Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukrainie brakuje pieniędzy na produkcje dronów

Dron Q-SLAM-40
Dron Q-SLAM-40
Autor. Arquimea

Ukraina rozważa zniesienie zakazu eksportu dronów wojskowych, ponieważ brakuje jej środków finansowych na zaspokojenie wszystkich potrzeb armii w zakresie bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Decyzja ma umożliwić producentom sprzedaż nadwyżek dronów za granicę, co pomogłoby w finansowaniu dalszej produkcji na potrzeby armii.

Ukraińskie siły zbrojne pilnie potrzebują dronów do zadań rozpoznawczych, obronnych oraz do przeprowadzania ataków na długie dystanse. Jednak ograniczone zasoby budżetowe państwa nie są w stanie sprostać wszystkim potrzebom frontu. Rosja znacznie zwiększyła swoją produkcję dronów, a obecnie ma przewagę na „polu bitwy dronów” w stosunku nawet 10 do 1 na korzyść Moskwy.

Reklama

Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją dronów, takie jak Ukrspecsystems, zmagają się z problemem braku długoterminowych kontraktów oraz funduszy na badania i rozwój nowych technologii. Z kolei producenci, jak Roboneers, przyznają, że w ramach wygranych przetargów państwowych często jedynie pokrywają koszty produkcji, co utrudnia dalszy rozwój. Dodatkowo niektóre firmy przenoszą produkcję za granicę, w tym do Polski, aby obejść obecne ograniczenia eksportowe.

Czytaj też

Eksport dronów według władz mógłby przynieść Ukrainie dochody rzędu 20 miliardów hrywien, co według nich jest kwotą, której brakuje na zapewnienie wojsku odpowiedniej liczby bezzałogowców. Planowane zniesienie zakazu eksportu spotyka się jednak z obawami, że zachodni sojusznicy mogą źle zareagować na sprzedaż ukraińskiego sprzętu wojskowego za granicę, w obliczu obaw o kontrolę nad transferem broni w czasie wojny.

Reklama

Decyzja o zniesieniu zakazu eksportu mogłaby również przyciągnąć zagranicznych inwestorów. Obecnie trwają rozmowy między producentami a Ministerstwem Obrony Ukrainy w celu wypracowania kompromisu, który zaspokoiłby potrzeby frontu, a jednocześnie umożliwił eksport nadwyżek za granicę.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. radziomb

    juz nie brakuje, bo dostali z samych USA 800 mln $ a jeszcze pare innych Krajów się dorzuciło.

  2. user_1050711

    Raz podaje się, że Ukraina wyporodukuje w br ponad milion dronów, a drugi raz, że Moskwa posiada przewagę w dronach 10:1. To ile tysięcy razy spóźniona jest za Moskwą Polska, czyli "największy pr0ducent dronów w Europie" , bazując na treściach niektórych wypowiedzi Redakcji ?

  3. HataKumba

    ruSScy wygrali dzięki "dajcie nam" II WŚ. Doucz się o "lend lease" a potem farmazony opowiadaj. Przykładowo całe paliwo lotnicze lub stal do produkcji t34 były z USA. Zatkao kakao

    1. Monkey

      @HataKumba: Nie, nie zatkało. Alianci wygrali wojnę ponieważ z Zachodu (głównie z USA) szło Lend&Lease, a ze Wschodu szła Armia Czerwona. Gdyby, dzięki Lend&Lease nie związała głównych sił III Rzeszy, to o D-Day nic byśmy nie wiedzieli. Bo nie byłoby lądowania w Normandii. Moim zdaniem twoje porównanie jest kompletnie nieadekwatne do sytuacji.

  4. Przyszłość

    Watpie czy btrakuje - tydzien temu dostali porzyczke z UE - 35 milardow Euro. Wiekszosc uzbrojenia maja gratis (o wartosci 500 milardow dotczcas dolarow) Ja nie widze napewno braku kasy na to

  5. Monkey

    Wiecznie za „dajcie nam” przeżyć się nie da.

Reklama