Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie przywieźli wyrzutnie Grad na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Wyrzutnia rakietowa BM-21 Grad - zdjęcie poglądowe. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Wyrzutnia rakietowa BM-21 Grad - zdjęcie poglądowe. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Rosjanie przywieźli w środę na teren okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej kilka wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad, najpewniej przygotowują kolejną prowokację – poinformował operator ukraińskich siłowni jądrowych Enerhoatom.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„To uzbrojenie najeźdźcy umieścili obok bloku energetycznego nr 6, bezpośrednio przy terenie magazynu zużytego paliwa jądrowego, gdzie wcześniej potajemnie budowane były jakieś instalacje obronne, z naruszeniem wszelkich zasad bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego" – powiadomił w czwartek w komunikacie Enerhoatom.

Według Enerhoatomu najprawdopodobniej przygotowywana prowokacja będzie polegać na ostrzale z Gradów przeciwległego brzegu Dniepru, w tym Nikopola i Marganca, bezpośrednio z terytorium elektrowni atomowej. Jako „osłonę" Rosjanie mieliby wykorzystać bloki energetyczne i magazyn ze zużytym paliwem.

Reklama

Czytaj też

Informując o rozmieszczeniu nowych wyrzutni bezpośrednio na terenie elektrowni, Enerhoatom zwrócił się po raz kolejny z apelem do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz wspólnoty międzynarodowej o „utworzenie strefy bezpieczeństwa na terenie i wokół stacji poprzez jej pełną demilitaryzację i deokupację".

W komunikacie podkreślono, że „cały świat rozumie rażące łamanie wszystkich norm i wymogów bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego" na terenie elektrowni atomowej, którą siły rosyjskie wykorzystują do celów wojskowych.

Czytaj też

Od początku inwazji – przypomniano – Rosjanie rozlokowują na terytorium elektrowni żołnierzy, sprzęt wojskowy, uzbrojenie i materiały wybuchowe, a teren obiektu oraz drogi dojazdowe zostały przez nich zaminowane.

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa siłownia jądrowa w Europie. Na jej terenie stacjonują rosyjscy żołnierze z ciężkim sprzętem oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Obiekt jest okupowany przez siły rosyjskie od początku marca.

Czytaj też

W wyniku działań zbrojnych strony rosyjskiej infrastruktura elektrownia była kilkukrotnie odłączana od sieci, a bezpieczeństwo obiektu atomowego, jak przekonuje strona ukraińska, jest poważnie zagrożone.

Czytaj też

BM-21
BM-21
Autor. Fot. mil.ru
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Robert0

  Od tego by z chirurgiczną precyzją wyciąć wraże baterie w terenie zurbanizowanym jest amunicja inteligentna. Najlepiej sprawdzi się Warmate, ponieważ niewielki ładunek w ich zasobie nie poczyni dużych szkód. Nie trzeba uderzać Himars-em lub Krabem, broń sprawdzi się nawet bez wcześniejszego rozpoznania.

  1. Orthodoks

   Nawet taki chirurgiczny atak na terenie elektrowni byłby prezentem dla ruskich.

 2. opozycja

  Weldog Ukraincow przywizli i potem samo siebie tam ostrzelaja

Reklama