Reklama

Wojna na Ukrainie

Wielka Brytana dostarczyła Ukrainie pociski Brimstone 2

Autor. MBDA

„W ramach swojego pakietu pomocowego Wielka Brytania dostarczyła Siłom Zbrojnym Ukrainy bardzo precyzyjne pociski Brimstone 2. Pomoc ta odegrała decydującą rolę w powstrzymaniu natarcia Rosji” – poinformowało w sobotę brytyjskie ministerstwo na Twitterze.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W ramach pakietu pomocowego Wielka Brytania dostarczyła Siłom Zbrojnym Ukrainy precyzyjne pociski kierowane Brimstone 2.

Pomoc ta odegrała kluczową rolę w zatrzymaniu rosyjskich ataków, napisało ministerstwo na Twitterze i załączyło video z załadunku pocisków do samolotu transportowego RAF.

Reklama

Czytaj też

Brimstone to naddźwiękowy przeciwpancerny pocisk kierowany, opracowany przez MBDA UK i używany bojowo z powodzeniem między innymi w Libii czy Afganistanie. System ten pozwala na eliminowanie ciężko opancerzonych pojazdów np. czołgów podstawowych, ale także śmigłowców lub jednostek nawodnych. Brimstone naprowadzany jest za pomocą radaru milimetrowego, co pozwala zwalczać wiele celów jednocześnie. Dodatkową opcją jest naprowadzanie za pomocą półaktywnego systemu laserowego (wariant tzw. Dual Mode Brimstone). Maksymalny zasięg źródła określają na około 10-12 km w przypadku pierwszej generacji pocisku. Wersja rozwojowa w postaci Brimstone 2 odpalana z platformy naziemnej posiada zasięg na poziomie ponad 20 km.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. PatriotW

    Ciekawe z jakiej platformy korzystają Ukraińcy. Migi?

    1. AndK

      Dostawczaki

Reklama