Siły zbrojne
Wojsko kupuje radiolinie cyfrowe
Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o udzieleniu zamówienia w ramach przetargu na pozyskanie radiolinii cyfrowych R-450A z zestawem antenowym dla stacjonarnych węzłów teleinformatycznych.
Całe postępowanie, które było realizowane w ramach procedury negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu, dotyczyło pozyskania 14 kompletów radiolinii cyfrowych R-450A w wykonaniu 02c z zestawem antenowym dla stacjonarnych węzłów teleinformatycznych wraz z montażem dla SZ RP. Firma Transbit Sp. z o.o. złożyła oświadczenie, że posiada wyłączne prawa własności intelektualnej i jest jedynym podmiotem, który może wyprodukować i sprzedać objęty zadaniem sprzęt.
Obecnie Wojsko Polskie ma eksploatować ponad 1100 radiolinii rodziny R-450A, w tym na 50 stacjonarnych węzłach teleinformatycznych. Systemy te są podstawowymi urządzeniami stosowanymi w SZ RP do budowy traktów radioliniowych w warunkach polowych i stacjonarnych w celu zapewnienia łączności na szczeblu taktycznym oraz dowiązania mobilnego systemu łączności opartego o aparatownie transmisyjne RWŁC-10/T do systemu stacjonarnego.
Fakt ten stał u podstaw wybrania tej formy procedury w ramach cyklicznego pozyskiwania tego sprzętu wojskowego, który został specjalnie zaprojektowany i wykonany zgodnie z wymaganiami wojska. Ostateczna wartość kontraktu wyniosła niecałe 7,5 mln zł (z VAT). Zamówienie to stanowi wznowienie wcześniej realizowanych cyklicznie dostaw tych systemów dla Wojska Polskiego.
Czytaj też: Wojsko kupuje węzłowe wozy kablowe
Radiolinie rodziny R-450A przeznaczone są do budowy linii radiowych dużej pojemności (High Capacity Line of Sight – HCLOS). Pracują w III rozszerzonym paśmie częstotliwości (III+ wg Enhanced Eurocom System). Należą do najnowszej generacji urządzeń o programowanych metodach modulacji (Software Defined Radio). Radiolinie rodziny R-450A mogą być stosowane zarówno w systemach stacjonarnych, jak i w aparatowniach polowych systemów łączności różnych szczebli (np. RWŁC 10/T). Zaletą radiolinii jest lekka antena o szerokiej wiązce, co umożliwia wykorzystanie lekkich masztów o wysokości 24 m. Dzięki zaawansowanym metodom transmisji możliwe jest osiąganie dużych zasięgów.