Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie przywracają do służby stare T-72

T-72 Ural (Obiekt 172M).
Fot. Alan Wilson/CC BY-SA 2.0

W internecie pojawiły się informacje, prezentujące czołgi T-72 Ural z pierwszej serii produkcyjnej, które przywracane są do służby w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

T-72 Ural (Obiekt 172M) to pierwsza wersja czołgu T-72 jaka została wdrożona do produkcji seryjnej w 1973 roku. Co ciekawe czołg T-72 został oficjalnie przyjęty do uzbrojenia dopiero w roku 1975 (Rozporządzenie Ministerstwa Obrony ZSRR z dnia 15 grudnia 1975 r. Nr 217).

Na nagraniu widać, że czołg został doposażony w moduły wybuchowego pancerza reaktywnego Kontakt-1 oraz ekran mający chronić strop wieży. Nadal wóz wyposażony jest w przestarzały celownik-dalmierz optyczny TPD-2-49, nie posiada systemu kierowania ogniem oraz ma tzw. wieżę monolityczną.

Reklama

Czytaj też

Wieża monolityczna wykonana jest jedynie ze staliwa metodą odlewania i nie posiada z przodu zatopionych tzw. rdzeni kwarcowych. Zamiast tego ma jednolity, odlewany ze staliwa pancerz przedni.

Czytaj też

Wcześniej Rosjanie przywrócili do służby i wysłali na front czołgi: T-54, T-55, T-62 oraz w mniejszym stopniu T-64. Oznacza to bardzo wysokie straty w nowocześniejszych wozach typów: T-72B, T-72B3, T-80B, T-80BW, T-80U, T-90 czy T-90A.

Czytaj też

Komentarze (17)

 1. X

  W kolejce po "rewitalizację" czeka cała Kubinka ! Oni tam chyba nawet Mausa mają ;)

  1. Yaveton

   Chciałbym zobaczyć Renault FT z namalowaną Zetką z Kubinki prącą na Kijów xD

  2. Davien3

   @yaveton moze i zobaczysz choc bardziej prawdopodobne sa T-34 posciagane z pomników w Rosji:)

 2. młodygrzyb

  Rosjanie sięgnęli do T-54/55 teraz doszli do pierwszych T-72 a Ukraina doszła do sturmgewehr. Sprzęt jaki dostają od nas sukcesywnie tracą, za chwilkę magazyny będą puste. Dlatego głosy najpierw Hodgesa a potem czeskiego generała o udziale NATO w konflikcie. Boje się że o ile kiedyś za Gdańsk nikt nie chciał umierać to nam przyjdzie umierać za amerykańskie interesy.

  1. kapusta

   @młodygrzyb - coś ci się kolejność pomyliła, bo T-72 są od 30 lat młodsze od T-54 ekspercie... Sowiety od miesięcy wyciągają z muzeum wszystko co mają, by swoją metodą ilością pokonać jakość. Tyle że już pierwsza wojna w Iraku pokazała, jak nawet tysiące sztuk waszej pancernej myśli technicznej są niewiele warte wobec zachodniego uzbrojenia. Wojna w Ukrainie tylko potwierdza to, co wszyscy (poza ruskimi trollami) wiedzą od ponad trzech dekad. W dodatku liczba zachodniego uzbrojenia w Ukrainie wzrasta, a nie spada. PS: ty to możesz umierać co najwyżej za interesy ruskich oligarchów i waszego prezydenta Zgredka

  2. Macminik

   @kapusta myślę, że on miał na myśli, że Zachód pcha nowoczesną broń i musi sięgać po coraz starszą (tu wieszczy Sturmgewehr), natomiast że Rosja idzie w kierunku przeciwny, bo zaczęła od T-55, teraz T-72 i w domyśle ... może za miesiąc wyciągną z magazynów T-90 Armata. Na szczęście jego myśli nijak mają się do rzeczywistość. Stara, Sawicka taktyka zakrywana wroga czapkami jest ciągle w użyciu, tylko wróg już nie ten sam i się szybko uczy. Na szczęście.

  3. Davien3

   @młodygrzyb wy juz umieracie ale za interesy Putina a co do tego STG-44 to był egzemplarz z kolekcji a nie standardowe wyposazenie jak orkowe T-54/55

 3. Miś

  Armata L7 w Leopardach1 to ta sama co w Centurionach. Izraelskie Centuriony na Golan na tłukły sporo sowieckiego sprzętu, pomimo dysproporcji w "nowoczesności" i ilosci., Zapominacie o jeszcze jednym czynniku...morale. Zdeterminowana ukraińka załoga w "papierowym" Leonie1 może zdziałać na prawdę sporo.

  1. młodygrzyb

   Tłukły ale nie T-72, po drugie tłukły bo stały zamaskowane i okopane na wzgórzach jakie panowały nad całą okolicą.

  2. Chyżwar

   @młodygrzyb Akurat z tetem pochodzącym z pierwszych serii produkcyjnych 105 mm poradzi sobie śpiewająco. Poza tym załoganci w tych tetach, szczególnie nocą są ślepi niczym krety.

 4. Szop85

  Teraz mi powiedzcie. Co miesiąc produkują nowe T 90 itp . Gdzie jest nowy sprzęt pancerny skoro na front trafia tylko złom. Wozà T80 na remonty. Gdzie te czołgi.

  1. Pucin:)

   @Szop85 - dr Richard Sorge i Bitwa o Moskwę ; wrzesień 1941-styczeń 1942.

 5. Paweł P.

  Niemożliwe, przecież one nawet na żyletki - niet

 6. Jameson

  Jak to jest w końcu z tą konstrukcją na wieży? Chroni, czy nie chroni? Akurat w tym przypadku wygląda wyjątkowo solidnie, chyba Rosjanie zebrali jakieś doświadczenia, i gdyby to była lipa, to by jednak nie kontynuowali takich przeróbek ...

  1. skition

   Ze sprzętem wojskowym jest tak ,że choć to lipa to to dalej remontują tak jak np. czeskie czy polskie T-72. Tak więc dopóki to nie zostanie doprowadzone do stanu permanentnego złomu to oni to dalej będą remontować..

  2. Czytelnik D24

   Bo jest lipa ale nie o to w tym chodzi. Tu chodzi o to aby ruski ciemny żołdak miał złudne poczucie bezpieczeństwa i wsiadł do tej trumny.

  3. młodygrzyb

   Ruskie robią "daszki" wszyscy się śmieją, jak pokazują ukraiński czołg z "daszkiem" -oooo jakie pomysłowe, proste a skuteczne, Krab od góry siatką z płotu zasłonięty -no genialne, proste a genialne. Jakby te "daszki" niczego nie dawały nikt by ich nikt nie robił. Pierwsze tego typu konstrukcje już dawno temu na Izraelskim sprzęcie można było zobaczyć. Zabezpiecza to choćby przed wrzuceniem granatu z drona :).

 7. staryPolak

  mnie zastanawia coś innego. Czy oni do tych trumien będą pakować przygotowanych (choćby trochę) czołgistów, czy mobików jak leci? bo to wygląda na rosyjski wariant kamikaze "boski wiatr".

  1. papa lebel

   Kierowcy to będą "20-minutowcy" jak ze szkolenia pilotów a'la "Black Adder Goes Forth!" :)

  2. Macminik

   Wania... ten drążek, skręt w lewo, ten drugi, skręty w prawo, ten pedał to hamulec, tamten to gaz. Guzik to strzela... powtórz! Brawo, zostałeś ekspertem. Możesz ruszać na front....

 8. Sorien

  Przywracają, przywracają bo jeszcze mają co ale pod koniec wojny nie będą mieli już co przywracać i będzie jak w czasie I WŚ zresztą już jest bo czogli służą jako środki ostrzału niczym artyleria samobieżna a nie przełamania . UA po kontrofensywie też dużo nie zostanie i też coraz starsze będą brali z całego świata aby jechało - osobiście uważałem że obspawane niczym z madmaxa Many, Scanie oraz kamazy itp itd płytami blachy zobaczymy po paru miesiącach III WŚ ale jak tak dalej pójdzie to zobaczymy je jeszcze w czasie wojny na UA

  1. Chyżwar

   Tetów mają w cholerę i jeszcze trochę. Ale w dniu dzisiejszym tylko jedna ruska fabryka produkuje do nich silniki. A te, które były w zmagazynowanych czołgach zostały rozszabrowane dokładnie, ponieważ są one powszechnie używane w ruskiej gospodarce narodowej. Na eksport też je szabrowali, ponieważ większość klientów znając trwałość tetowych silników kiedy kupowała od rosji czołgi z rodziny T-72 kupowała je w pakiecie z dodatkowymi silnikami.

  2. Adam S.

   Ale samoróbki już widzieliśmy, od 2014 walczą w różnych formacjach samoobrony. Wszystko się przyda, wszystko jest lepsze niż nieopancerzone terenówki, których tysiące Ukraińcy wykorzystują na froncie i zapleczu. To jest 3 tysiące km frontu, który trzeba obstawić i zaopatrzyć.

 9. Adzio

  Teraz to już jest tylko kwestia, ile NATO wyprodukuje amunicji.

 10. Rusmongol

  Nkwd skimi trolami i tu daje.

 11. PatrykB

  Ale jak to? przecież mieli być już tak słabi że mieli przecież T-34-85 z muzeów wyciągać. Poza tym T-72 Ural vs Leopard 1🤣

  1. GB

   Co ty gadasz. Do 2020 roku mieli mieć 2000 T-14 Armata. Widziałeś je gdzieś?

  2. PatrykB

   Rosja nie jest ani tak słaba jak się mówi ani tak silna jak twierdzi. Niemniej jest silniejsza niż słabsza i tu się nie ma z czego śmiać, choćby miała eksponaty muzealne zabierać to przynajmniej może z magazynów w dużych ilościach a taka Polska?

  3. Rupert

   @PatrykB A Polska to buduje własny potencjał nowoczesnych czołgów Abrams, K2PL i Leopard, żeby nie musieć używać takich staroci jak Rosja.

 12. Prezes Polski

  Tu się naprawdę nie ma czym emocjonować. W tej wojnie czołg został sprowadzony do roli stalowego pudła na gąsienicach z armatą. T55 sprawdza się w tej roli równie dobrze, jak t90. Czy to się zmieni zobaczymy. Mnie w głowie się nie mieści, że można miesiącami szturmować jakieś pozycje polowe, albo miasteczko, zamiast spróbować znaleźć słabe punty w liniach przeciwnika, żeby je obejść. Sztuka operacyjna na niskim poziomie.

 13. Pt

  Z tym ,,daszkiem" to wygląda trochę jak papamobile....

 14. Koruptor

  Na papieropwe leopardy overkillem jest już T-55 :)

  1. [email protected]

   @Koruptor tak samo jak i odwrotnie :)

  2. GB

   Jasne. Celownik co przekłada się na siłę ognia jest po stronie Leo1, a lepsza laczność w Leo1 to lepsze dowodzenie. Z Leo1 nie ma szans żaden wóz do T-62 włącznie. Tak swoją drogą to nawet zmodernizowane przez Żydow Shermany nie miały problemów z T-54 i T-55 w wojnach na Bliskim Wschodzie.

  3. Davien3

   2Koruptor tylko jak zdarzy si e cud i załoga tego T-55 zobaczy Leoparda 1 i jakoms cudem go trafi bo SKO w tych antykach to dalej mokry sen Rosjan A Leo1 nie ma najmniejszych trudnosci z wykryciem i zniszczeniem archaika ruskiego,

 15. szczebelek

  To jest dopiero przejaw potęgi 🤣

  1. ostatni

   Jutro bedzie podobny artykol o T72 z Ukrainy . Bedziesz wtedy pial ze to potezna maszyna genalnego umyslu inzynierow z Ukrainy

  2. bc

   Według medialnych ekspertów 10 tys czołgów na składach głębokiego składowania, systemy osuszania, itp bzdury "bójta się pszeki i nas czytajta". W rzeczywistości złom gnijący w syberyjsko kontynentalnym klimacie, rozkradany na metale kolorowe, części rozprzedawane po całym świecie szczególnie silniki. Na medialne "modernizacje" szły wozy z sowieckich rezerw a na składy wracały z jednostek niekompletne wraki. Samych składów pierwotnie ponad 300 pilnowanych przez poborowych, reforma serdiukowa próbowała zaorać tą patologię ale system zaorał jego, na szczęście dla nas.

  3. skition

   Do ostatni. Charkowskie zakłady im Morozowa nigdy nie produkowały T-72. Ich sztandarowym produktem byłT-634 ale jego produkcja okazała się być bardzo droga dlatego zdecydowano się na awaryjną produkcję T-72 przeznaczonego do produkcji tylko na wypadek wojny ale o 40 % tańszy niż T-64. Produkowano go na Uralu w Niżnym Tagile . Owszem w Polsce też składano takie r5upiecie i nazwano je PT-91 Twardy choć spora część to oryginalne T-72 serii Ural. A więc jeżeli już to "genialne dzieło inżynierów z Łabęd ".

 16. ostatni

  Ale to pojedynczy egzemparz czy idzie w setki? Jest bardzo duza róznica miedzy 1 czolgiem a cala struktra . Np kropla wody w oceanie ma taki sam skad jak caly ocean, PROBKA, Ale ropla wody wyjeta z kaluzy ma inny skad niz reszta.

  1. Vixa

   Myślisz, że na paradę go szykują?

  2. mick8791

   @ostatni nie wiem o co Ci tak konkretnie chodzi z tą kroplą, bo porównanie jest zupełnie bez sensu ale... Tak informacyjnie - prędzej kropla z kałuży będzie miała taki sam skład jak reszta wody w jej wnętrzu niż kropla wody pobrana z oceanu będzie miała taki sam skład jak cały ocean! Woda w morzach i oceanach jest bardzo zróżnicowana co do temperatury i składu. W obrębie tego samego akwenu!

  3. ostatni

   Co ja mysle - to napisalem. Ze w badaniac ilosciwych nalezy podac zawartsc danego sladnika w calsci probki - np piwo ma4% Alkohlu. Dla mnie to oczwiste. A co Ty mysisz o paradzie - trudno zgadnac.

 17. Golf

  No i...? A Leopardy 1 to takie cuda techniki ??

  1. QVX

   W wersji 1A5 dalece lepsze.

  2. mick8791

   W stosunku do pierwszych T-72? A owszem! Leo 1A5 (a takie dostaje Ukraina) ma nokto, termo i przede wszystkim ma system kierowania ogniem czego te stare teciaki NIE MAJĄ! No i nie ma odlewanej monolitycznej wieży.

  3. Davien3

   @Golf moze i nie cuda ale lepsze od tych T-72