Reklama

Wojna na Ukrainie

Hiszpańskie Leopardy przeszły ostatni testy przez wysłaniem na Ukrainę

Autor. Ejército de Tierra/Facebook

Minister obrony Hiszpanii Margarita Robles zapewniła w czwartek, że sześć czołgów Leopard 2A4, które Hiszpania za kilka dni przekaże Ukrainie, jest w doskonałym stanie. Robles odwiedziła bazę wojskową Cerro Muriano w Kordobie, gdzie odbyły się finalne testy czołgów, m. in. skuteczności prowadzenia ognia - poinformował socjalistyczny rząd w Madrycie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W celu usprawnienia dostaw broni dla Kijowa przebywający w środę w Hiszpanii ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow zaproponował nową formułę współpracy biznesowej - utworzenie wspólnych firm zbrojeniowych ukraińsko-hiszpańskich, które produkowałyby broń na potrzeby wojny z Rosją.

Reznikow odwiedził hiszpańskie firmy zbrojeniowe w celu zakupienia broni. „Jesteśmy gotowi nie tylko kupować sprzęt wojskowy, tak jak robiliśmy to dotychczas, ale także tworzyć mieszane firmy zbrojeniowe ukraińsko-hiszpańskie" - powiedział podczas wspólnej z Robles konferencji prasowej.

Reklama

Czytaj też

Reznikow ujawnił, że Hiszpania dostarczyła Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon, co nie zostało oficjalnie potwierdzone przez rząd w Madrycie. Pociski Harpoon mają pomagać w „trzymaniu rosyjskich okrętów z dala od ukraińskich wybrzeży". „Hiszpańskie Harpoony teraz gwarantują, że kraje afrykańskie otrzymają ukraińskie zboże, dzięki czemu zwalczą głód" - powiedział.

Czytaj też

Reznikow zwrócił się z prośbą o zwiększenie pomocy wojskowej dla Kijowa, w tym o myśliwce F-16, broń dla marynarki wojennej i więcej artylerii. „Hiszpania może zapewnić Ukrainie sprzęt i szkolenie piechoty morskiej - powiedział. - Potrzebujemy specjalnego sprzętu, specjalnych statków, specjalnych dronów morskich. Potrzebujemy wszelkiej pomocy technicznej, broni, pocisków dla naszej piechoty morskiej i innych elementów marynarki wojennej".

Czytaj też

Margarita Robles wskazała, że Hiszpania nie ma wszystkiego, czego potrzebuje Ukraina, ale będzie współpracowała z nią „w ramach swoich możliwości" i „tak długo, jak to będzie konieczne". Poinformowała, że wkrótce zostanie przekazanych Ukrainie 20 wozów TOA do transportowania wojsk i rannych. „Hiszpania nadal będzie pomagała (...) z dyskrecją i rozwagą" - podkreśliła minister.

Czytaj też

Koalicjant rządowy - radykalnie lewicowa Podemos - skarżył się na brak przejrzystości w udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie. Robles podkreśliła jednak, że nie należy ujawniać informacji, które mogłaby wykorzystać Rosja.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. PGR

    Kraj który ze względu na położenie geograficzne przekazuje raptem 6 Leopardów, śmiechu warte.

Reklama