na postoju ..bez czasochłonnego rozwijania tzw pola antenowego czy tzw zasilania ...gdzie systemy stacja systemy antenowe/zasilania w warunkach polowych oparte byłyby na wpięciu systemami przewodowymi obu pojazdów..a podczas ruchu odbywałby się bezprzewodowo...zniknąłby czas na rozwijanie pola antenowego ,zasilania i wyszukiwanie odpowiedniego obszaru by rozwinąć stacje a w trybie alarmowym/zagrożenia można byłoby natychmiast opuścić pojazdami teren pracy Węzła ...bez utraty pola antenowego czy system zasilania czy całej infrastruktury która niczym tabor rozwijana jest wokół Węzła Łączności

  5. olo

    MON również za grube miliony zamówił polowe łaźnie i tak wygląda wzmacnianie naszego potencjału obronnego. Tymczasem Indie nabyły 110 zestawów artyleryjsko-rakietowych systemu południowo koreańskiego Hybrid BIHO.

  6. Mrówka Z

    Tak a wojsko śpi w przeciekajacych namiotach

Reklama