Wojna na Ukrainie - raport specjalny, wiadomości

USA szuka prawnych rozwiązań, by przekazać Ukrainie skonfiskowaną przemytnikom irańską broń

Fot. U.S. Navy

Amerykańska administracja rozważa przekazanie Ukrainie irańskiej broni, która miała trafić do wspieranych przez Teheran rebeliantów w Jemenie - poinformował w środę "Wall Street Journal".

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Mowa jest o wysłaniu na Ukrainę ponad 5 tys. karabinków szturmowych, 1,6 mln sztuk amunicji, niewielkiej liczby pocisków przeciwpancernych i ponad 7 tys. zapalników zbliżeniowych przechwyconych w ostatnich miesiącach u wybrzeży Jemenu od przemytników współpracujących z Iranem. Byłby to bezprecedensowy krok, który pomógłby Kijowowi w walce z siłami rosyjskimi - donosi "WSJ".

Czytaj też

"Wojna na Ukrainie pochłania ogromną ilość amunicji i wyczerpuje zapasy sojuszników" - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "Obecne tempo wydatków Ukrainy na amunicję jest wielokrotnie wyższe niż nasze tempo produkcji. To obciąża nasz przemysł obronny" - dodał.

Wyzwaniem dla administracji prezydenta Joe Bidena jest znalezienie prawnego uzasadnienia dla przekazania broni z jednego konfliktu na rzecz innego. Embargo na broń nałożone przez ONZ (na Jemen) wymaga od USA i ich sojuszników zniszczenia, przechowywania lub pozbycia się przejętej broni. Prawnicy administracji Bidena sprawdzają, czy rezolucja stwarza jakieś pole manewru dla przekazania broni Ukrainie - informuje gazeta.

Czytaj też

Jonathan Lord z amerykańskiego think tanku Center for a New American Security, zwolennik przekazania Ukraińcom broni, powiedział, że w Waszyngtonie jest poparcie dla tej koncepcji ponad podziałami partyjnymi.

We wtorek, dzień przed publikacją tekstu "WSJ", na łamach "Washington Post" pojawiła się opinia Jonathana Lorda i Andrei Kendall-Taylor zalecającej Zachodowi wysłanie skonfiskowanej irańskiej broni na Ukrainę. Tego dnia na konferencji prasowej o propozycję tę został zapytany rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

"Nie będę się wypowiadał na temat tej konkretnej propozycji, ale powiem, że wykazaliśmy się czymś, co nazwałbym niezwykłą pomysłowością w poszukiwaniu sposobów wsparcia naszych ukraińskich partnerów" - odpowiedział Price.

Czytaj też

Rozważana przez amerykańskie media broń i amunicja zostały zarekwirowane w ostatnich miesiącach przez USA i Francję w ramach działań skoncentrowanych na uniemożliwieniu Iranowi przemycania uzbrojenie do Jemenu.

Dostawy broni dla rebeliantów Huti są objęte embargiem ONZ od czasu wybuchu wojny domowej w Jemenie. Choć Iran zaprzecza, że uzbraja rebeliantów, to zdaniem zachodnich ekspertów przekazuje im drogą morską karabiny, granaty, rakiety i inne uzbrojenie - pisze "WSJ".

Czytaj też

Uchodzący za najbiedniejsze państwo w Azji Jemen jest pogrążony w wojnie domowej od 2014 roku, kiedy Huti zajęli stolicę kraju Sanę i znaczną część północy kraju. Rząd uciekł na południe, a następnie do Arabii Saudyjskiej. Koalicja pod wodzą Saudyjczyków, w skład której wchodziły Zjednoczone Emiraty Arabskie i która była wówczas wspierana przez USA, rozpoczęła kilka miesięcy później interwencję w Jemenie.

Źródło:
PAP

Komentarze (5)

 1. KrzyKut

  US decydują o utylizacji i ogłaszają międzynarodowy przetarg Wygrywają go Ukraińcy. Nie dziękujcie

  1. papa lebel

   Skaranie boskie z tą biurokracją! Prawo Parkinsona się kłania.

 2. rwd

  Jakież to jest krzepiące, że istnieje mocarstwo na świecie, które dba o przestrzeganie prawa międzynarodowego. Nic więcej nie napiszę, bo się wzruszyłem.

  1. HataKumba

   A co, masz z tym jakiś problem? Jeśli nie jesteś russkim niewolnikiem to powinieneś się cieszyć bo każda sztuka broni wysłana Ukrainie oddala niebezpieczeństwo od Polski

  2. papa lebel

   Nie karmić trolla!

 3. Realista.

  Bardzo dobry pomysł , oby doszedł do skutku .

 4. Ma_XX

  szlifierką po numerach i będzie no name - nakręcić propagandowy film jak się je niby niszczy a potem tzw szczurzym szlakiem przez góry wiadomo gdzie

 5. DIM1

  Jaki "bezprecedensowy" krok ? Bezprecedensowy gdzie ? Dla kogo ? Grecy od razu, na samym początku kampanii (2022), przekazywali Ukrainie tysiącami różne typy broni, rosyjskich kalibrów, rekwirowanej na M. Egejskim i M.Śródziemnym, jako kontrabandy.