Wojna na Ukrainie - raport specjalny, wiadomości

Pierwsze załogi ukraińskie ukończyły szkolenie na czołgach Leopard 2

Fot. Ejército de Tierra/Facebook

Pierwszych dziesięć ukraińskich załóg obsługujących czołgi Leopard 2 ukończyło czterotygodniowe szkolenie w Narodowym Centrum Szkolenia w Saragossie w Hiszpanii - poinformował w poniedziałek portal Ukraiska Prawda, powołując się na informacje hiszpańskiego ministerstwa obrony.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Przeszkolenie odbyło 55 ukraińskich żołnierzy w wieku od 21 do 60 lat. Każda załoga czołgu składa się z dowódcy, kierowcy, ładowniczego i działonowego; dodatkowo przeszkolono 15 techników, z których pięciu to mechanicy, pięciu - elektronicy i pięciu - specjaliści od broni.

Czytaj też

Kursanci mieli wcześniejsze doświadczenie w obsłudze czołgów, dlatego szkolenie skupiało się na technicznych aspektach Leoparda 2. Szkolenie prowadzone przez hiszpańskich specjalistów odbywało się przez 12 godzin dziennie przez sześć dni w tygodniu i obejmowało sesje teoretyczne, szkolenie na symulatorze oraz ćwiczenia na polu manewrowym - pisze Ukrainska Prawda.

Czytaj też

Kurs odbył się po zadeklarowaniu w lutym przez władze Hiszpanii dostarczenia Ukrainie sześciu czołgów Leopard 2A4. Madryt rozważa obecnie zwiększenie liczby czołgów, które ma zamiar przekazać Kijowowi, do dziesięciu.

Czytaj też

Również w poniedziałek portal mil.in.ua poinformował, że w Niemczech dobiega końca kilkutygodniowe szkolenie z obsługi czołgów Leopard 2, lecz nie określono terminu jego zakończenia. W lutym władze Niemiec poinformowały, że dostarczą Ukrainie 18 czołgów Leopard - poinformował portal.

Źródło:
PAP

Komentarze (1)

  1. Pawelek

    Leopardy 2 A4, to trochę stare czołgi, w nocy były słabsze od najnowszych rosyjskich T90 (na szczęście tych już mogą nie mieć), ale Niemcy obiecali dostarczyć Leo2 w wersji A6 i tu może być ciekawie. Mogą one roznieść Ruskich. Czekamy na wprowadzenie ich do walki, pewnie użyją ich do wiosennej / letniej ofensywy.