Reklama

Wojna na Ukrainie

Rutte: rozejm musi uchronić Ukrainę przed ponownym atakiem

Przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli, głos zabrał sekretarz generalny sojuszu, Mark Rutte. Mówił m.in. o cyberatakach jako sposobie Rosji na destabilizację.
Autor. By FinnishGovernment - Prime Minister Orpo and Prime Minister of Netherlands Rutte met in Helsinki 13. June 2024, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=149337255

Wszelkie rozmowy w sprawie zaprowadzenia pokoju na Ukrainie muszą dać pewność, że kraj ten już nigdy nie padnie ofiarą rosyjskiej napaści - powiedział w sobotę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa sekretarz generalny NATO Mark Rutte.

„Cokolwiek wyniknie z negocjacji, musi być trwałe i wiarygodne. Co do tego istnieje zgoda w Europie i USA. Jeśli wyłącznie Ukraina będzie dbać o trwałość rozejmu, to może nie wystarczyć” - ostrzegł szef NATO. Odpowiadając na pytanie o najbliższą przyszłość Sojuszu, zaznaczył, że „pozostaje optymistą i widzi pełne oddanie NATO, również obecnej administracji USA”.

Reklama

Szef NATO podkreślił, że w Sojuszu istnieje zrozumienie i zgodność względem tego, że Ukrainie należy zapewnić najlepszą możliwą pozycję w potencjalnych rozmowach pokojowych. W panelu uczestniczyli również amerykańscy senatorowie Lindsey Graham oraz Jeanne Shaheen.

    Republikański senator Graham podkreślił, że „w tej chwili potrzebujemy NATO bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości”. Komentując sposób na powstrzymanie ponownego ataku Rosji na Ukrainę po ewentualnym zakończeniu walk, podkreślił, że „powinniśmy wprowadzić zasadę, według której każdy następny atak automatycznie oznaczałby akcesję Kijowa do NATO”.

    Przewodniczący senackiej komisji ds. budżetu ocenił też, że „prezydent USA Donald Trump jest osobą, która może uczynić świat bezpieczniejszym, ponieważ to niego boi się Władimir Putin”. Polityk poparł pomysł związania amerykańskiego przemysłu z ukraińskimi złożami metali ziem rzadkich, ponieważ - w jego ocenie - „Amerykanie zrozumieliby dzięki temu, że mają namacalny i fizyczny argument do tego, by bronić Ukrainy”.

    Senator ocenił, że Zachód powinien już w 2014 roku „zintegrować ukraińską gospodarkę ze swoją i zbudować silną armię tego kraju”. „Już nie możemy martwić się tym, żeby nie sprowokować Putina, ale tym, żeby go zatrzymać. Odrobiliśmy lekcję z przeszłości” - zapewnił.

      Reklama
      Źródło:PAP

      WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]

      Reklama

      Komentarze (2)

      1. rwd

        Rosja albo Ukraina, te dwa państwa na dłuższą metę nie mogą istnieć obok siebie. Rosja bez Ukrainy jest za słaba, by być mocarstwem a w innej formie nie chce i nie potrafi funkcjonować. Sprawa więc jest przesądzona.

      2. Monkey

        Tyle gadania o niczym. Rozejm? Rozejm to czas dla Rosji.

      Reklama