Reklama

Wojna na Ukrainie

Chorwackie holowane wyrzutnie rakiet dla Ukrainy

Holowana wyrzutnia pocisków rakietowych RAK-12 kal. 128 mm.
Autor. Office of the President of Ukraine

Podczas uroczystości związanych z ukraińską strażą graniczną zauważono na wystawie używanego przez tę formację sprzętu kilka holowanych wyrzutni niekierowanych pocisków rakietowych RAK-12, których przekazania dotychczas nie zapowiadano. Darczyńcą w tym przypadku jest zapewne Chorwacja, która posiadała ogółem 68 egzemplarzy tych wyrzutni.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Jest to kolejny już system artyleryjski przekazany Ukrainie przez Chorwację, wcześniej Zagrzeb podarował m.in. holowane armaty polowe M-46 kal. 130 mm (15 ehzemplarzy ) o donośności ostrzału do 27,5-38 km. Oprócz nich Ukraina z tego kierunku miała pozyskać kilka/kilkanaście śmigłowców Mi-8/Mi-8MTV, widać aktywne wsparcie ze strony Chorwacji i mimo braku znaczących środków na własną armię. Podarowane ukraińskiej straży granicznej holowane wyrzutnie pocisków rakietowych pozwolą na skuteczne wsparcie ogniowe jednocześnie zapewniając obsłudze dużą mobilność z racji na specyfikę samej wyrzutni, która może być holowana przez zwykłą terenówkę.

Czytaj też

RAK-12 to holowana wyrzutnia niekierowanych pocisków rakietowych kal. 128 mm opracowana na potrzeby armii chorwackiej. Powstała na bazie samobieżnego systemu rakietowego M-63 Plamen. Maksymalny zasięg rażenia celów przy pomocy RAK-12 wynosi od 8500 do 13 000 metrów w zależności od użytej amunicji. Wyrzutnia posiada łącznie 12 prowadnic, które mogą wystrzelić całą salwę rakiet w czasie kilkudziesięciu sekund. Może ona być transportowana drogą powietrzną za pomocą śmigłowców lub lądową z prędkością do 80 km/h (przy niezaładowanych prowadnicach). Obecnie jednym z niewielu użytkowników RAK-12 jest chorwacka armia, która posiadać ma łącznie 68 egzemplarzy, z czego w aktywnej służbie pozostaje jedynie osiem

Reklama

Czytaj też

RAK-12 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Roberta F./Wikipedia
Reklama

Komentarze (6)

 1. rwd

  Za komuny produkowaliśmy podobne dla spadochroniarzy.

 2. ostatni

  Te zjednocznie Zachodu (o ile Chorwacja to zachod) troche podejrzane. To jak z Pandemia - nagle wsztscy dzialaja tak samo (Poza Szfecja i Bialrusia)

  1. mick8791

   No gdzie masz problem? W obliczu zagrożenia trzeba się jednoczyć i działać wspólnie trollu.

 3. Ajot

  @xawer. Byłą też wersja prostokątna - 30-cm Raketenwerfer 56. A co do wartości daru od Chorwatów, to jeżeli poszły za nim tysiące rakiet, to może mieć całkiem spore znaczenie.

 4. Ajot

  @xawer. Byłą też wersja prostokątna - 30-cm Raketenwerfer 56. A co do wartości daru od Chorwatów, to jeżeli poszły za nim tysiące rakiet, to może mieć całkiem spore znaczenie.

 5. oko

  Śmieszna tą wyrzutnia , chociaż w swojej prostocie jest skuteczna swoim zabiegiem jak nasz moździerz Rak .w czasie wojny jak znalazl dla każdej drużyny. Nawet do busa można podpiąć.

 6. Macorr

  Patrze i widze Nebelwerfer... :)

  1. DBA

   A co się dziwisz, słynne z wojny w Zatoce Scudy to przecież nic innego jak V-2, a sowieckie okręty podwodne z napędem klasycznym z lat 60-tych to średnio udane kopie U-bootów wersji XXI

  2. "Pułkownik" Michał

   Ha ha ha! :D Miałem właśnie to samo napisać! ;D

  3. xawer

   Zrobiłeś właśnie kwadraturę koła(Nebelwerfer-okrągły, Toto kwadratowe):-)

Reklama