Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Ukraina z nowszymi wersjami Brimstone

Brimstone 2 (zdjęcie poglądowe)
Fot. M.Dura/Defence24

Do tej pory na Ukrainę trafiła starsza wersja ciężkich kierowanych pocisków przeciwpancernych Brimstone, jednak stan ten uległ zmianie, ponieważ Wielka Brytania potwierdziła przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy nowszej wersji tego efektora określanego jako Brimstone 2.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Informację o tym przekazał brytyjski dziennik poranny The Telegraph oraz ukraiński Ukrinform. Oznacza to najpewniej wysłanie większości pocisków starszego typu znajdujących się w możliwej do przekazania rezerwie sprzętowej Wielkiej Brytanii lub chęć przetestowania ich w warunkach bojowych. Jest to bardzo dobra wiadomość dla ukraińskich żołnierzy, którzy otrzymają teraz światowej klasy efektor przeciwpancerny, zdolny do eliminacji nie tylko pojazdów ciężko opancerzonych, ale także śmigłowców czy jednostek nawodnych.

Czytaj też

Brimstone to naddźwiękowy przeciwpancerny pocisk kierowany, opracowany przez MBDA UK i używany bojowo z powodzeniem między innymi w Libii czy Afganistanie. System ten pozwala na eliminowanie ciężko opancerzonych pojazdów np. czołgów podstawowych, ale także śmigłowców lub jednostek nawodnych. Brimstone naprowadzany jest za pomocą radaru milimetrowego, co pozwala zwalczać wiele celów jednocześnie. Dodatkową opcją jest naprowadzanie za pomocą półaktywnego systemu laserowego (wariant tzw. Dual Mode Brimstone). Maksymalny zasięg źródła określają na około 10-12 km w przypadku pierwszej generacji pocisku. Wersja rozwojowa w postaci Brimstone 2 odpalana z platformy naziemnej posiada zasięg na poziomie ponad 20 km.

Czytaj też

Komentarze