Reklama

Wojna na Ukrainie

Rakietowy RAK na Ukrainie

Holowana wyrzutnia pocisków rakietowych RAK-12 kal. 128 mm.
Holowana wyrzutnia pocisków rakietowych RAK-12 kal. 128 mm.
Autor. Office of the President of Ukraine

W połowie maja informowaliśmy o otrzymaniu przez ukraińską strażą graniczną holowanych wyrzutni rakiet kal. 140 mm RAK-12, które przekazała najpewniej Chorwacja. Teraz pojawiło się nagranie zapewne z ćwiczeń straży ,podczas których RAK-12 umieszczono na wielozadaniowym pojeździe HMMWV M1152.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Nie jest to pierwszy"rakietowy Humvee" powstały na Ukrainie, pozwalający tamtejszym żołnierzom i funkcjonariuszom na zwiększenie mobilności swoich środków wsparcia ogniowego. Dzięki połączeniu tego bardzo popularnego wielozadaniowego samochodu opancerzonego oraz chorwackiej wyrzutni pocisków rakietowych kal. 140 mm możliwe będzie sprawniejsze reagowanie na występujące zagrożenie. W zeszłym roku Ukraińcy prezentowali podobny improwizowany pojazd, ale uzbrojony w  wieloprowadnicową  wyrzutnię pocisków kal. 80 mm (S-8). Pokazuje to kreatywność zarówno tamtejszych żołnierzy, jak i techników, którzy z otrzymywanej pomocy próbują wykrzesać, tyle ile mogą bazując na posiadanym zapleczu.

Czytaj też

RAK-12 to holowana wyrzutnia niekierowanych pocisków rakietowych kal. 128 mm opracowana na potrzeby armii chorwackiej. Powstała na bazie samobieżnego systemu rakietowego M-63 Plamen. Maksymalny zasięg rażenia celów przy pomocy RAK-12 wynosi od 8500 do 13 000 metrów w zależności od użytej amunicji. Wyrzutnia posiada łącznie 12 prowadnic, które mogą wystrzelić całą salwę rakiet w czasie kilkudziesięciu sekund. Wyrzutnia może być transportowana drogą powietrzną za pomocą śmigłowców lub lądową z prędkością do 80 km/h (przy niezaładowanych prowadnicach). Obecnie jednym z niewielu użytkowników RAK-12 jest chorwacka armia, która posiadać ma łącznie 68 egzemplarzy, z czego w aktywnej służbie pozostaje jedynie osiem.

Reklama

Czytaj też

RAK-12 (zdjęcie poglądowe).
RAK-12 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Roberta F./Wikipedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. oko

    Najtańsza wyrzutnia z super zasięgiem jak na taką prostotę urządzenia. Taka wyrzutnia powinna stać na każdym podwórku domu jednorodzinnego i każdym blokiem mieszkalnym . Rewelacja .

    1. Pseudonim

      Z możliwie najtańszym napędem by tanio było zakupić duża ilość rakiet , inaczej to wystrzel zostaw

  2. Był czas_3 dekady

    Podobne posiadały swego czasu nasze oddziały powietrznodesantowe czyli WP-8z. Kilkanaście lat temu: "Projekt OBR SM w Tarnowie - 40-prowadnicowa wyrzutnia lekkich pocisków rakietowych kalibru 70 mm oznaczona KPR-70 Krewetka, czyli NLPR-70 w wersji na pojeździe lub holowanej. Rakiety mogą być niekierowane lub kierowane (korygowane) laserowo. Wersja lotnicza ma zasięg do 2 km, producent rakiet - MESKO S.A. - nie podaje zasięgu balistycznego, ale można przypuszczać, że zasięg wystrzelonych z KPR-70 rakiet NLPR-70 wyniesie około 5 km" Wojsko nie było zainteresowane, projekt pozostał na papierze..

  3. Paweł P.

    Magic.

Reklama