Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina poligonem. Rakiety z Korei coraz celniejsze

Fragmenty głowicy pocisku Iskander, który upadł na Ukrainie
Fragmenty głowicy pocisku Iskander, który upadł na Ukrainie
Autor. Policja Narodowa Ukrainy

Pociski balistyczne dostarczone z Korei Północnej Rosji, używane przeciwko Ukrainie, są coraz celniejsze – donosi agencja Reuters. To przykład wykorzystania doświadczeń bojowych do polepszenia jakości produktów przemysłu zbrojeniowego.

Reklama

Według Reutersa, powołującego się na ukraińskich wojskowych, obecnie błąd trafienia północnokoreańskich rakiet wynosi od 50 do 100 m. To gorszy rezultat, niż w przypadku najnowocześniejszych pocisków amerykańskich lub rosyjskich Iskanderów-M, ale wystarczająco, by spowodować znaczne szkody przy kilkusetkilogramowej głowicy. Dokładność ognia północnokoreańskich rakiet jest obecnie na poziomie zbliżonym do rosyjskich pocisków z końca Zimnej Wojny (OTR-23 Oka), przy czym te ostatnie miały mniejszą donośność od pocisków północnokoreańskich. Następcą Oki jest wspomniany Iskander, więc można przypuszczać, że Koreańczycy z Północy otrzymali część jego elementów w ramach transferu technologii z Rosji, względnie poprawili sposób wdrażania starszych technologii.

Reklama

Koreańskie rakiety balistyczne, w tym typu KN-23/24, są używane przez Rosjan od końca 2023 roku. Ich donośność ocenia się na 700 km, a masa głowicy bojowej to 500 kg. Od momentu zakupu przez Rosję pierwszych partii pocisków KN-23/24 Korea Północna podjęła wysiłki w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych, i modernizacji samych rakiet.

    Pierwsze partie były bowiem niecelne, a ich wykorzystanie operacyjne sprowadzało się do terrorystycznych uderzeń na ukraińskie miasta oraz zmuszania Ukraińców do zużycia cennych pocisków przeciwrakietowych z systemów SAMP/T oraz Patriot. Teraz jednak się to zmienia.

    Reklama
      Reklama

      Warto dodać, że podobny proces modernizacji uzbrojenia w oparciu o doświadczenia wojenne dotyczy sprzętu używanego przez Rosję, także na bazie obcej technologii. Przykładowo, bezzałogowce Shahed-131/136 są wyposażane w nowsze systemy nawigacji i łączności oraz silniejsze głowice o masie 90 kg. Długotrwała wojna oraz brak powodzenia po stronie ukraińskiej, spowodowany wieloma czynnikami, powoduje że Rosja buduje nowe zdolności nie tylko pod kątem taktyki ale też modernizacji armii i przemysłu obronnego, zarówno jeśli chodzi o nowe technologie jak i bardziej konwencjonalny sprzęt.

      Reklama

      WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]

      Reklama

      Komentarze (1)

      1. radziomb

        czy juz te zamówione bomby które naprowadzają się na -ruskie Zagłuszacze GPS dotarły na Ukrainę? ktoś wie? Bo to może byc mały game changer .

      Reklama