Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińscy specjalsi odbili "Wieże Bojkowskie"

Autor. Wywiad Wojskowy Ukrainy (HUR)

Ukraina odzyskała kontrolę nad tzw. „Wieżami Bojkowskimi” (Вишки Бойка) w pobliżu wybrzeży Krymu na Morzu Czarnym – podaje służba prasowa Głównej Dyrekcji Wywiadu Wojskowego Ukrainy (HUR).

Reklama

W jednym z etapów operacji miało dojść do bitwy pomiędzy ukraińskimi siłami specjalnymi na łodziach a rosyjskim Su-30. W wyniku bitwy rosyjski samolot miał zostać uszkodzony i musiał się wycofać. Podczas operacji siłom specjalnym udało się przejąć zapasy niekierowanych pocisków rakietowych, a także radar Neva, który może śledzić ruch statków na Morzu Czarnym.

Reklama

Dla Ukrainy operacja odbicia platform wiertniczych na Morzu Czarnym miała strategiczne znaczenie. W rezultacie Rosja straciła dziś możliwość wykorzystania „wież bojkowskich" do celów wojskowych. Pozbawiona sprzętu rozpoznawczego na tych „wieżach", Rosja pozbawiona jest także możliwości kontrolowania wód Morza Czarnego. To przybliża Ukrainę o wiele kroków do do odbicia Krymu" – zauważa HUR.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wieże bojkowskie to platformy wiertnicze ropy i gazu u wybrzeży Krymu. Rosja okupowała je od 2015 roku i wykorzystywała je do celów wojskowych. W szczególności służyły jako lądowiska dla helikopterów i do umieszczania sprzętu radarowego.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

 1. OS-INT

  Altair : 22 sierpnia rosyjski myśliwiec wielozadaniowy Su-30SM rosyjskich WKS zniszczył kuter Willard Sea Force z ukraińskim desantem. W sumie w ciągu ostatnich 3 tygodni Siły Zbrojne Ukrainy straciły co najmniej 12 szybkich jednostek desantowych. Oznacza to, że Rosjanie nauczyli się wykrywać takie jednostki i skutecznie je niszczyć. Ukraińcy nie potrafią zaś ich efektywnie używać...

  1. Kelt

   Więcej razy to powtórz, trzy to za mało.

 2. OS-INT

  Według Ministerstwa Obrony Rosji kolejne 4 amerykańskie kutry Willard Sea Force w ukraińskiej służbie - zostały zatopione zatopili 4 września. Także te jednostki zostały zniszczone w północno-zachodniej części Morza Czarnego. W sumie w ciągu ostatnich 3 tygodni Siły Zbrojne Ukrainy straciły co najmniej 12 szybkich kutrów desantowych. Oznacza to, że Rosjanie nauczyli się wykrywać takie jednostki i skutecznie je niszczyć. Ukraińcy nie potrafią zaś ich efektywnie używać - źródło: Altair.

 3. OS-INT

  30 sierpnia samoloty rosyjskiego lotnictwa morskiego wyeliminowały 4 amerykańskiej produkcji kutry Willard Sea Force. Miało wówczas zginąć 50 ukraińskich żołnierzy. Grupa desantowa zmierzała w kierunku przylądka Tarchankut na wybrzeżu Krymu - źródło: Altair.

  1. młodygrzyb

   Jest film z zatopienia co najmniej jednej z tych łodzi.

 4. Rusmongol

  Ciekawe co kacapy robiły na tych platformach? Szukali biednych przesladowanych przez Ukrainę farbowanych Rosjan z donbasu? Serio? A może po prostu kradli tłuste kąski...

 5. nn

  Nazwa wzięła się od ministra energetyki za rządów Janukowycza, Jurija Bojki, członka klanu donieckiego, który przepłacił dwukrotnie za platformy wiertnicze.

 6. OS-INT

  22 sierpnia rosyjski samolot myśliwski MiG-29 trafił amerykańskiej produkcji kuter Willard Sea Force, który przewoził ukraińską grupę desantową na jedną z nieczynnych przybrzeżnych platform wiertniczych w rejonie Półwyspu Krymskiego...

  1. Buczacza

   Jakoś brakuje mi informacji o zniszczonym onucowym kutrze z przed kilku dni? Hm....

 7. Adam S.

  "Wieże Bojki". Chodzi o ministra Bojkę z rządu Janukowycza, nie o Bojków mieszkających w Karpatach.

Reklama