Reklama

Siły zbrojne

Które myśliwce MiG-29 dla Ukrainy? [KOMENTARZ]

MiG-29 Ukraina
Czwórka polskich MiG-ów 29 w czasie obsług naziemnych przed startami.
Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Zarówno prezydent jak i premier Polski poinformowali już o rychłych przekazaniu Ukrainie polskich myśliwców MiG-29. Tym samym zakończy się ponad 30-letnia służba tych niezwykle zasłużonych dla obronności kraju, i dla wielu kultowych, maszyn. W związku z doniesieniami o przekazaniu tylko części samolotów trzeba odpowiedzieć na pytanie, które maszyny przekażemy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Do czasu wyczerpania się resursów i następującej potem serii wypadków MiGów, Polska posiadała 32 takie samoloty w dwóch eskadrach. W 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim stacjonowała szesnastka samolotów. 12 zakupionych jeszcze za czasów PRL od Związku Sowieckiego plus cztery maszyny odkupione w latach 90. od Czech (za 10 myśliwców Polska dała 11 fabrycznie nowych śmigłowców W-3 Sokół). Pozostała piątka czeskich migów trafiła początkowo do Mińska Mazowieckiego, ale z czasem przeniesiono je do 22 BLT do Królewa Malborskiego. Weszły tam w skład kolejnej eskadry wraz z 10 maszynami pozyskanymi za jedno euro od Niemiec.

Te ostatnie maszyny, określane czasem jako MiG-29G, były prezentem dość kłopotliwym. Po pierwsze były tak mocno wyeksploatowane, że z 24 maszyn tylko 10 trafiło do służby a reszta została przeznaczona na części zamienne i do muzeów. Co gorsza posiadanie ich samolotów doprowadziło do redukcji zakupów samolotów F-16C/D z przewidywanych 64 do 48 maszyn.

Reklama

Czytaj też

Malborska eskadra MiGów-29 jest obecnie znacznie bardziej wyeksploatowana o czym świadczy choćby to, że początkowo planowano wycofanie jej samolotów w 2012 roku. Na samolotach tych nie prowadzono również żadnych znaczących zabiegów modernizacyjnych poza przystosowaniem ich do jednolitego standardu. Co innego z samolotami z Mińska Mazowieckiego, które na mocy umowy z 2011 roku przeszły w latach 2011 - 2014 zabiegi modernizacyjne w Wojskowych Zakładach Numer 2, polegające na wyposażeniu w nowej generacji awionikę. Dodano także nowoczesny system łączności i zobrazowania sytuacji w kabinie pilota a także precyzyjny system nawigacyjny. Wewnątrz kabiny zainstalowano też cyfrowe rejestratory wideo i audio służące do prowadzenia debriefingu po misji.

Podobną modernizację w latach 2004-2006 przeszło 11 słowackich MiGów-29, które otrzymały kompatybilne z NATO systemy komunikacji i nawigacji.

Czytaj też

Wydaje się, że polskie i słowackie samoloty mogą zostać przekazane już po zintegrowaniu ich z pociskami AIM-120 AMRAAM, ponieważ o tego rodzaju integracji strona amerykańska mówi od ubiegłego tygodnia w kontekście ukraińskich samolotów bojowych. A najłatwiej będzie dokonać tego rodzaju prac na samolotach znajdujących się obecnie na terytorium NATO.

Ciekawa jest w tym kontekście umowa, o której informowaliśmy wczoraj. Dotyczy ona serwisowania symulatora samolotu MiG-29, który znajduje się w mińsku Mazowieckim, do roku 2026. Być może jednak nie będę się szkolili na nim wyłącznie polscy piloci...

Reklama

Komentarze (22)

 1. Flaczki

  Liczylem na dodatkowom eskadre lub dwie F35, lub F16, lub F15EX wzamian za oddanie Miga29

  1. WPRzyb

   I Gwiaxdę Śmierci

  2. radziomb

   Usa wycofuje w tym roku z 20 szt F22 więc MON może się zwrócić do usa o odkupienie.zartuje oczywiście hehe

 2. DRB

  FA50 Bl. 20 nie istnieje, to co przyleci w tym roku to zwykły samolot szkolno-bojowy. Za te samoloty nic nie dostaniemy od nikogo, no może zełeński poklepie naszego prezydenta po plecach. W ten sposób na kilka lat osłabiamy nasze i tak słabe lotnictwo - jedyne co za przekazaniem przemawia, to brak częśći - migi i tak już długo nie polatają. Nie zmienia to jednak faktu, że nasza armia jest konsekwentnie osłabiana a na uzupełnienia przyjdzie poczekać i zapłacić ciężkie miliardy. F50 to bedzie taki samolocik wymówka - że niby w ten sposób kompensujemy braki w powietrzu. Ukr jako państwo się obroniła, i dobrze bo ma być buforem, ale dalsze rozbrajanie się na jej rzecz to już przesada. Sami też mogą sobie zacząć kupować broń.

  1. Wojak24

   Potęga militarną była Polska za PO Tuska w latach 2007-2015 , gdy ich Siemoniak kupił tabliczki mendelejewa,a Komorowski drzwi od stodoły . Generał Polko wyśmiewa ich za likwidację pułków, garnizonow i sprzedaż majątku;a tereny pod markety.

  2. Prawdziwy

   Tak długo ,aż się utrwali: po pierwsze nie drzwi a wrota,po drugie nie p.Prezydent Komorowski a Skrzydlata Polska,po trzecie i ostatnie - anegdota dotyczy wyczynu Żwirki i Wigury,na zawodach w Berlinie,gdy w konkurencji krótkiego startu i lądowania,lotu po obwodzie ,o kilka minut wyprzedzili załogę gospodarzy.Kibice zgotowali Im,co moze budzić dziś zdziwienie,gorące owacje .

  3. radziomb

   Tak.nasza armia jest osłabiana czasowo ale rosyjska.. jeszcze bardziej.

 3. radziomb

  Wielka brytania wysle do Polski czasowo myśliwce typhoon.podobnie jak wysali kompanie czolgow chellenger 2.zapewne będą do czasu aż przyjdą z Korei i usa nowe samoloty.

 4. Rafaski

  Zakup FA 50 to na pewno pochopna decyzja zakupu. F16 idealny ale długi okresz oczekiwania na dostawę. Czytając wiele komentarzy pomijany jest fakt istnienia fA 18 króry cenowo nie odbiega tak bardzo od f16, ale za to możliwy do szybkiego otrzymania w porównaniu do innych jednostek, a i pewni w takim samym czasie co fa50 pl. Boing co prawda zamyka linię produkcyjną,ale na pewno chętnie by wyprodukował kilkadziesiąt szt za tą samą kwotę co została przeznaczona na fa50. Choć by jeden do jednego z Mig-ami 29. To takie szybkie pr,emyślenia laika,podatnika,

  1. skition

   Nie mamy samolotu wielkości JAS Gripen ..To wehikuł napędzany tym samym silnikiem ( F414) co FA 50 i F-18 Hornet...FA 50 może zabrać prawie tyle samo uzbrojenia co JAS Gripen czyli 4,5 tony.. ..Dobrodziejstwo posiadania lekkich samolotów bojowych doceniają nawet Rosjanie z ich projektem Su75 Szachmat. ,choć w tej klasie wzorem jest Jak 130 czyli M-346 Bielik, ale ten z kolei nie jest przystosowany do przenoszenia pocisków AIM 9 Sidewinter ,więc czy jest to pochopna decyzja ? No nie sądzę ...

 5. DRB

  Ukr zaczynają wybrzydzac. Rzecznik ich sił powietrzych stwierdził że migi są przestarzałe i nic nie zmienia. No to w takim racie cóż takiego nowoczesnego kupili przed wojną. Zaczyna im się w głowie przewracać- za darmo dostają i jeszcze im źle

  1. Mlody12345

   Zgadzam się w zupełności, osobiście jestem zmęczony ich roszczeniami zarówno tam jak i u nas w kraju...

 6. ŚniętyMikołaj

  Mimo, że nasze MiGi nie poslużyły by już długo, to powinniśmy dążyć do tego, aby otrzymać ,,rekompensatę" od innych krajów NATO w zamian za nie. Bo przecież jestesmy następni w kolejce do ataku przez ruskich i na pierwszej linii. Jeśli naprawdę nie ma nikt jakis F16 na zbyciu, a pomysł przkazania Mirage 2000 dla Ulrainy nie jest rozważany, to może nasz rzad ponegocjuje z Francuzami, żeby te Mirage2000 nam przekazać. Mimo, że stare, ale wciąż młodsze, lepsze i dłużej posłużą niż obecne MiGi29.

 7. PGR

  Może już dość tego beztroskiego rozbrajania się?

  1. Chinol

   Jesli juz to dac te Migi 29 w gorszym stanie - a lepsze zostawic sobie - niech posluza jeszcze kilka lat. Jedna eskadra nam jedna Ukrainie (u nas lepsza) tak to widze.

  2. mick8791

   @Chinol ale my za bardzo nie mamy lepszych i gorszych. Mamy w zasadzie tylko te gorsze. Do tego Migi nie są u nas już praktycznie użytkowane, bo: resursy, brak uzbrojenia, brak części zamiennych! Bo chyba nie myślisz naiwnie, że w obecnej sytuacji ruscy dostarczają nam jakiekolwiek części zamienne do tych maszyn?

 8. WołanieNaPuszczy

  Rozbrajamy się na potęgę, 400 czołgów oddaliśmy łącznie z zadeklarowanymi, systemy obrony powietrznej, BWP1 w nieokreślonej liczbie, ponad 70 Krabów. Ostatnio była informacja o wozach na platformie Rosomak, m.innymi. Raki. Wszystkie migi pójdą, nie wiadomo czy to samo nie będzie z F16. Może to "kreatywna" strategia wywieszenia białej flagi, gdy ruscy przyjdą? Tak aby zniszczeń nie było? Próbuję to zrozumieć na logikę. Jakiekolwiek odtworzenie tych niedoborów nową bronią, będzie trwało latami i będzie to grubo po 2026 roku

  1. Sorien

   Ruskie przez rok Donbasu nie zdobyli ale ten tutaj strateg twierdzi że rzuca się na NATO i wejdą w nas jak w masło hahahahaha . Ruskie maja tylko jeden atut w atakowaniu liczebność do NATO go nie maja bo ich jest 140 mln nas 900....

  2. szczebelek

   Pamiętaj, że dostaliśmy kasę z UE na 54 Kraby od czasu podpisania umowy minie zaraz 10 miesięcy, a cała produkcja jest nastawiona na eksport do tego Korea Południowa wysłała gotowe podwozia zwiększając produkcję AHS-ów, więc z jednostek poszła co najwyżej połowa z tego co się pisze.

  3. Rattus Antideluvialis

   Panie wołanie, czyli uważa pan że lepiej by było aby tymi I walczyły w wojnie polskiej z Rosją zamiast tłuc się na cudzej ziemi w naszym interesie tłuką w naszej wrogów przynajmniej w ten sposób unikamy zniszczeń mi i tak były do oddania rakiet do nich już też nie ma to niech przynajmniej zawalczą za nas na Ukrainie

 9. Fan

  Podobno Słowacy mogą otrzymać nowoczesny sprzęt wojskowy od amerykanów ( słowacki minister obrony nie podał co to ma być) w zamian za przekazanie Migów + rekompensata z Unii. Wartość zwrotu około 900 mln dolarów. U nas na razie cisza, miejmy na dzieje że nasi decydenci nie oddali samolotów za czapkę gruszek.

 10. Kamyl

  Za Mig-ami nie ma co płakać ich zdolności i tak były ograniczone, szkoda tylko że nie ma czym na chwilę obecną zastąpić. Teraz trzeba naciskać Koreę o jak najszybsze dostawy FA50PL i jak najszybciej wejść do programu KF21, żeby chociaż składać je dla siebie.

  1. WołanieNaPuszczy

   O tak, tacy jak Ty, co chwilę tłumaczą, że nie ma sensu za czymś płakać. Ciekawe. czy jak dojdzie do płakania za Twoją rodzinę też będziesz taki wyrywny, bo nie wiem czym ją masz zamiar bronić, jak nic nie będzie. Zapewne darzysz Rosję tak wielkim zaufaniem, że nie dopuszczasz myśli, iż mogła by zaatakować nas wcześniej niż przyjdą wszystkie F35 i KF21

  2. mianczik

   Leżą na stepie pod Donieckiem, ale wg ciebie mają zaatakować NATO. Ochłoń i zamilcz.

  3. szczebelek

   Wiesz, że za rok czy dwa byśmy musieli je uziemić jak Słowacja swoje? W Ukrainie nie ma certyfikacji sprzętu i jednostek jest jedynie, że jeśli sprawne to jedzie, a jak kadra pełna to idą....

 11. Darek S.

  Jednym słowem wysyłamy pilotów na emerytury. Nieźle w głowie mają narypane Ci nasi decydenci. Prawidłowo, że MIG-i idą na Ukrainę, ale w tym stanie w jakim są, chyba jako cele na DOL-ach, aby odciągać uwagę Ruskich. Bez problemu w ciągu miesiąca można było pozyskać coś w zamian, chociażby Greepeny w leasing.

  1. PGR

   Tyle było psioczenia jaki to Gripen jest dziadowskim samolotem a teraz kupili FA50 - skuterki, zakup zgodny z zielonym ładem.

 12. OKM

  nasze migi, które wycofano z Mińska są już malowane w ukr barwy. nie sądze, że wszystkie trafiły do Malborka bo tam nie ma nawet tylu hangarów. oddać wszystko co poradzieckie, części brak, wartość bojowa też srednia.....

 13. Johnny Doe

  Dobra decyzja. Słowacja (pierwsi oficjalnie zadeklarowali) i Polska rozpoczęły tym samym "koalicję lotniczą". Myślę, że warto przekazać Ukrainie również nasze Su-22, które i tak już kończą służbę w naszych Siłach Powietrznych, a im by się przydały. I to tyle. Żadnych F-16 przekazać nie możemy. 48 Viperów to trochę za mało... skoro było rozważanie pozyskanie kolejnych, to nie ma sensu się ich wyzbywać. Polska może odegrać rolę przy szkoleniu lotników ukraińskich na tych maszynach i tyle. Pytanie co Zachód (USA) da nam za Fulcrumy... Kolejne nowe F-16 to na tyle odległa perspektywa, że nie wiem, czy nie lepiej postawić na kolejne dwie-trzy eskadry F-35 uzupełnione np. F-15. A "szesnastki" zmodernizować do standardu V. Co się tyczy kolejnych darowizn z Zachodu dla walczącej w NASZEJ wojnie Ukrainie, to Tornado byłoby idealnym wsparciem. A patrząc jak Brytyjczycy dotąd pomagali jest to bardzo realne...

 14. Wojak24

  Polska dostanie na pewno samoloty pewnie używane F16 , bo USA wycofują się z ich produkcji, będą miały F35 i nowe 6 generacji. Wszystkie Su trzeba przekazać na Ukrainę, bo i tak trzeba je zezlomowac, bo nie ma do nich części, bo posiada Rosja, a Ukraina będzie jeszcze nimi walczyć i razić pozycje okupantów Rosyjskich. Co do nowych samolotów jest kupionych 32 sztuki F35 i koreańskie, a co mamy F16 to trzeba wszystkie zmodernizowac. Zachodnie kraje też chcą wycofać F16 i być może Polska je dostanie.

  1. Piotrgra

   USA wycofuje się z produkcji F-16?? Dziecko ty wiesz co piszesz? Sprawdź zanim takie głupoty wypocisz. Na te samoloty jak je zamówisz teraz czekasz 6 lat!

  2. WołanieNaPuszczy

   Nie zdziw się jak Polska nie tylko nie dostanie F16, ale jeszcze wszystkie swoje odda, to samo z Leopardami 2. Już mamy inną komunistyczną mądrość etapu, wcześniej oddawaliśmy starą posowiecką broń, teraz...

  3. Grzyb

   @Piotrgra to co pisze Wojak24 to nieaktualne dane od kilku lat ale nie jest to nieprawda. USA rzeczywiście odstąpiły od produkcji F16 i nawet przeniosły fabrykę do innego stanu. Dopiero niespodziewane zamówienie z Bahrajnu spowodowana ponowne uruchomienie produkcji. Dlatego teraz trzrba czekać kilka lat na te samoloty

 15. Alsecco

  ~Wojak24, napisz proszę , które "zachodnie kraje" wycofują F16 zwł. w wersji C/D?

  1. Wojak24

   Norwegia,Dania,Holandia,

  2. mibe03

   Wycofuja w wersje A/B a nie C/D

  3. Stary666

   Wojak24 - Norwegia, Dania oraz Holandia posiadają F-16 w wersji AM/BM Block 20 a nie C/D.

 16. Mauser1

  Teraz za jakieś czas ,będziemy mieli wojnę. Czy komu się podoba czy nie . Decyzję polityków ,krew nasza . Mam nadzieję że wszyscy są dumni . Pozdrawiam

  1. 55555

   Wojnę już mamy i w niej uczestniczymy. Na szczęście nie na naszej ziemi i w naszym interesie jest by tak było dalej. Te migi i tak niedługo na złom miały iść, lepiej dać je ukraińcom. Niech zatrzymują ruskich u siebie.

  2. WołanieNaPuszczy

   Mi się włosy jeżą na głowie jak o tym myślę. Znów zrobili z nas strefę zgniotu

 17. Sorien

  Bardzo dobrze oddawać UA nawet jeżeli nikt nam tego nie zrekompensuje . Broń jest do walczenia bez różnicy czy ten mig29 zabije kilkudziesięciu ruskich pilotowany przez Ukraińców czy Polaków . A jak rusza na nas Chiny i Rosja(chyba nikt trzeźwo myślący nie wierzy że Rosja nas solo zaatakuje ?!) oraz reszta dzikiej Azji to tak czy siak te myśliwce za dużo nam nie dadzą . Nad naszymi głowami będą walczyć lotnicy NATO (USA + to co zdoła wystartować z Europy ) a na dole my milionami .

  1. 55555

   Dobrze gada, polać mu.

 18. Alibi

  W zamian za przekazane Migi Polska powinna otrzymać używane myśliwce przewagi powietrznej F-15. Wtedy umowa na nowe F-15 to ma sens. Myśliwce mogą latać wyżej od F-35 i przenosić więcej uzbrojenia.

  1. slykov

   Nie używane a nowe F15ex eagle 2. Boeing ruszą właśnie z produkcją.

 19. kukurydza

  Symulator Mig-29 w bazie w Mińsku Mazowieckim to urządzenie uniwersalne, a strona producenta na samym początku zawiera informację, że symulator ten można przez zmianę oprogramowania i zamontowanego pulpitu dla szkolonego dostosować do szkolenia pilotów różnych statków powietrznych, nie tylko Mig-29. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ten symulator dostosować do szkolenia pilotów FA50.

 20. MiP

  W zamian kupujemy szkolno-bojowe latadełko FA-50 Block 10 🤣 ale w rządowej telewizji mówili że kupujemy nowoczesny mysliwiec z Korei

  1. Capt Raginis

   FA-50PL Block 20 z radarami AESA będą dobrym uzupełnieniem F-16 i F-35.

  2. KrzysiekS

   MiP Ok te pierwsze FA-50 Block 10 to bardziej do szkolenia ale te FA-50PL to dopiero zobaczymy co to będzie mogą mieć nawet lepsze radary od naszych F-16 do tego AIM-120 AMRAAM i tu już bym się nie wyśmiewał.

  3. Zaratustra

   Samolot FA-50PL block 20 może być cennym uzupełnieniem SP. Jest tylko jeden mały problem: nie istnieje.

 21. Jaaa

  Rząd angielski gotów jest w zamian za przekazanie MiG-29 oddać swoje EF2000. Póki co mówi się o nowych samolotach dla Mińska i Świdwina. A co z Malborkiem? Czy północny-wschód Polski zostanie bez samolotów? EF2000 do Malborka to świetne rozwiązanie.

  1. AdiDG

   Pakowanie się w EF2000 to raczej kiepski pomysł. Po pierwsze jest to samolot w starej wersji tylko myśliwskiej. Dwa wyeksploatowany, Anglicy się raczej by go nie pozbyli gdyby się do czegoś nadawał - koszty modernizacji. Trzy to brak kosztownej infrastruktury. Cztery brak wyszkolonej obsługi, pilotów. Jak już brać coś używanego to tylko F-16 reszta to kosztowne fanaberie.

  2. kapusta

   @AdiDG - EuroFighter nawet w starej wersji i tak jest o niebo lepszym myśliwcem niż MiG-29 więc byłoby to wzmocnienie obronności. Podobnie jest z FA-50 który to myśliwcem w ogóle nie jest. Po drugie Brytole nie raz w czasie tej wojny pokazali, że są gotowi na poświęcenia, więc twoje założenie jest bezpodstawne. Po trzecie infrastruktura i tak od lat jest modernizowana a EF operowały już z Malborka. A po czwarte do F-16 też trzeba będzie szkolić pilotów i obsługę :) Zgoda, że F-16 to byłoby lepsze rozwiązanie, ale raczej nierealne, a EF w przeciwieństwie do FA-50 to dobre rozwiązanie pomostowe

  3. Jaaa

   To nie fanaberie a rzeczywistość, F35 i FA50 to pieśń przyszłości, Jeśli oddamy MiG 29 to zostaniemy przez kilka lat z kilkoma sprawnymi F16. Jeśli wojna w jakiś sposób się rozleje i dotrze do Polski to rozumiem, że DG powie wtedy że to robota DO. EF2000 są do oddania od zaraz a my potrzebujemy samolotów na teraz. Pozbycie się samolotów z Malborka to osłabienie północno wschodniej Polski, przesmyku Suwalskiego i państw bałtyckich.

 22. radziomb

  Niesamowite że niektórzy komentujący oddanie np 10szt mig 29 i przyszłe np 4ry F16 panikują bardziej niż ukraincy gdy ich ruscy zaatakowali .A czym niby mają walczyć? I jak długo ma trwać tą wojna ?przecież za te migi nasze siły zbrojne dostana nowsze samoloty podobnie jak to było z czołgami. Cierpliwości.

  1. Kremlin

   Co mnie obchodzi czym mają walczyć? Mnie obchodzi uzbrojenie opłacone z moich podatków. Niech Ukraińcy za nie zapłacą. Jak ich nie stać... Ich problem.

  2. Capt Raginis

   Nie! To nie jest także sama sytuacja jak z czołgami! Za czołgi można mieć zastępstwo w ciągu roku. Nowe F-16 przed 2030 rokiem są nieosiągalne. Widać różnicę? Na F-16 są teraz takie kolejki że trzeba czekać długie lata. Jak chcą Migi to OK. Można im kilka przekazać. F-16 niech dają Amerykanie, którzy mają ich setki (także w starszych wersjach). Polska musi znacząco zwiększyć swoją flotę myśliwców. Nie możemy pozbyć się nawet jednego F-16.

  3. radziomb

   Kremlin.a ja chce żeby za moje podatki Polska wraz z Ukraina pokonała ruskich żeby nie powtorzyla się sytuacja że wpadną ruscy do poznania i tak jak poprzednio zastrzelili mieszkaniu siostrę mojej babci a druga siostra że strachu w drugim pokoju obryzla do kawy ręce.taka armia wyzwolencza..

Reklama