Reklama

Wojna na Ukrainie

Unowocześnione T-62 już na froncie

T-62M
T-62M
Autor. Vitaly V. Kuzmin

Rosjanie aktualnie są w trakcie przywrócenie do służby oraz modernizacji 800 czołgów T-62 składowanych od dawna w swoich rezerwach wojskowych. Pierwsze wozy określane mianem T-62M mod. 2022 już znajdują się na froncie, a kolejne zostały uchwycone podczas transportu na front.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Pierwszy zmodyfikowany na potrzeby wojny na Ukrainie T-62M mod. 2022 został uchwycony pod koniec lutego, jednak pojazd ten jedynie charakteryzował się integracją nowego celownika termowizyjnego 1PN96MT-02 w miejsce poprzednich przyrządów. Nie posiadał on jednak wzmocnionej ochrony załogi w postaci implementacji na nim kostek pancerza reaktywnego Kontakt-1. Oznaczało to zmiany doraźne, które miały "na szybko" zwiększyć możliwości załogi pod względem obserwacji i prowadzenia ognia. Jednak był to zwiastun rozpoczęcia pojawiania się unowocześnionych czołgów na froncie.

Czytaj też

Niedługo po publikacji tego zdjęcia pojawiły się inne materiały ukazujące już trwające prace nad T-62 w 103. Zakładzie Naprawy Pojazdów Pancernych. Widzimy na nich już implementację pancerza ERA na kadłubie oraz wieży czołgu. Co więcej, otrzymał on w tylnej części wieży pancerz tzw. klatkowy/prętowy, który ma zapobiec penetracji tym miejscu właściwej osłony czołgu przez starszego typu głowice kumulacyjne. Możemy zatem uznać to za pierwsze uchwycenie już pełnoprawnego T-62M mod. 2022. Widzimy przy tym zmianę względem wersji MW, która to nie posiadała tzw. brwi Brieżniewa, a w to miejsce użyto kostek Kontakt-1. Pojawia się tam jednak jedno ujęcie T-62MW z dodatkowym pancerzem klatkowym, zatem możliwe, że do służby wdrażane są także takie pojazdy lub jest to ujęcie archiwalne.

Reklama

Czytaj też

Ostatnio pojawiło się nagranie prezentujące transport koleją już gotowej partii wyremontowanych i zmodernizowanych T-62, które najpewniej zmierzają na front. Widzimy umiejscowienie kostek ERA nawet na tyle wieży. Brak jednak w tym miejscu pancerza prętowego zatem mamy potwierdzenie braku jednego standardu T-62 przywracanych do służby w rosyjskiej armii. Najpewniej liczba wdrożonych już czołgów z zamówionych 800 zbliża się do pierwszej setki, a w kolejce ustawiają się jeszcze starsze T-54/55, które otrzymają zapewne podobny pakiet modernizacyjny.

Czytaj też

T-62 to radziecki czołg podstawowy/średni opracowany pod koniec lat 50. XX wieku jako przyszły następca produkowanych masowo T-54/55. Jego produkcja rozpoczęła się na początku lat 60. XX wieku, jeszcze w czasach gdy dawnym ZSRR kierował Nikita Chruszczow, a pierwsza publiczna prezentacja miała miejsce w roku 1965. Uzbrojenie główne to armata gładkolufowa 2A20 (U-5T) kal. 115 mm.

Czytaj też

T-62
T-62
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons/CC BY SA 3.0

T-62M to jego modernizacja z roku 1983 polegająca na znaczącej poprawie parametrów bojowych pojazdu m.in. siły ognia czy poziomu ochrony załogi. Dodano w niej pancerz specjalny na przód wieży i kadłuba, poprawiono odporność dna kadłuba, co zwiększyło poziom ochrony wozu do standardu zbliżonego w czołach T-64A czy T-72 Ural. Czołg jest wyposażony w gąsienice RhKM z czołgu T-72 oraz dwa dodatkowe amortyzatory na pierwszej parze kół jezdnych. System kierowania ogniem „Wołna" został ulepszony przez zamontowanie dalmierza laserowego KTD-2 (lub KTD-1) w pancernej skrzyni nad głównym uzbrojeniem. Poprawiono również mobilność pojazdu, poprzez implementację nowego silnika W-55U o mocy 620 koni mechanicznych.

Czytaj też

T-62M
T-62M
Autor. Andshel/Wikimedia Commons/CC BY SA 3.0.

T-62MW to modernizacja czołgu T-62M zakładająca wymianę pancerza specjalnego zastosowanego w wersji M na kostki pancerza reaktywnego Kontakt-1 na przodzie i bokach kadłuba oraz wieży. Istnieją także jej podwersje zakładające wyposażenie czołgu w silnik wysokoprężny V-46-5M. Poza tymi zmianami czołg podobnie jak wersja M został wyposażony w gąsienice RhKM z czołgu T-72 oraz dwa dodatkowe amortyzatory w pierwszej parze kół jezdnych. System kierowania ogniem „Wolna" został ulepszony przez zamontowanie dalmierza laserowego KTD-2 (lub KTD-1) w pancernej skrzyni nad głównym uzbrojeniem.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (17)

 1. Saymon

  Na Leopardy 1 to aż za dobry czołg, wystarczy bez problemu.

  1. Rusmongol

   A gdzie ty masz te leopardy 1? Na sputniku? A czy tetki na nlaw i javelin te, dobre 😂

  2. Saymon

   Rusmongol To przeczytaj sobie artykuł z 13 marca 2023 z tego portalu napisany przez Adama Świerkowskiego. Mało wiesz i bardzo się tym chwalisz?

  3. Rusmongol

   @saymon. No i co się dowiedziałem? Że mają w planie dostarczyć do końca tego roku. Pytanie tylko czy już są? No nie. Ale zaraz będą Leo 6, i 4. Będą twarde. Zanim rusza z dostarczaniem tych Leo 1 to te tetki mogą do tego czasu już nie istniec. Wiec używasz twierdzeń hipotetycznych.

 2. Pirat

  Ochrona zerowa i stare działo.

  1. VIS

   Z przodu wytrzyma ostrzał z działka 30mm, czego o leopardzie 1 nie można powiedzieć. Mogą też użyć ich jako półstałe punkty oporu na mniej ważnych odcinkach frontu.

  2. Davien3

   @VIS tyle ze do Leo1 ten ruski BWP nawet nie dojedzie podobnie jak zaden z rosyjskich T-55/62/72 więc skończ.

  3. Rusmongol

   @vis. A gdzie te Leo 1? W planach 😎?

 3. Snajper83

  Czy można prosić Niemcy o jak najszybsze przekazanie czołgów Tiger I i Tiger II. Bo one już się sprawdziły w boju z tego typu sprzętem...

  1. DBA

   Snajper83@ Niemcy Tygrysów nie dadzą - jeszcze ich nie homologowali na normę emisji spalin Euro6

 4. GB

  Jest pierwsze zdjęcie z czołgiem IS-3 na platformie kolejowej. Czołg wygląda jak wrak, więc być może jedzie do remontu.

  1. Eee tam

   Raczysz żartować tak?

  2. GB

   Nie.

  3. DBA

   GB@ A ten "ciężki Józek" miał beton na gąsienicach? - bo jak tak, to pewnie sciągnięty z pomnika

 5. Szop85

  Martwi mnie to że nikt nie zwraca uwagi na to że od 9 miesięcy produkują T90 z których żaden nie trafił na front. Co z T80 które modernizują i remontują. Gdzie to wszystko znika.

  1. GB

   Trafiły. Są zdjęcia i filmiki z uproszczonymi systemami kierowania ogniem. To nowa produkcja po 24.02.2022.

  2. DBA

   Szop85@ nigdzie nie znika - po prostu mimo propadandy i błazenad Miedwiediewa produkuja niewiele

 6. Trump wygrał

  "są w trakcie przywrócenie do służby"

  1. GB

   Więzienie.

  2. CdM

   Trump przegrał nawet z Clinton. Tyle że porąbany system wyborczy w USA pozwala na zwycięstwo kandydatowi, który dostał o kilka milionów głosów mniej. Teoretycznie można nawet wygrać wybory dostając 26% głosów, przy 74% oddanych na przegranego.

 7. Seb66

  Stary czołg, ze starą armatą, z przestarzałą amunicją, starymi mechanizmami i... młodą, niewyszkoloną załogą z poboru? Taka ilość kostek ERA uczyni go mniej ruchliwym ale czy przed nowoczesnym pociskiem np. 125mm uchroni? A stara 115mm amunicja poradzi sobie z ulepszonym pancerzem choćby T72, nie mówiąc o Leonach czy Chellengerach? ERA pomoże może na drony, NLAW, ale czy na Javelina, MAM-L z Bayraktara, czy amunicję precyzyjną raczej już nie. Tylko ilość robi wrażenie. WRto pamiętać, że w Iraku nawet z kilkudziesięciu metrów stada T72 nie mogły nic zrobić czołgom zachodnim. Zatem zobaczymy!

  1. GB

   Z założenia ma walczyc z piechotą, bwp, to i innymi celami miękkimi, a nie z czołgami. W tym może się sprawdzić. Ale jak ruski dowódca (znaczy ten ktory nie siedzi w tym czolgu tylko jest gdzies na tylach) dostanie rozkaz ze jego jednostka ma atakować nawet na Abramsy to będzie atakować i wyśle te czołgi na rzeź. No i pozostaje jeszcze kwestia amunicji, a raczej ładunków. Przecież one mają z 40 lat. Mogą lecieć bliżej, dalej, w ogóle nie wystrzelić.

  2. DBA

   GB@ tylko nie wiem czy Ukraińcy i ich czołgi wiedzą, że maja unikać walki z ruskimi T62. To tak nie działa - nie da się uniknąć spotkania z czołgami npla - przeciez każda brygada zmechanizowana ma na wyposażeniu batalion pancerny. Jedyne zastosowanie tych zabytków to ruchoma, dość kiepska artyleria do zastosowania w obronie . Nie da sie nawet ich okopać po wieżę jako nieruchomy punkt ogniowy bo bedą wdzięcznym celem dla dronów i artylerii.

 8. oops

  Skąd wam się wzięło, że Rosja modernizuje aż 800 T-62M? Z komunikatów rosyjskich wynikało, że zamierzają wyremontować i zmodernizować 800 czołgów W TYM T-62M.

  1. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

   Piszą o tym na topwarze. Ale te 800 czołgów to w ciągu trzech lat mają wyremontować. Piszą też, że tylko jeden zakład produkuje nowe czołgi, a pozostałe 3 zakłady tylko remontują stare czołgi. Piszą też, że potrafili np. sprzedać zakłady remontowe za jakieś drobne, bo nie zorientowali się, że dany zakład ma filię z linią produkcyjną - czyli norma w Rosji.

  2. DBA

   oops@ tez nie wiem skat to wytrzasnęli - latem 2022 była podana informacja ( tez na DF24) o podpisaniu kontraktu na remont-modernizację T62 w ilosci 300 szt z terminem 3 lata. Czyli 100 szt rocznie bo pewnie takie sa moce remontowe zakładów naprawczych. Osobna sprawą jest czy starczy im tego nowszego wyposażenia do modernizacji

 9. Rusmongol

  Trzy powody, dla których Węgry do tej chwili nie rozpatrzyły wniosku Sztokholmu, to według rzecznika "ciągłe podkopywanie relacji przez Szwecję", "rozpadający się tron moralnej wyższości" oraz "brak troski i szacunku Węgry już tak dołują intelektualnie jak f@szysci z 4 rzeszy rosyjskiej.

  1. QVX

   Węgry wyraźnie powielają działania Turcji, a że na Szwedów nic nie mieli (jak Turcy Kurdów), to musieli coś wymyślić...

 10. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Nie mają wystarczającej produkcji nowych czołgów, a chcą posiadane nowe czołgi zachować w rezerwie strategicznej, więc na front dają przestarzały sprzęt z minimalnym dostosowaniem do pola walki. Czyli idą na ilość kosztem strat, w tym w ludziach, chcąc ilość zamienić w jakość. Dla zmobilizowanych Rosjan - upiorna perspektywa poświęcenia z góry jako mięsa armatniego.

  1. Prezes Polski

   Na to niestety wygląda. Chomikują te lepsze czołgi do działań zaczepnych na jesień a tymczasowo będą wypychać każdy złom, który da się przywrócić do służby. Jako wsparcie ogniowe piechoty wystarczy, a odporność na nowoczesne ppk albo ostrzał z leo2 czy nawet nowszych t72 ma podobną, jak t72/80/90 czyli żadną. W tym kontekście leo1 w ilości 100 szt. to bardzo cenne wsparcie.

  2. CzarnyRycerz

   Myślę, że to nawet nie chodzi do końca o chomikowanie, tylko wiosna coraz bliżej. Trzeba wysłać co się da, żeby powstrzymać potencjalną ofensywę ukraińską. Nasycić luki dowolnym sprzętem. A jeśli jest czołg, do którego jest zapas innej amunicji i wymaga mniej godzin roboczych do przywrócenia sprawności, to lepiej wysłać dwa t62 czy t54 niż jednego t72. To może być powód dlaczego wyciągnęli t54/55. Mają jakiś zapas amunicji 100mm swojej lub dosłanej z Korei.

  3. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

   CzarnyRycerz 29 marzec (19:00 ) Na ruskich stronach piszą, że wyciagnęli ze składnic na wschodzie T-54, ponieważ ma ten sam silnik W-55 i przekładnię co czołg T-62, czyli na części. Ale to też tylko ich domysły, żadnej oficjalnej informacji na ten temat nie przytaczają. Ich zdaniem, gdyby potrzebowali czegoś, to mają czołgi T-55. Natomiast piszą, że dodatkowo amunicja z D-10 Rapira nie pasuje do armaty z T-54.

 11. GB

  Nie wiem czy to mem czy faktyczne zdjęcie. Na kadłub Leo2A4 Ukraińcy nałożyli K9ntakt 1. Wieża na zdjęciu jeszcze bez pancerza reaktywnego.

  1. GB

   Ukraińskie i ruskie kanały na Telegramie informują że to zdjęcie, to faktycznie czolg Leo2 A4 z pancerzem reaktywnym Kontakt-1.

 12. login

  Ciekawe czy nie zaczęli już importować czołgistów z Korei Płn .

 13. easyrider

  No i to jest ich poziom. Na tym powinni poprzestać próby modernizacji bo moskiewskiego państwa na to zwyczajnie nie stać.

 14. Riki

  Unowocześniony T-62 w 2023r to jak Polonez "Borewicz " ale z radiem z USB

  1. Byrrbyć

   i z alufelgami.

  2. Exfederale

   Dobre 🤣🤣

  3. Trump wygrał

   Jedzie? Jedzie. Strzela? Strzela. I wystarczy. Najwyraźniej te lepsze czekają na inn okazję.

 15. szczebelek

  Taki zmodyfikowany T62 to głupota skoro minął rok od początku wojny to ukraińscy żołnierze zdążyli już opróżnić magazyny ze starych przeciwpancernych efektorów...

 16. CzarnyRycerz

  Ten czołg ma jakąś tam minimalną wartość bojową, ale jako załogant to masz świadomość dużego prawdopodobieństwa, że jak cię trafi cokolwiek to w nim spłoniesz.

 17. Ma_XX

  jak mawiał von Nogay w CK Dezerterzy - a słyszeliście o nowych tankach mogących dogonić pociąg?

Reklama