Reklama

Siły zbrojne

Warmate uderzył w rejonie elektrowni atomowej. Rosyjski Grad zniszczony [WIDEO]

Autor. GUR Ukrainy/Twitter

Wiele dobrego słyszy się o zastosowaniu polskich dronów FlyEye i amunicji krążącej Warmate w działaniach wojennych na Ukrainie, jednak filmów z ich użyciem jest mało. Tym razem jednak Ukraińcy ujawnili działanie polskiej amunicji krążącej w zniszczeniu BM-21 Grad czy ataku na rosyjskie składy. Atak wykonano w rejonie elektrowni atomowej, co świadczy o dużym zaufaniu, jakim Ukraińcy darzą polską broń i jej precyzję.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Polskie drony nie mają co prawda takiego PR-u jak tureckie Bayraktary TB2, jednak ich użytkowanie jest często bardziej przydatne wojskom ukraińskim, np. do korygowania ognia artylerii czy niszczenia danego celu. Oczywiście TB2 również sprawdza się w takiej roli bardzo dobrze, jednak zważywszy na jego rozmiary, jest to cel znacznie łatwiejszy do zestrzelenia przez systemy przeciwlotnicze np. Tor czy Buk. Dodatkowo utrata takiego sprzętu jest znacznie bardziej bolesna niż strącenie znacznie tańszego drona np. FlyEye.

Czytaj też

Do ataku z wykorzystaniem amunicji krążącej Warmate doszło w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w rejonie Energodaru. Tam za jej pomocą zniszczono wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet kal. 122 mm BM-21 Grad. Dodatkowo przy jej użyciu zaatakowano skład lub namiot, który zapalił się po krótkim czasie. W wyniku uderzenia zginąć miało trzech rosyjskich żołnierzy, a dwunastu odnieść rany. Całość została nagrana bezzałogowym aparatem latającym EOS C-VTOL "Magylas", który został zakupiony i przekazany Ukrainie przez Litwinów.

Reklama

Informację o ataku z użyciem polskiej amunicji krążącej zamieścił serwis Ukraine Weapons Tracker, który zidentyfikował zastosowane uzbrojenie. Sam materiał zamieścił z kolei wywiad wojskowy Ukrainy. Użycie Warmate do uderzenia na rosyjski cel w tak newralgicznym obszarze świadczy o zaufaniu, jakim Ukraińcy darzą polską broń. Pozwoliła ona bowiem na działanie w sposób precyzyjny i bez ryzyka wywoływania nadmiernych szkód ubocznych.

Płatowiec Warmate wyposażony jest w wymienne głowice o masie 1,4 kg różnego typu, w tym kumulacyjne, odłamkowo-burzące, termobaryczne i inne. Napędzany jest silnikiem elektrycznym i może pozostawać w powietrzu przez 70 minut. Latać może w odległości 30 km od standardowego stanowiska kontroli lub na dystansie do 80 km, jeśli w obszarze docelowym przejmie nad nim kontrolę inny operator, który naprowadzi maszynę na cel.

Czytaj też

Oznacza to, że miejsce startu może być oddalone o wiele kilometrów od celu a w promieniu do 30 km musi znajdować się operator z przenośnym urządzeniem naprowadzającym i anteną kierunkową łącza radiowego. Co więcej, maszyny Warmate wyposażone są w autotracker, który ułatwia trafienie wskazanego celu nawet, gdy jest on w ruchu lub w przypadku, gdy operator utraci łączność z maszyną przed trafieniem w cel. Zapewnia to bardzo wysoką skuteczność.

Autor. WB Electronics

Obecnie Grupa WB rozwija możliwości wykorzystania roju bezzałogowców Warmate współpracujących również z płatowcami obserwacyjno-rozpoznawczymi w ramach jednej sieci. Jest to rozwiązanie będące z pewnością przyszłością konfliktów zbrojnych, w które w większym stopniu będą zaangażowane różne typy bezzałogowców, w tym amunicji krążącej. Jest to obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się rodzajów uzbrojenia, co powinny mieć na uwadze wszystkie nowoczesne siły zbrojne. Ukraina wyraźnie pokazuje, że uzbrojenie kierowane, precyzyjne i współpracujące w czasie rzeczywistym z systemami rozpoznania, to przyszłość.

Czytaj też

Autor. Grafika Defence24.pl

Defence24 przy współpracy z WB Electronics, Ambasadą Ukrainy w Polsce oraz Fundacją Warsaw Enterprise Institute (WEI), inicjuje zbiórkę na amunicję krążącą WARMATE z pakietem szkoleniowym oraz serwisem gwarancyjnym!

Link do zbiórki: Zbiórka na drony do obrony Ukrainy

Zebrane środki trafią na dedykowane tej akcji konto Fundacji WEI i pozwolą na zakup dwóch zestawów „WARMATE" czyli 20 dronów!

Kwota zbiórki to 5 milionów złotych.

Z pozostałych po zakupie WARMAte'ów funduszy zostanie zakupiony dodatkowy sprzęt indywidualnego zabezpieczenia dla ukraińskich żołnierzy.

Reklama

Komentarze (19)

 1. TakTak

  Czyli atak na elektrwanie a potem oskarzenie ze Rosjanei strzelaja sami do siebie

 2. kaczkodan

  Jasne jest, że potrzeba dronów uderzeniowych wielorazowego użytku korzystających z amunicji do lekkich granatnikow piechoty. Do tego przydatne byłyby też uzbrojone w broń strzelecką na przykład 5.7 mm. Po powrocie do bazy wymiana akumulatora, załadunek amunicji i jazda z powrotem. Strzelanie do wszystkiego co się rusza. Już koncentracja rzędu 50 operujących maszyn na kilometr pozwoliłaby na skuteczne przeprowadzania ofensyw na wybranym fragmencie frontu. Obecna polityka firm zbrojeniowych wygląda tak, jakby chcieli sprzedawać jednorazowe karabiny maszynowe - bez wymiennego magazynka. Fajnie jest sprzedawać jednorazowe drony za ćwierć banki jeden, ale nie tędy droga.

 3. kaczkodan

  Jest jasne że potrzeba drinków wielorazowego użytku korzystających z amunicji typu RPG-75 czy M72.

 4. wert

  uderzenia w Grada nie pokazali za to pokazali uderzenie obok namiotów pełnych sołdatów. Normalnie wyroili się jak pszczoły z ula, Delikwent obok którego uderzył Warmate potknął się- jest szansa że został lekko ranny choć szybko pomykał. A i do strat trzeba dodać dziury w namiotach- będą musieli je pozaszywać. Wunderwaffe za 250 tys PLN/szt

  1. Valdore

   @wercik kup sobie lepsze okulary:) Grad wyłaczony z uzytku po tym jak głowica kumulacyjna rozwaliła mu silnik i poszatkowała kabinę, a przy trafieniu w namiot raszystą rzuciło na ładne parę metrow. Ale do tej pory twoja PGZ nawet takiego Warmate nie potrafi złozyć do kupy:))

  2. Chyżwar

   @Valdore Grad oberwał. W przypadku namiotów operator dał ciała i było pudło. Potem ruscy wiali we wszystkie strony. Musiała być chyba poprawka, bo później te namioty fajczyły się razem z zawartością.

 5. Patryk.

  W pierwszych ujęciach na te namioty to jeszcze nie widać między nimi jasnej ciężarówki. Ciężarówka pojawia się po zmianie widoku z innej strony geograficznej i jest w momencie ataku. W ujęciach z gaszenia pożaru nie widać ciężarówki, ani mam wrażenie jej szczątków, więc pewnie odjechała. Ale i tak nie wiem z jakiego powodu doszczętnie spłonęły te trzy namioty/kontenery? Bo na filmie widać tylko jedno uderzenie między namiotami i właściwie nic więcej.

  1. Patryk.

   Sądząc po cieniach rzucanych przez budynki i drzewa oraz po różnej jakości nagrań wysnuwam, że nagranie składa się z nagrań z co najmniej dwóch dni oraz z dwóch różnych systemów UAV. Atak na Grada pomijam, skupiam się na tych namiotach. Na początku nagrania (bardzo krótkie, może to tylko zdjęcie) nie ma ciężarówki między namiotami, cienie sugerują popołudnie, kamera nie trzęsie, jest bardzo stabilna, jasność (jest jaka jest). W momencie ataku zmienia się perspektywa i patrzymy z innej strony. Nagranie się trzęsie, jasność jest inna niż wcześniej, brak ciężarówki, oraz cienie sugerują dokładnie południe. Akcja gaszenia znów jest pokazywana z innej perspektywy, obraz się trzęsie, ale trudno mi po cieniach ocenić porę dnia (raczej późne popołudnie).. Tam musiał być jeszcze jakiś atak, bo z tej jednej bombki, którą pokazali nie ma możliwości zniszczyć te wszystkie namioty.

 6. Był czas_3 dekady

  Przypominam wszem i wobec, że pierwsze chęci stworzenia dronów miał PZL MIELEC. W czasopiśmie, bodajże Skrzydlata P…. w latach 90tych ubiegłego stulecia pojawiły się dwa rysunki. Na jednym był dron z napędem klasycznym, a na drugim z odrzutowym. Oczywiście wojsko nie przejawiało żadnego zainteresowania.

  1. X

   A potem gen Koziej gotował zbrojenie w drony. A jeszcze później Maciar pouwalał przetargi na nie...

 7. 3rzędowiec

  Chciałem też zwrócić uwagę, że koniec końców te namioty, kontenery czy co tam poszły z dymem, zapewne razem z zawartością, nie zapominajmy też o efekcie psychologicznym, związanym z faktem, że 20 kilometrów od linii frontu granat zaczepny nagle wpada do kotła z solianka, kiedy stoisz po nia w kolejce.

 8. Tomek72

  nie mogli dodatkowo walnąć ruSSkom z kasetowej?

 9. Valve

  Albo niedowidzę albo mam za bujną wyobraźnię bo na tych filmach z Ukrainy ciągle widzę jak ktoś strzela do pustych czołgów z otwartym włazem, w powietrze i nic nie spada, albo w krzaki ,Potem się wszyscy cieszą i śpiewają .Jeden wielki fejk. W tym konkretnym przypadku nie widzę zniszczonego Grada ( jakaś mucha pacnęła w maskę) a w drugim przypadku wybuch wielkości granatu przed namiotem-żadnych trupów, ognia itp , potem dogaszanie pożaru-może orki za dużo palą papierosów.

  1. 3rzędowiec

   Przy namiocie czy tam kontenerze wyraźnie widać, że glowica wybucha za plecami idącego człowieka, który ewidentnie zostaje porażony, toczy się jak kukła. Tak czy siak to raczej nieudany atak. Natomiast wydaje mi się że takie ,,pacniecie,, kabiny ruskiej ciężarówki oznacza zrobienie z niej szrotu.

 10. Keras

  Z tego co widać to ten pojazd nie zosta zniszczony, a 2-gi ładunek spadł koło namiotu. Raczej słabo to wygląda.

  1. Pirat

   Pojazd podziurawiony jak sitko nie pojedzie daleko.

  2. 3rzędowiec

   Pojazd zdaje się dostal w kabinę, czyli byłby skutecznie wyłączony z użytkowania na czas raczej długi. A z tym kontenerem czy namiotem to chyba rzeczywiście pudło.

 11. MKW

  Ja tu widzę wielkie pudło, ktoś powinien ich truchła zamiast oglądania biegów na 110 przez płotki

  1. Kapitan K

   W przypadku tego namiotu czy co to było, to operator chciał chyba wlecieć dronem jak najbardziej do środka. Lub zdetonować go z jakiegoś powodu przy wyjściu. Może nie wiedział czy detonacja na dachu coś zrobi. Być może nie był to namiot. Szkoda, że nie było drugiego drona z głowicą odłamkową...

 12. Darek S.

  To jest dowód na to, że tego typu amunicja powinna być puszczana w roju. Gdyby tak z 6 takich Wermate tam wpadło, to może chociaż w jeden namiot by trafili. Chyba, że chodziło o pogonienie ruskich z namiotów bo akurat coś mądrego zaczęli wymyślać.

 13. Tomasz

  Przecież oni nie trafili! A ten pierwszy strzał to też nie wiadomo z jakim rezultatem. Myślałem, że to pokażą coś ciekawszego.

 14. Ma_XX

  nękać, nękać dzień i noc - aż im psycha siądzie

 15. Robert0

  Do użytkownika @wert: teraz widzisz po co jest tak precyzyjna broń i na dodatek potrafiąca realizować zadania z dużej odległości. Ty byś rejon elektrowni atomowej szturmował Abramsami i zasypywał gradem pocisków z AHS.

 16. gdyby.

  ,,utrata uzbrojenia jest dla Ukrainy bolesna,,- jeśli uzbrojenie jest za darmo z zachodu to głównie utrata załogi lub obsługi

 17. marian123

  Wygląda fejkowato - na pierwszym wideo jest tylko trochę dymu.

 18. marian123

  @"Atak wykonano w rejonie elektrowni atomowej, co świadczy o dużym zaufaniu" Że niby amunicja innych producentów spowodowałaby wybuch elektrowni ? ;)

 19. easyrider

  Doskonały sprzęt ale niestety mistrzami PR nie jesteśmy. Dokładnie to widać po sprzęcie FB Radom. Dobrej jakości broń a nie potrafimy zrozumieć, że bez promocji marki, pozostanie słabo rozpoznawalna. FN, HK, CZ... Nie może każdy wzór być oddzielnie nazywany. Choć tu z Warmate jest akurat nieco inna sytuacja. Nazwa dobra, sprzęt doskonały w swojej klasie. Reklamować, sprzedawać, zarabiać...

Reklama