Reklama

Wojna na Ukrainie

Wypadek Leopardów w Świętoszowie

Polski Leopard 2A4 (zdjęcie ilustracyjne)
Polski Leopard 2A4 (zdjęcie ilustracyjne)
Autor. St. chor. szt. Rafał Mniedło/11 LDKPanc.

Na portalu społecznościowym Twitter, pojawiły się fotografie prezentujące poważnie uszkodzony polski czołg Leopard 2A4. Redakcja Defence24.pl otrzymała od Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych informacje o szczegółach zdarzenia.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama
Reklama

Na dostępnych fotografiach widoczny jest czołg Leopard 2A4, który w wyniku wypadku na terenie Ośrodka Szkolenia Leopard w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, doznał poważnych uszkodzeń. Wieża wozu została wyrwana z mocowań pierścienia oporowego i pierścienia ślizgowego.

Czytaj też

Jak dowiedziała się redakcja Defence24.pl od rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marka Pawlaka, do wypadku doszło 14 kwietnia 2023, gdy miała miejsce kolizja dwóch czołgów. Ppłk Pawlak dodał, że w zdarzeniu brali udział żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy, żaden z nich nie został poszkodowany.

Czytaj też

Co warto zaznaczyć, czołg nie jest stratą bezpowrotną. Obecnie znajduje się w hali remontowej gdzie zostanie poddany oględzinom, weryfikacji i ocenie skutków zdarzenia. Można więc z dużą dozą prawdopodobieństwa spodziewać się remontu pojazdu i przywrócenia go do służby, być może już w ramach modernizacji do standardu Leopard 2PL.

Z dostępnego materiału fotograficznego, można wysnuć wniosek że w wyniku kolizji, tył kadłuba jednego z czołgów wjechał na przód kadłuba pojazdu numer dwa, uderzając z dużą siłą w wieżę powodując jej zrzucenie.

Czytaj też

Inną kwestią jest to, że zdjęcia takie nigdy nie powinny zostać opublikowane w internecie. Teraz będą wykorzystywane przez rosyjską propagandę, która będzie rozpowszechniać dezinformacją, zarówno podając nieprawdziwe informacje że wóz ten został "zniszczony" w trakcie walk na terytorium Ukrainy.

Czytaj też

Materiały te mogą być wykorzystywane w celu prób skłócenia Polaków i Ukraińców. Wóz ten był najprawdopodobniej wykorzystywany do szkolenia ukraińskich czołgistów z zakresu wykorzystania i eksploatacji czołgów tego typu, które zostały przekazane Ukrainie przez kilka państw. Warto dodać, że o ile szkolenie ukraińskich załóg jest skrócone w stosunku do standardowego planu i mogło to mieć pewien wpływ na okoliczności wypadku, to do podobnych zdarzeń dochodzi także w trakcie rutynowych szkoleń w zawodowych armiach, wykorzystujących nowoczesny sprzęt. Przykładowo, na przełomie stycznia i lutego br. na poligonie w niemieckiej Saksonii-Anhalt doszło do zderzenia dwóch BWP Puma, w wyniku czego rannych zostało aż dwunastu żołnierzy, w tym dwóch ciężko.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (30)

 1. boomer

  Ćwiczenia zawsze wiążą się z ryzykiem strat. Ewentualną winę oceni komisja. Prokuratura powinna zaś zająć się wyciekiem zdjęć wnętrzności sprzętu bojowego, zwłaszcza że zrobiono je na terenie wojskowym. Brak kar powoduje brak odpowiedzialnego myślenia. Takie fotki to nie są zdjęcia z misiem z Zakopanego.

  1. cywilnycywil

   @boomer, a właśnie odnośnie kar, o których tak ochoczo piszesz: Ty, ja i reszta polskich pidatników zostaniemy ukarani finansowo - tytułem remontu uszkodzonego czołgu. Zapłacisz za to w podatkach i w sklepie spożywczym. Podobnie jak za inne wydatki na zabawę prowadzoną wbrew interesom Polski i Polaków. Ale kto bogatemu zabroni...?

 2. wert

  co się tak jaracie? Wypadki się zdarzają. Niedawno zderzyły się na pol;igonie dwa Boxery gebelsów. Byli ranni i nikt rejwachu nie podnosił. Tutaj ktos dał ciała i nieźle zbierze ale widać że Leo to całkiem sprawny kotek skoro jeden wlazł na drugiego. Tyle że brudas bo piachu naniósł. Sie wyklepie i kotek pojedzie polować na ruskie myszy. Powodzenia

  1. cywilnycywil

   @wert, to się samo nie "wyklepie". Najpierw Ty i ja będziemy musieli wyskoczyć z kasy, na to klepanie. Wypadki się zdarzają ale w tym przypadku Ty i ja zostaniemy ukarani kosztami zadośćuczynienia szkody. Nie tylko te szkody. Lubisz być sponsorem? Stać cię jeszcze na czynsz i wyjście do sklepu po jedzenie? Może jeszcze nie musisz, bo rodzice zarzynają się, żeby "związać koniec z końcem". Tak ma miliony Polaków choć nie ma ku temu powodów aż takich, żeby innym robić dobrze a sobie i własnej rodzinie krzywdę.

 3. Rumburak

  Ruskim trolom już dziękuję i proszę idźcie pisać źle o Ukrainie i jej żołnierzach na inny portal. Moim rodakom przypominam,że jak nie pomożemy ze wszystkich sił ukraińskiej Armii to sami pójdziemy w kamasze.

 4. Rumburak

  Na poligonach całego świata zdarzają się wypadki od zawsze. Stawianie tezy że to coś nadzwyczajnego jest nieuprawnione. Pomoc w szkoleniu czołgistów z Ukrainy jest jak najbardziej wskazana i potrzebna inaczej to my będziemy musieli przesiąść się z samochodów do czołgów .

 5. MiP

  Na tym drugim zdjęciu obok rozwalonego Leo 2a4 stoi Leo 2PL..... Na nich też się szkolą ???? i te też im odda nasz pseudo rząd ???

  1. Anty 50 C-cali

   Mi Powiedz, na tym drugim zdjęciu z lewej czy prawej widzisz 2PL

  2. K.

   @Anty 50 C-cali . Drugie zdjęcie , lewa strona .

  3. Andrzej15011

   Pseudo rząd miałeś, gdy premierem był Donald Tusk!

 6. pawelv

  Piękne zdjęcie technicznych szczegółów podstawy wieży i być może niektórych elementów stabilizacji armaty. Dobrze że to nie prototyp. Zdjęć ze zdarzeń zaistniałych w wojsku nie powinno się publikować.( o zdarzeniu może być komunikat bez zdjęć i tyle) Ruski wywiad techniczny analizuje każde takie zdjęcie i zdarzenie. Po co ruscy chcieli ( niby do śledztwa) po katastrofie smoleńskiej od ówczesnego rządu dokumentacji dotyczącej wcześniejszej katastrofy polskiego samolotu wojskowego Casa ???

  1. wert

   oni chcieli tylko wyjasnić dogłębnie "katastrofę" Nie widziałeś jak władeczek to właśnie obecywał "zapłakanemu" swojemu człowiekowi z Warszawy? Casa mogła "wytłumaczyć" dlaczego drzwi Tu-tki zostały wstrzelone na ponad 1m w ziemię a w nietkniętych włosach jednej z ofiar leżącej 8m od najbliższego źródła ognia znaleziono strzępy osmalonego i nadtopionego poszycia izolacyjnego kadłuba poddanego temp ponad 740 stopni.- dowód nr 19. W Casie miała być "Prawda" pisana cyrylicą

 7. DRB

  Ukr zepsuli my zapłacimy. A chcą wszystkiego, co nowoczesne - bo w miesiąc się naucza. I media powielają te bzdury. Czołgu nie potrafią opanować A f16 im się zachciewa.

  1. Anty 50 C-cali

   Do RoboTY Bocie. Niemcy skracali szkolenie - na panzerhaubice 2000 do 40 dni, Ukraińcom dawali niedziele wolne, przez 6 dni w tygodniu - po 12 godzin uczyli na Leosie 2a6. A TO cytat, znafco : " w niemieckiej Saksonii-Anhalt doszło do zderzenia dwóch BWP Puma, w wyniku czego rannych zostało aż dwunastu żołnierzy, w tym dwóch ciężko.

  2. DRB

   Anty@1. Naucz się kulturalnie dyskutować 2. Dowiedz się, że ludzie różnią się w opiniach 3. Naucz się że człowiek kulturalny nie uzywa wyzwisk i nie obraża tych, którzy się z nim nie zgadzają 4. Na tym forum nikt cię nie obraża, choć wielu się z Tobą nie zgadza 5 Więcej uwag nie mam, bo nie będę się zniżał do twojego poziomu znafco

  3. Nabosaka

   DRB, masz rację. Ten Anty 50 cali to chyba ciągle coś spożywa, bo nie dość że agresywny, to jego komentarze to w większości bełkot. I tak anty 50 cali, na tym drugim zdjęciu po lewej stronie to może być Leopard 2PL Żeby ze stuprocentową pewnością stwierdzić czy to 2PL czy 2A5, trzeba było by zobaczyć czołg od "czoła".

 8. Pitbull

  Wszyskie telefony komorkowe powinny byc zdane do depozytu przed cwiczeniam.

 9. bc

  Wypadki w terenie się zdarzają, najważniejsze że bez strat w ludziach. Leo2A4 nie ma kamery cofania.

  1. skition

   A co ukradli? Na zakończenie XXVI MSPO ( 2018) PCO S.A. dostało Defendera.... za tak tak ...za kamerę cofania do czołgu Leopard 2 A4.

  2. Takijeden

   @skition Te kamery są montowane w czołgach modernizowanych do standardu 2PL, Ukraińcy od nas otrzymali zwykłe Leo 2A4.

 10. AdSumus

  Czy została powiadomiona żandarmeria? Czy żołnierz został przebadany alkomatem? Nie zgadzam się, że zdjęcia nie powinny zostać upublicznione. Jest znikoma szansa na użycie ich w późniejszym czasie. Oczywiście jeżeli takiego zdarzenia nie zamiata się pod dywan. Wszelkie niejasności raczej nam szkodzą niż wzmacniają. Amerykanie tego typu zdjęcia potrafią upublicznić, więc czemu u nas ma być to zakazane?

  1. szeliga

   Wojsko to nie przedszkole gdzie każde dziecko robi co chce, a poligon to nie piaskownica. Owszem takie zdjęcia bywają upubliczniane, ale są upubliczniane przez służby prasowe, po ocenie czy należy upublicznić. Żadna armia nie pozwala sobie na upublicznianie zdjęć robionych przez żołnierzy poza kontrolą służb prasowych. Jeżeli coś się ukazuje poza kontrolą służb prasowych to zazwyczaj są to zdjęcia robione przez osoby postronne.

  2. AdSumus

   Oczywiście ma Pan poniekąd rację. Ale. Chodzi o funkcjonowanie i dojrzałośc naszego państwa. Niestety nie mamy innych narzędzi na wpływanie na to jak działa wojsko. I szeżej Państwo. Na usuwanie patologii. Na wprowadzanie reform. Co jest większym zagrożeniem? Wpuszczenie kogoś na poligon kto nie powinien się tam znaleźć, czy upublicznienie zdjęcia z wypadku? Czy lepiej pokazać takie zdjęcia, czy poczekać, aż sprawa wyleje się nam z rosyjskiego medium? Albo jeszcze gorzej. Kiedy ktoś zginie. Ja już widziałem te zdjęcia na rosyjskim medium. I nie było tam mowy, że czołg został zniszczony na wojnie. A co by się stało jak by to zdjęcie wypłynęło za pół roku? Jak można było by je użyć? Mamy tu do czynienia z ewidentnymi słabościami naszego państwa. I wcale nie chodzi mi o to, że takie zdjęcia wypłynęły. Bo one i tak prędzej czy później wypłyną. Taką mają naturę.

  3. szeliga

   Wpuszczenie na poligon Ukraińców było konieczną decyzją polityczną. Z określonym ryzykiem. Świadomie przyjętym. Nie nam oceniać. Upublicznianie zdjęć bez autoryzacji (pchanie ich do sieci) jest prywatą, de facto sabotażem wizerunku armii. Sam fakt pokazania zdjęć pokazuje, że mamy niezdyscyplinowane, niekarne, niesubordynowane wojsko, Nie zdolne do respektowania procedur obowiązujących w dobrych armiach. Bo to jest regulowane procedurami. Standard "afrykański" mentalności żołnierza.. On wie lepiej. Amerykanom zatonęła cała amfibia z desantem marines na pokładzie. Afera na 24 fajerki. Tragedia. Ale nikomu nie przyszło do głowy publikować nieautoryzowane zdjęcia. Podobnie było ze słynnymi zderzeniami okrętów US Navy. Różnica pomiędzy zawodową, karną, prawdziwą armią, a armią "afrykańską", złożoną z amatorów.

 11. kukurydza

  To smutny przykład, jak żołnierskie wyszkolenie potrafi być obciążeniem. Każdy czołgista-kierowca szkolony na dowolnym sowieckim sprzęcie, przyzwyczajony jest do kiepskich, psujących się przekładni i tego, że "wstecz" jedzie się po dobrej chwili i z prędkością ślimaka. Tymczasem Leo2 ma nowoczesną przekładnię, po kilka przełożeń tak do przodu i do tyłu, a prędkość cofania (~30km/h) to prawie połowa maksymalnej (70km/h). W dodatku nie ma typowej dla sowieckiego złomu walki z dźwigniami i czekania aż "przekładnia złapie". Zgaduję, że nieprzywykły kierowca pomylił biegi i zanim zareagował, wjechał na pełnej w pojazd za nim, najeżdżając na pancerz przedni i uderzając w wieżę.

  1. WPRzyb

   Kukurydza słyszałeś o szkoleniu teoretycznym? Właśnie po to je wymyślono żeby użytkownik wiedział między innymi o takich różnicach. Jeśli było inaczej to albo instruktorzy, albo kursanci są do niczego, sam zdecyduj co jest bardziej prawdopodobne.

 12. RAF

  Trwa wojna i takie informacje nie powinny się ukazywać. Podobnie jak jawnie antyukraińskie i antypolskie niektóre komentarze na tym portalu.

  1. Był czas_3 dekady

   Mnie nie dziwi antyukraińskość, bo nas ten kraj kosztuje miliardy. Dość, że łożymy na wojnę, to jeszcze kształcimy ich na studiach za nasze pieniądze, opłacamy akademiki.... Dochodzi do tego, że sąsiedzi są u nas lepiej traktowani niż my i to są fakty, a nie mity i nagonka na Ukraińców.

  2. PPPM

   Jest demokracja, a Ukraińcy nie są nietykalni. To tylko sąsiad i nie do końca był w porządku, dopóki nie popadł w kłopoty.

  3. RAF

   PPPM@ W czasie wojny pewne prawa obywateli sa ogranicznae dla dobra panstwa i wspolnoty jako calosci. Nie powinno byc miejsca na wroga, rosyjska propagande, ktora tak radosnie uprawiasz.

 13. Chyżwar

  I teraz widać czarno na białym dlaczego szkolenie czołgistów musi trochę trwać.

 14. Kremlin

  Na zdjęciach jeden z powodów tego, że USA nie chce dać Ukrainie Abramsów... a nawet nie zaczęła szkolić załóg dla tych obiecanych.

 15. PatriotW

  Zaraz kanapowe onuce napiszą, że Ukraińcy nie umieją jeździć, bo doszło do wypadku

 16. PPPM

  Niech zapłacą, albo oddadzą swój. Ćwiczyć powinni na swoich. Zbieranina nie jest w stanie wykorzystać potencjału tego czołgu.

  1. Takijeden

   Idź i pokaż im jak to się robi.

 17. Realista.

  Jest szkolenie są straty , Tak było , jest i będzie . Mimo trenażerów .

 18. X

  Nie zauważył progu zwalniajacego :/

 19. Maks50

  Jak Ukraińcy będą tak jeździć na polu walki jak na poligonie, to długo nie pojedzą

 20. szczebelek

  Może próbował driftować czołgiem jak Ładą? A tak na serio wystarczyło, że ktoś nie dostosował podstaw kierowania i wyszedł dzwon albo jest kilka innych rzeczy takich używki , usterka sprzętu.... Trzeba to wyjaśnić skoro sprawa wypłynęła

  1. skition

   Sprawa wydaje się dość prosta. .Kamera cofania.. Ona nie obejmuje lufy. a więc błąd drugiego czołgu.. Lufa NIGDY NIE MOŻE być skierowana w wieżę czołgu go poprzedzającego . No i jak zahaczył dudą o lufę to wyrwało aż z całością z pierścienia mocującego i pierścienia ślizgowego..Czołg K2 wydaje się więc być wynalazkiem lepszym..Ma boczne lusterka. Małe bo małe ale jednak.

 21. Suselek

  Czyli Ukraincy zepsuli, a Polacy zapłacą za naprawę... Powinni dostać dokładnie ten czołg i to w takim stanie jak na obrazku jako jeden z tych przekazanych im w ramach wsparcia. Później człowiek czyta te ich wypociny, że oni to by chcieli dostać za free F16, F15, Apache i najlepiej jeszcze Gwiazdę Śmierci.

  1. PPPM

   Imperium, to nie Błaszczak. Nigdy się nie zgodzi na przekazanie im Gwiazdy śmierci.

  2. HataKumba

   Ja prdl ręce opadają. Na Ukrainie grasują ruscy sadyści, obcinacze głów i barbarzyńcy kastrujący jeńców a ten się oburza że podczas szkolenia doszło do wypadku. Tak ci spieszno żeby i do Polski dotarła ta putlerowska dzicz?

  3. Mors_z_jeziora

   Jesteś decydentem? Księgowym, że wiesz komu wystawią rachunek za naprawę ?!

 22. Jukelo57

  to był wypadek - prawie stłuczka a co to będzie jak dostanie ze 125 tki ?

 23. Ma_XX

  O wypadku czekali rozbawieni aż przyjedzie nasz berg, nawet palca nie przyłożyli aby pomoc! Nie wiem czy ich przebadali po samym wypadku ale po południu w ich budynku było hmmm „wesoło” . Znajomy który ich szkoli niestety stwierdził że to nie ich poziom technologiczny

 24. Endres

  Pełna zgoda, wbijanie klina w wielowiekową, dozgonną nawet przyjażń, braterstwo, kwitnącą i owocującą wspólpracę, i miłość,, na linii Polska a Ukraina, jest robotą wiadomych i określonych sił, wiadomo jakich, niepolskich.

 25. balti

  Polski żołnierz miałby przewalone, żandarmeria by od razu dobrała się mu do dupska, ciekawi mnie czy ten zniszczony czołg będzie ujęty z tych co mają być przekazane czy dostaną plus 1, bo myślę że zniszczyli nam jeden z czołgów, Widziałem wywiad z Polakiem w mundurze i mówił o oburzeniu w szeregach naszego wojska.

Reklama