Wojna na Ukrainie - raport specjalny, wiadomości

USA nadal sceptyczne ws. F-16 dla Ukrainy, mimo przekazania MiG-29 Ukrainie

Artystyczna wizja F-16 w pikselowym kamuflarzu typowym dla Sił Powietrznych Ukrainy.
Fot. Digital Combat Simulator/SWPixivyle

Decyzja Polski w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 nie wpływa na nasze kalkulacje dotyczące samolotów F-16 - poinformował w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jego zdaniem dostarczenie amerykańskich myśliwców nie byłoby najlepszym wykorzystaniem środków USA.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

"To są suwerenne decyzje każdego kraju i szanujemy te suwerenne decyzje" - powiedział Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego.

Czytaj też

Podkreślił przy tym, że Polska odgrywa nadzwyczaj dużą rolę, jeśli chodzi o pomoc wojskową dla Ukrainy. Zaznaczył jednak, że ogłoszenie przekazania polskich myśliwców "nie zmieni kalkulacji" USA w sprawie wysłania własnych F-16 Ukrainie.

"Słyszeliśmy, co mówił prezydent (Joe Biden) na ten temat: to nie leży w tej chwili na stole. I ogłoszenie przez inny kraj, że dostarczy myśliwce nie wpływa i nie zmienia naszej suwerennej decyzji w sprawie F-16" - dodał Kirby.

Czytaj też

Jak wyjaśnił, zdaniem władz USA przekazanie samolotów nie byłoby najlepszym wykorzystaniem środków przeznaczonych na wsparcie Ukrainy.

Pytany, czy prezydent Biden rozmawiał na temat przekazania polskich MiG-ów-29 z prezydentem Andrzejem Dudą, Kirby stwierdził, że nie wie, by taka rozmowa miała miejsce.

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (10)

 1. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Teraz - po decyzji o przekazaniu MiGów-29 Ukrainie - do Polski i szerzej Wschodniej Flanki NATO należy nieustanną i rosnącą presją wszelkimi kanałami na USA, UK, DE, FR, IT aktywnie wielkim głosem apelować non-stop o wysłanie po eskadrze ICH samolotów bojowych. Polska winna tu występować jako lider - i wywoływać do tablicy przed medialne reflektory zwłaszcza Niemcy - stosując wobec Berlina pedagogikę wstydu i obnażając REAL PUSTYCH MERYTORYCZNIE fanfar Berlina - który sam siebie mianuje w mediach "liderem bezpieczeństwa Europy". To także doskonały moment przyparcia do muru USA.

  1. rwd

   Już widzę jak przypieramy do muru USA.

 2. DRB

  I dobrze robią. U nas zaraz by się pojawiły durne pomysły oddania naszych f16. Zresztą sami ukr robią się wybredni i kręcą nosem na migi. Nie trzeba było ich dawać za darmo, tylko wynegocjować coś za nie zwłaszcza że brytyjyczycy są chętni. Eskadra eurofighterow nawet starszych to było coś

 3. RAF

  Jeśli nie chcą przekazać Ukrainie, to niech nam przekażą z jedną eskadrę F16, a my przekażemy Ukrainie wszystkie Migi. W ten sposób pomogą Ukrainie i wzmocnią wschodnią flankę.

  1. DBA

   [email protected] My i tak przekażemy wszystkie Migi, bo nic nam po nich bez resursu i części zamiennych. Nie przekazując ich za rok trzeba by je złomować i doskonale o tym Amerykanie wiedzą. Nie przekazanie tych samolotów to zachowanie się jak przysłowiowy "pies ogrodnika"

  2. skition

   Ponoć dostaniemy Panavia Tornado ...Nie jest to samolot klasy F-16 ale bardziej Su 22. czyli do "uderzeniowych misji penetrujących na niskich wysokościach".. Panavia Tornado co prawda zostały wycofane z RAFu ale jeszcze nimi Niemcy latają ,więc jakaś tam możliwość przywrócenia im resursów jest . Poza tym nie wiadomo co to znaczy "dostaniemy"? Czy przesiądą się na nie polscy piloci Su 22 czy jednak będą to piloci RAF przebazowani do Świdwina?

 4. radziomb

  Jasne że usa nie wyślą F16 teraz na ukraine bo.. sami ich potrzebują na odstraszanie Chin. W tym roku nie wycofuja zadnego! F16 Dlatego już szkola na symulatorach pilot z ukrainy i wyślą duże ilości A10 thundervolt warthog. Tych wycofuja 40-60 szt. A f16 pewnie przekaże holandia lub dania ew Finlandia ma inne Fy. Ew francja te mirage bo nie dali leclercow. To jest ta sama telenowela brazylijska co z czołgami.widzicie to. Prawda?

 5. Chris

  F16 nie będą konieczne, jeżeli Amerykanom uda się zintegrować z MIG29 skuteczny radar, który pozwoli wykorzystać potencjał rakiet AIM-120 ARMAAM o zasięgu nawet 180km.

 6. rwd

  — Zaniepokoił mnie sygnał ze strony Stanów Zjednoczonych, które wskazały, że jest to taka autonomiczna decyzja Polski i nie przewiduje się rekompensaty, jeżeli chodzi o sprzęt, czyli na uzupełnienie potencjału — wskazuje w rozmowie z "Faktem" generał Mirosław Różański.

  1. Mlody12345

   Mnie bardziej zaniepokoiła informacja przekazana przez ambasadora we Francji o możliwości włączenia się w konflikt... te cepy u władzy są chore...

  2. DBA

   [email protected] Pan generał regularnie "marszczy czoło i wyraża troskę". Tylko nie potrafi ogarnąć geopolityki. I jeżeli faktycznie tak myśli, a nie tylko powtarza poglady mocodawców Hołowni to nadaje sie do ćwiczenia musztry, a nie do sztabu. A po za tym z jakiej racji Amerykanie mieliby nam coś dać, jeżeli z sobie wiadomych powodów nie chcą Ukrainie przekazywać sprzętu lotniczego + znaleźli pretekst, aby nie przekazywać rakiet o zasięgiu 300 km ?

  3. DBA

   [email protected] Polska z racji położenia i własnych interesów, choćby zachowania niezależnosci politycznej jest uczestnikiem tej wojny czy się nam to podoba czy nie. Rosja do dzisiaj nie wycofała się z żądań Putina praktycznego wycofania się NATO do granic z 1997 roku, co skutkowałoby "filandyzacją w rozumieniu sowieckim" wszystkich państw na wschód od Odry. Czyli uzależnienie gospodarcze od Unii, czytaj Niemiec, a polityczne od Rosji. Dopóki Ukraińcy walczą z ruskimi. dopóty terytorium Polski nie grozi pełnoskalowa, gorąca wojna. Przegrana Ukrainy i tymsamym 1000 km granica z Rosją i jej wasalami to działania zbrojne w Polsce. Dlatego w przypadku zwyciężania Rosji na Ukrainie przed rzadzącymi , obojetnie jakiej opcji , będzie trudny wybór - zaangazować się militarnie na Ukrainie, czy czekać w ciagu kilku lat na ruski "marsz wyzwoleńczy" Polaków przed "giendierem, elgiebiete" i innymi cudactwami. Bo Putinwaffe wie, że Polacy "ruskiego miru" nie kupią

 7. Kaszana

  Teraz brakuje wystąpienia Morawieckuego, Kaczyńskiego, Błaszczak. Dlaczego nie przekazują? Trzeba pomagać, to skandal( jak w Przypadku patriotów gd,ie naciskali niemca, a to przecież w USA jest producentem i ma tego najwięcej, to samo z czołgami nikt z naszych nawet delikatnie nie poprosił o abramsy dała Ukrainy tylko kr,uczelni o niedobry. Niemcy bo leopardow nie chce dac). No ale obrzydzanie Niemca i unii musi trwać( a Unia daje najwięcej pomocy zaraz po USA, w tym rekompensuje oddanie starego sprzętu ,no ale u nas o tymcisza )

  1. Chyżwar

   Jakoś ci nie przeszkadza, że TSUE wydaje pozbawiony jakichkolwiek podstaw prawnych wyrok w sprawie ekogłąbów finansowanych przez nie wiadomo kogo, żeby mogli wtrącać się do naszych lasów? Dziwne zwarzywszy, że uderza to bezpośrednio w polski przemysł drzewny, który zatrudnia do cholery osób. Nie przeszkadza ci także, że KE planuje zalać wodą blisko 400 tys. hektarów użytkowanych w Polsce rolniczo. Dziwne zważywszy, że na Podlasiu i w innych miejscach wielu ludzi utraci dzięki temu źródło utrzymania. Pan Kaczyński, Pan Morawiecki i Pan Błaszczak mają rację. W Niemców i ich klakierów należy walić jak w bęben kiedy tylko jest do tego okazja. Poza tym dla takich jak ty każdy z nich to nie jest Pan tylko Wielmożny Pan. I tego powinieneś się trzymać.

  2. Mlody12345

   Chyżwar zanim będziesz się wypowiadał sprawdź szczegóły podawanych informacji, na chwilę obecną to nie lasy państwowe tylko fabryka desek na export. Polski przemysł drzewny to ledwo dyszy bo dla Polaków to limity są albo na giełdzie mają kupować za zawyżone stawki, jeszcze jedna kadencja tych specjalistów to najbardziej wartościowe lasy przejdą do historii, a co do rolnictwa to my już nie musimy produkować żywności pan Morawiecki z ukrainy przywiezie.

  3. DBA

   [email protected] Włącz myślenie - Lasy Państwowe chocby ze wzgledu na przepisy unijne sprzedają drewno surowe na przetargach - licytacjach publicznych i ceny odpowiadaja rynkowym. To, że są wysokie wynika z cen światowych. jakiekolwiek próby sprzedaży dla 'polskich" meblarzy skończyłyby się wyrokiem TSUE. Jak na razie w Polsce zwiększa się ilość zalesień, a głupawka z wyrębem "papierówki" spowodowana jest wymogiem spalania biopaliw w elektrowniach węglowych. Można więcej zalesiać pod warunkiem przeznaczania gorszych gruntów rolnych do tego celu, ale trzeba przestać dopłacać za nieobsiane pola ( zgadnij czyj to pomysł). Czy produkujemy duzo zywności - teraz tak, ale po planowanych "greendeal-em" ograniczeniom w nawożeniu i ochronie chemicznej pewnie cofniemy sie z wydajnościa rolnictwa o kilkadziesiat lat, czyli okaże się, że gruntów rolnych będzie za mało. Unijna niespójnośc polityki rolnej , leśnej i "eko" wyglada niewesoło

 8. Szop85

  To ma być długi konflikt a nie szybkie zwycięstwo.

 9. rwd

  Zniszczenie Reapera pokazało jak groźne jest, dla samego NATO i USA, wysyłanie nowoczesnego sprzętu na Ukrainę. W Pentagonie dwa razy się zastanowią zanim podejmą decyzję. Tym bardziej rośnie wartość naszych migów.

 10. szczebelek

  Największym wyzwaniem jest szkolenie pilotów, a potem serwis samolotów i od razu się rodzi pytanie czy wysłać doświadczonych pilotów wojskowych czy też powołanych podczas mobilizacji pilotów, którzy latali na cywilnych samolotach uszczuplając pulę dla sowieckich maszyn. Czy może w ogóle kadetów akademii lotniczych, którzy rozpoczną dwuletnie szkolenie. Serwis to już w ogóle problem... Mówię o każdym zachodnim myśliwcu.