Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina do państw G7: potrzebujemy broni dalekiego zasięgu oraz gaz

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się w poniedziałek do przywódców G7, podczas szczytu grupy w formacie online, z prośbą o dostawy broni dalekiego zasięgu, czołgów, broni, amunicji artyleryjskiej i gazu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zełenski, który połączył się z przywódcami G7 online, powiedział, że Ukraina potrzebuje "około dwóch milionów metrów sześciennych gazu", aby przetrwać zimę po zniszczeniu przez rosyjskie siły znacznej części ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

Czytaj też

Zniszczenia elektrowni "sprawiły, że musimy wykorzystywać więcej gazu niż było to planowane. Dlatego też potrzebujemy dodatkowych dostaw gazu tej zimy" - wyjaśnił.

Reklama

Zełenski zaproponował też zwołanie "światowego szczytu pokojowego" poświęconego Ukrainie.

"Proponuję zorganizowanie specjalnego szczytu - szczytu w sprawie pokoju światowego - aby zdecydować, w jaki sposób i kiedy możemy wprowadzić w życie punkty ukraińskiej formuły pokojowej" - powiedział prezydent.

Czytaj też

Zaapelował też do Moskwy o wycofanie wojsk z Ukrainy przed świętami, aby "doprowadzić do trwałego zaprzestania walk" i do podjęcia "istotnych" kroków na rzecz dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.

W wydanym wcześniej w poniedziałek komunikacie przywódców G7 poinformowano, że grupa, której w tym roku przewodniczą Niemcy, będzie nadal wspierać Kijów "sprzętem wojskowym i obronnym", skoncentruje się jednak w najbliższym czasie na dostarczaniu Ukrainie systemów obrony powietrznej.

Czytaj też

Przywódcy krajów G7 uzgodnili, że będą nadal razem "wzmacniać potencjał militarny Ukrainy" i koordynować swoje działania w tym obszarze.

10-punktowa ukraińska formuła pokojowa przewiduje ukaranie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, wycofanie wszystkich rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, przywrócenie integralności terytorialnej kraju oraz uwolnienie wszystkich jeńców wojennych i deportowanych. Plan zawiera również postulat zapobiegania niszczeniu środowiska naturalnego, a także bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego i nuklearnego.

Czytaj też

Zełenski przedstawił tę formułę 15 listopada w czasie wirtualnego przemówienia do liderów G20.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. stary wirus

  "około dwóch milionów metrów sześciennych gazu"??? To na jeden dzień dla samego Kijowa.

  1. Felu

   dokładnie o to chodzi,

 2. Ślązak mały

  Potrzebuję namiary na tanie karpie 50 zł za kg płata to drogo. To pierwsza potrzeba, która przyszła mi do głowy, z całego szeregu innych potrzeb. Może ktoś, coś ? A co do rusinów - tak są nazywani w polskiej książce z 2006 r mieszkańcy polskiego Krzemieńca jako płatnika wszelkiej maści podatków, nie interesują mnie ich potrzeby,.

  1. wert

   karta wędkarska, trochę dobrze spędzonego czasu latem i masz. Reszta nas nie interesuje

Reklama