Wojna na Ukrainie
RPA zaprzecza, że wysyłała broń do Rosji
„RPA nie wysyłała broni do Rosji”, powiedział w niedzielę prezydent Cyril Ramaphosa, informując o wynikach dochodzenia w sprawie amerykańskich zarzutów postawionych w maju przez ambasadora USA w RPA - podała agencja Reutera.
"Żaden z zarzutów dotyczących dostaw broni do Rosji nie okazał się prawdziwy" - powiedział Ramaphosa w przemówieniu do narodu.
RPA już wcześniej przekonywała, że oskarżenia ambasadora USA Reubena Brigety'ego są nieprawdziwe, a republika nie zatwierdziła "przekazania żadnej broni do Rosji". Brigety oznajmił wówczas, że jego rząd traktuje sprawę bardzo poważnie i liczy, że RPA "zacznie realizować politykę neutralności, którą głosi".
Czytaj też
W maju ambasador USA oznajmił, podczas spotkania z dziennikarzami w Pretorii, że jeden z transportów broni został zrealizowany w grudniu, kiedy statek "Lady R" zawinął do bazy marynarki wojennej leżącej na południowym wybrzeżu w rejonie Kapsztadu i cumował tam przez trzy dni. USA są pewne - powiedział ambasador - że po załadunku broni i amunicji statek ruszył w powrotny rejs do Rosji. W owym czasie do ministra obrony RPA zostało skierowane w tej sprawie pismo, jednak odpowiedzią - stwierdził ambasador - była gwałtowna krytyka relacji Stanów Zjednoczonych z Afryką.
Na pytanie o pewność co do danych wywiadowczych Brigety stwierdził, że "dałby sobie za nie głowę uciąć".
Ambasador przypomniał również, że USA rozmawiały z przedstawicielami RPA o wspólnych, chińsko-rosyjsko-południowoafrykańskich ćwiczeniach marynarki wojennej. "Wyraziliśmy poważne obawy dotyczące terminu wspólnych ćwiczeń morskich, które zbiegły się z rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę" - powiedział.
Czytaj też
RPA jest ważnym partnerem Kremla na arenie międzynarodowej. Wraz z Rosją tworzy od 2011 roku grupę BRICS: RPA, Rosja, Indie, Chiny i Brazylia.
W czerwcu, Biały Dom wyraził zaniepokojenie potencjalnym zbliżeniem między Republiką Południowej Afryki a Rosją, w kontekście wezwania ze strony niektórych amerykańskich kongresmenów do nałożenie sankcji na RPA. "Podzielamy obawy Kongresu dotyczące potencjalnego partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa między Republiką Południowej Afryki a Rosją" – powiedział Judd Devermont, który jest odpowiedzialny za Afrykę Subsaharyjską w Białym Domu.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie