Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina otrzymała od Niemiec dwie wyrzutnie systemu obrony powietrznej Iris-T

Autor. www.diehl.com

Ukraińska obrona powietrzna otrzyma dalsze wsparcie w sprzęcie wojskowym, w tym dwie wyrzutnie systemu obrony powietrznej Iris-T wynika ze zaktualizowanej w czwartek listy pomocy wojskowej niemieckiego rządu, o czym informuje agencja dpa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na Ukrainę wysłano również 10 naziemnych radarów obserwacyjnych GO12 i ponad 4 tys. 155-milimetrowych granatów dymnych, zgodnych ze standardami NATO. Logistyka ukraińskiej armii zostanie wzmocniona przez cztery samochody ciężarowe wraz z naczepami, oraz osiem systemów wymiennych nadwozi.

Ukraina odpiera rosyjską inwazję od ponad 17 miesięcy, m.in. dzięki ogromnej pomocy Zachodu. Tylko w 2023 r. wsparcie militarne Niemiec dla Ukrainy ma wynieść ok. 5,4 mld euro.

Reklama

Czytaj też

"Wielkie podziękowania dla naszego partnera za Iris. Niebo będzie teraz bezpieczniejsze" – skomentował na portalach społecznościowych Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Jak zauważyła dpa, nowa niemiecka konstrukcja Iris-T nie jest jeszcze na uzbrojeniu Bundeswehry, ale bardzo dobrze sprawdziła się już w ukraińskim systemie obrony powietrznej.

Zestaw przeciwlotniczy o którym mowa ma możliwość zwalczania celów powietrznych takich jak rakiety manewrujące, samoloty, śmigłowce i drony na dystansie do 40 km i pułapie do 20 000 m. Takie zdolności daje bowiem pocisk IRIS-T SLM, naprowadzany za pomocą głowicy termowizyjnej i dysponujący łączem danych, pozwalającym na przesyłanie informacji pomiędzy pociskiem a wyrzutnią.

Czytaj też

Produkowany jest również lżejszy wariant rakiety - IRIS-T SLS o zasięgu 12 km i skutecznym pułapie 8 000 m, a w opracowaniu jest system IRIS-T SLX o zasięgu 80 km i pułapie 30 km. Dostarczane Ukrainie zestawy mają składać się ze stanowiska dowodzenia, radaru i czterech wyrzutni. Każda z nich uzbrojona jest w osiem rakiet IRIS-T SLM. Wszystkie z elementów systemu sa umieszczone na ciężarówkach MAN wysokiej mobilności. Jeśli faktycznie dostawa systemu IRIS-T SLM zostanie przeprowadzona w ciągu kilku dni, będzie to pierwszy tej klasy system produkcji zachodniej na Ukrainie.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (6)

 1. Kaszana

  A to niedobry Niemiec, jak tak mógł. Swoją drogą ciekawe mnie postawa naszych rządzących asów. Niemca czepiają się za byle co , ale jak Węgry robiły przed wojną ( w nie mniejszym stopniu niż Niemcy porównując wielkości gospodarek i rynków)i dalej robią interesy z ruskimi to cisza, nic nie pomagają ba nawet przeszkadzają to jakieś pojedyncze wzmianki że źle robią. Ktoś wie może Orban też jest miłośnikiem kotów?

  1. mf303

   Przedszkolny poziom analizy vide "czepianie się za byle co".

  2. Kelt

   Nie przedszkolny, tylko zasadne pytania, na które nikt oczywiście nie odpowie, bo wiadomix że Niemcy złe zawsze i wszędzie, nieważne z czego się wycofały albo co dostarczają, ale cokolwiek o Węgrzech to woda w usta albo fikołajki. Abstrahując od realiów, jak Niemcy [wstaw cokolwiek związanego z gospodarką czy polityką zagraniczną] to zdrajcy i wiadomo że od dawna są na pasku Rosjan, jak Węgry [wstaw cokolwiek związanego z gospodarką czy polityką zagraniczną] to dbałość o żywotne interesy, rozum, godnośc człowieka i tak dalej.

  3. Kaszana

   To tak samo jak z byłymi sbkami lub ludźmi związanymi z komuną. Jak są z nami to cisza , to dobrzy esbecy bo są nasi ale jak tacy są w opozycji to wytykają to non stop. Chore.

 2. DartAndreas

  USdown. Masz rację 100%100.

 3. Davien3

  To juz łacznoie Niemcy wysłały Ukrainie 2 baterie IRIS-T a teraz wysyłaja trzecią z 4 obiecanych. Niexle, zwlaszcza ze tego systemu nie ma jeszcze nawet Bundeswehra.

  1. USdown

   @Davien3 / łacznoie / Niexle < Czy mógłbyś przynajmniej spróbował wypowiadać się w sposób bardziej staranny pod względem językowym? Jeżeli masz coraz większe problemy w zakresie merytorycznej strony wypowiedzi - to przynajmniej postaraj przestrzegać zasad poprawnej polszczyzny! Co do porównania ukraińskich sił zbrojnych z Bundeswehrą - to już naprawdę wielka przesada!

  2. wert

   cyngiel swoich mocodawców chwalić musi. Taki klimat

 4. xdx

  Nie trzeba czekać na DPA , na stronie niemieckiego rzadu ( Bundesregierung de - Krieg in der Ukraine Liste der militärischen Unterstützungsleistungen ) jest zawsze uaktualniane jakie uzbrojenie zostało przekazane, a jakie czeka i w jakiej współpracy sprzęt został zorganizowany np z Holandia czy USA. Oprócz tego jest tez wsparcie niejawne - tego niestety nie będzie widać , chodzi o informacje wywiadu ale tu BND działa zawsze razem z CIA wiec można tylko domyślać się iż chodzi o wywiad radiowy i telekomunikacyjny ( Niemcy są w tym specjalistami ) pzdr.

  1. xdx

   Na stronie niemieckiego urzędu jest mowa o 2 wyrzutniach SLS ( nie jak wcześniejsze SLM ) , uaktualnione pozycje do wcześniejszego tygodnia są podawane tłustym drukiem. Albo pomyłka , albo Ukraina potrzebuje tańszych rakiet krótkiego zasięgu bo SLS używa standardowych IRIS-T , na dobra sprawę kraje używające iris-t na płatowcach mogłoby oddawać rakiety którym kończy się resurs wylatanych godzin , przecież na Ukrainie nikt nie będzie z nimi latał tylko wystrzeli w ciągu pierwszego tygodnia. W sumie ciekawe. Pzdr

 5. Szczupak

  Wysyłają IRYSY których nie mają w swojej armii ale kupują od Izrael Arow 3. Dlaczego Niemcy to robią? Bo Polska będzie zestrzeliwać większość a.Niemcy zaopatrują się w zestawy OPL mające możliwość zestrzelenia rakiet o trajektorii balistycznej. Sprzęt najwyższa półka.

  1. Anty 50 C-cali

   Bo ten ich sprzęt z niższej półki, nie obronił sam siebie (na Ukrainie!) przed dziabnięciem Lanceta w radar. Mimo pocisków naprowadzanych termicznie, w wydajnym łączu i takie tam, krótkie czasy reakcji. A Lanceta słysząc(!) jak leci kanonierzy armat holowanych potrafili "wymanewrować" salwując się ucieczką.

  2. xdx

   IRIS-T i ARROW 3 to zupełnie różne systemy. Potrzeba obu plus Patriot. Oprócz tego Niemcy od następnego roku maja wprowadzać u siebie IRIS-T SLM, oprócz tego trwają prace nad SLX o wydłużonym zasięgu i IRIS-T stealth ( przyszłościowy, była makieta na targach )

 6. OS-INT

  W lutym br. niemiecki tygodnik Der Spiegel informował, że rząd federalny w Berlinie negocjuje ze Sztokholmem dostawy zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Rb 98 (Robotsystem 98), czyli znajdującymi się na uzbrojenie szwedzkiej armii wyrzutniami rakietowymi IRIS-T STS (Surface-Launched, Short-range), których nośnikiem są pojazdy gąsienicowe Hägglunds Bv410. Szwedzki system obrony powietrznej może działać samodzielnie, ale z reguły współdziała z mobilnymi radarami wykrywania celów powietrznych Saab Giraffe AMB oraz zintegrowanymi systemami dowodzenia i kierowania ogniem...

Reklama