Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina wzmacnia swój system obserwacji niemieckimi radarami AESA

Autor. Hensoldt AG

Ukraina otrzyma z Niemiec sześć dodatkowych radarów trójwspółrzędnych TRML-4D. Są to najnowszej generacji stacje radiolokacyjne z aktywnymi antenami AESA, które są wykorzystywane m.in. w bateriach przeciwlotniczych IRIS-T SLM.

Reklama

Firma Hensoldt poinformowała, że otrzymała zamówienie za 108 milionów dolarów na dostawę sześciu radarów trójwspółrzędnych obserwacji sytuacji powietrznej TRML-4D „w celu wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy". Wszystkie zakupione stacje radiolokacyjne mają zostać dostarczone w drugiej połowie 2023 roku po przeszkoleniu ukraińskich operatorów.

Reklama

Nie będą to pierwsze radary TRML-4D wykorzystywane w siłach zbrojnych Ukrainy. Stacje te zostały bowiem wcześniej dostarczone ukraińskiej armii razem z systemem obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu IRIS-T SLM. Dlatego przypuszcza się, że Ukraińcom wcale nie chodzi tylko o wzmocnienie systemu nadzoru sytuacji powietrznej, ale przede wszystkim o zwiększenie strefy chronionej rakietami „ziemia-powietrze".

Czytaj też

Strefa ta nie zależy bowiem od zasięgu samych pocisków na kilku wyrzutniach, ale od najczęściej pojedynczego radaru, który dla nich pracuje. Ograniczeniem systemów obrony przeciwlotniczej jest bowiem często ich stacja radiolokacyjna, której zasięg w odniesieniu do celów lecących na wysokości 100 m jest nie większy niż 47 km. Przy większej liczbie radarów będzie można szerzej rozstawić wyrzutnie z rakietami, automatycznie chroniąc większy obszar. Dodatkowo zwiększa się w ten sposób żywotność całego systemu, ponieważ zniszczenie jednej stacji radiolokacyjnej nie wyłącza od razu z działania całej baterii.

Reklama
„Cieszymy się, że możemy wesprzeć Ukrainę sześcioma dodatkowymi radarami TRML-4D, które jeszcze bardziej wzmocnią ukraińską sieć sensorów systemu nadzoru powietrznego i obrony powietrznej. Informacje z TRML-4D są uwzględniane w narodowym obrazie sytuacji powietrznej Ukrainy, chroniąc obywateli Ukrainy. Jesteśmy dumni, że możemy dostarczyć tak bardzo potrzebny sprzęt w krótkim czasie”.
Thomas Müller - dyrektor generalny firmy Hensoldt

Ukraińcy otrzymują od Niemców najnowszej generacji stacje radiolokacyjne z aktywną anteną ścianową AESA (Active Electronically Scanned Array). Dzięki temu istnieje możliwość elektronicznego kształtowania wielu wiązek antenowych, co zapewnia szybkie wykrywanie i śledzenie około 1500 celów powietrznych każdej klasy (samoloty, śmigłowce, drony i rakiety manewrujące) w promieniu do 250 km.

Czytaj też

Niemcy działają tu myśląc perspektywicznie. Po pierwsze ich radary są w tej chwili testowane w warunkach bojowych przeciwko realnemu przeciwnikowi NATO – a więc armii rosyjskiej. Dobra ocena stacji TRML-4D niewątpliwie przełoży się na kolejne zamówienia z innych państw. Ważna jest również sama Ukraina, która odbudowując w przyszłości swój system obrony powietrznej niewątpliwe oprze się na już sprawdzonych rozwiązaniach, które dodatkowo ma na swoim wyposażeniu.

Tymczasem Hensoldt to znany producent również innych urządzeń radiolokacyjnych przydatnych dla Ukrainy, w tym radarów lotniskowych i kontroli ruchu lotniczego (typu ASR-NG). I być może to one będą również zamawiane przez Ukraińców po zakończeniu wojny i uruchomianiu cywilnego ruchu lotniczego.

Reklama

Komentarze (2)

  1. wert

    Zgodnie z pierwotnymi założeniami (4 Dywizje), systemy Wisła i Narew to w sumie 31 baterii (w tym 8 baterii Wisła), co przekłada się na 62 JO ( 16 JO Wisła). Oznacza to wyprodukowanie: 46 radarów Sajna, 62 systemów pasywnych SPL i 62 radarów wczesnego wykrywania P-18PL, łącznie 170 (!) systemów radiolokacyjnych. Środki konieczne na ich zakup można szacować na kwotę 12-14 mld PLN, Przy dotychczasowych mocach PIt bawiłby się nawet 30 lat. Przeprowadzka do Kobyłki pozwoli na rozkręcenie produkcji. Kłania się nieudolność POprzedników którzy założyli króciutki maszt "dzięki" czemu Sajna zalicza półtora roku opóźnienia i konieczność sztukowania Bystrą. 20-to metrowy maszt pozwoli na działanie radaru w lesie i wystawienie anteny ponad korony. Wszystkie 3 radary wg tych "gieniuszy" miały być opracowane do 2016

  2. dominik

    Szkoda że u nas nie ma nawet planów wprowadzenia takich radarów. Zamiast tego nie wiadomo po co, rozwija się przestarzałe NURy ;p

    1. Kroton

      Będzie Sajna

    2. Prezes Polski

      Tak samo uważam. A przecież technologię częściowo mamy, albo można byłoby pozyskać. Produkcja jest w naszym zasięgu. To jest niestety jeden z wielu przykładów, gdzie widać błędy w zarządzaniu już od poziomu MON.

    3. Davien3

      @Kroton nie ta kategoria Sajna to radar kierowania ogniem a TRML-4D to radar wykrywania i kierowania ogniem o wiekszym od Sajny zasiegu bo Sajna jedynie krótki i sredni zasieg natomiast TRML-4D to b. krótki do dalekiego

Reklama