Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina wzmacnia lotnictwo morskie

Westland Sea King AEW 2, Fot. SAC Oldfield/MOD
Westland Sea King AEW 2, Fot. SAC Oldfield/MOD

Norwegia przekaże Ukrainie posiadane części zamienne do śmigłowców morskich Sea King. To już trzecie państwo które przyczyni się do rozbudowy ich floty.

Do tej pory Ukraina otrzymała trzy śmigłowce Sea King od Wielkiej Brytanii wyprodukowane lokalnie w zakładach Westland i wycofane z brytyjskiej służby w roku 2018. Decyzja o ich przekazaniu została podjęta w listopadzie 2022 roku a przekazanie nastąpiło w styczniu roku 2023, na fali pierwszych dużych dostaw uzbrojenia z Europy Zachodniej. Śmigłowce te służą z powodzeniem do dzisiaj, a obecnie ich flota ma zostać czterokrotnie powiększona.

Reklama

Chodzi o postanowienie Niemiec i Wielkiej Brytanii ze stycznia 2024 kiedy to Brytyjczycy zadeklarowali przekazanie kolejnych trzech Sea Kingów a Niemcy sześciu. Maszyny te mają zostać przekazane w ciągu najbliższych tygodni i powinny przyczynić się do zwiększenia zdolności sił ukraińskich do kontroli akwenu Morza Czarnego. Śmigłowce mogą wykonywać zadania zwalczania okrętów podwodnych, rozpoznawcze, przerzutu wojsk specjalnych i ratownicze.

Czytaj też

Sea Kingów pozbyła się w ostatnim czasie także Norwegia, która jeszcze na początku 2023 roku eksploatowała siedem takich maszyn. Śmigłowce te, służące od 1973 roku, są już zbyt wyeksploatowane, żeby przekazywać je jako całe statki powietrzne, ale Oslo zadeklarowało przekazanie zapasu posiadanych części zamiennych.

„Morze Czarne i ogólnie obszar morski mają strategiczne znaczenie dla Ukrainy i są kluczowe dla zdolności kraju do eksportu towarów. Koalicja na rzecz zdolności morskich jest skierowana do ukraińskich sił morskich jako całości i obejmuje pełen zakres zdolności morskich, w tym ukraińską straż przybrzeżną. Cieszę się, że części zamienne z naszych wyrzuconych Sea Kingów mogą pomóc Ukrainie i ułatwić wysiłki na rzecz utworzenia ukraińskiej straży przybrzeżnej” - powiedział Espen Barth Eide, minister spraw zagranicznych Norwegii.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama