Wojna na Ukrainie
Ukraińska artyleria strzela indyjską amunicją
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukraińskiej kołowej armatohaubicy 2S22 Bohdana (w najnowszej odmianie), podczas prowadzenia ognia przy użyciu amunicji indyjskiej produkcji. Jak dostała się ona na Ukrainę?
Ukraina z racji na swoje olbrzymie potrzeby amunicyjne otrzymywała środki bojowe z wielu kierunków świata jak Pakistan, Serbia czy Iran. Pociski z Indii nie są tutaj niczym niezwykłym, ponieważ już od wielu miesięcy widzi się je na froncie np. podczas strzelania z przekazanego przez Polskę Kraba. Były one widoczne już wcześniej, jednak nie jest wiadome, jaki kraj pozyskał je dla Ukrainy. Od paru tygodni jednak dzięki poszlakom medialnym wiemy, że spora część pocisków pochodzących z Indii była zakupiona dla Ukrainy przez Niemcy. Widoczny na filmie pocisk to ERFB-BT mogący razić cele na dystansie 30 km, zatem poniżej maksymalnej donośności ukraińskiego odpowiednika naszego Kryla.
Thanks to #India, #Ukraine Army can now well using its 155mm Bohdana Self-Propelled Howitzers against #Russian occupiers. They are now firing Indian 155mm ERFB-BT shells. pic.twitter.com/hKvbYjUtlt
— Babak Taghvaee - The Crisis Watch (@BabakTaghvaee1) April 4, 2024
2S22 Bohdana to ukraińska armatohaubica samobieżna kalibru 155 mm na podwoziu kołowym. System uzbrojenia wraz z zabudową opracował Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ) z Kramatorska. Uzbrojenie główne pierwotnie osadzono na wojskowym samochodzie ciężarowym KrAZ-6322 w układzie 6x6 z opancerzoną kabiną, wariancie pojazdu wykorzystywanego przez Zbrojne Siły Ukrainy. Wobec problemów strukturalnych w zakładach KrAZ po rosyjskiej inwazji nośnik wymieniono. Podwozie nowych egzemplarzy stanowi białoruski samochód ciężarowy MAZ-6317 (produkowany na licencji pod nazwą Bogdan-6317) o napędzie 6x6. Pojazd otrzymał kabinę o kształcie zbliżonym do tej zastosowanej w wozie dowodzenia RKP-360, wchodzącym w skład dywizjonów systemu przeciwokrętowego R-360 Neptun (2.0).
Kolejnym alternatywnym nośnikiem jest Tatra T815-7T3RC1 z napędem 8x8 wyposażona w modułową, opancerzoną kabinę Puma (3.0). Obecnie jest ona także integrowana z cywilnymi modelami samochodów ciężarowych Tatra (np. Phoenix) wyposażonych z kabinę podobną jak wersja 2.0, które określa się mianem wersji 4.0 System może być także osadzony na samochodach ciężarowych innego typu, choćby na pojazdach marki MAN.W pierwotnej konfiguracji (na podwoziu KrAZ-6322) masa całkowita pojazdu wynosi 28 ton, a zapas przewożonej amunicji to 20 pocisków i kompletów ładunków miotających. Armatohaubica jest wyposażona w nowoczesny system kierowania ogniem, a jej szybkostrzelność ma wynosić 5-6 strzałów na minutę. Maksymalna donośność wynosi odpowiednio 40 km przy stosowaniu amunicji z gazogeneratorem dennym i 50-60 km dla pocisków ze wspomaganiem rakietowym.
Buczacza
Dla praktyka... To bez znaczenia może być nawet od Majów. Najważniejsze żeby ubijała onuce. Czym tego planktonu mniej. Tym większe bezpieczeństwo Polski i Polaków...