Reklama

Wojna na Ukrainie

Przewaga artyleryjska Rosji stopniała dzięki ukraińskim uderzeniom w arsenały

Bachmut wojna Ukraina
Zdjęcie poglądowe: ukraińska artyleria w okolicach Bachmutu.
Autor. @WGrzedzinski/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Według ukraińskiego wiceministra obrony, generała porucznika Iwana Gawriłuka, znaczna przewaga artyleryjską Rosji nad Ukrainą stopniała w wyniku udanych ukraińskich ataków na rosyjskie składy amunicji.

Gawriłuk w wywiadzie dla RBK-Ukraina powiedział, że jeszcze na początku roku stosunek wystrzelonych pocisków artyleryjskich wynosił 1 do 7-9 na korzyść Rosji. Obecnie stosunek ten ma nadal premiować wojska rosyjskie, ale spadł do poziomu 1 do 2. Według Gawriłuka za ten stan rzeczy odpowiadają m.in. skuteczne uderzenia ukraińskich bezzałogowców w rosyjskie arsenały i miejsca składowania amunicji na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Reklama

Ukraińcy od sierpnia do września uderzyli skutecznie za pomocą bezzałogowców w co najmniej cztery rosyjskie arsenały, powodując znaczne zniszczenia zarówno przechowywanej w nich amunicji jak i samej infrastruktury. Eksperci podkreślali, że ataki te mogą przełożyć się na zaburzenie rosyjskiej logistyki amunicji artyleryjskiej, szczególnie na północnych odcinkach frontu.

Ukraiński generał podkreśla, że pomimo iż Rosjanie nadal utrzymują przewagę w ilościach bezwzględnych wystrzelonych pocisków, to jednak Ukraińscy artylerzyści skuteczniej wykonują misje wsparcia ogniowego, co wynikać ma zarówno z lepszego wyszkolenia jak i wykorzystywania głównie zachodnich systemów artyleryjskich, które cechują się większą precyzją ataków.

Czytaj też

Obie strony konfliktu są uzależnione od zewnętrznych dostaw amunicji - Ukraina pozyskuje pociski artyleryjskie od krajów Zachodu i pośredników, zaś Rosja sprowadza amunicję artyleryjską z Iranu oraz Korei Północnej.

Reklama
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (6)

  1. Monkey

    Rosja również produkuje śladowe ilości własnej amunicji. Niemniej jednak bez Iranu i KRL-D kompromitacja byłaby totalna.

    1. kurczak

      Śladowe to produkuje ukraina.

  2. Przyszłość

    ,,Według ukraińskiego wiceministra,, - lubię jak jest podane źródło. Dzięki

    1. Wania

      To może podaj rosyjskie jeśli to nie jest wiarygodne. Ataki na składy amunicji są udokumentowane przez Rosjan nagrywających filmiki i późniejsze zdjęcia satelitarne. Te pola zryte pociskami jak ser szwajcarski już też jakby się nie pojawiają. Wyciąganie przez Rosję coraz starszych systemów artylerii też "sugeruje" istniejący niedobór dział i amunicji. Na początku agresji gdy były artyleryjskie ataki dywanowe już odeszły w niebyt.

    2. kurczak

      Wania ale o równoczesnych atakach w druga stronę to już nie bardzo chcesz czytać.

  3. Buczacza

    Ale, że przewagę ogniową w stosunku 2 -1... Coś się nie zgadza. Bo niejaki tani przekonywał, że to raptem kilkanaście ton pocisków? ...

  4. radziomb

    podobno Korea Połułudniowa ma ponad 3 mln starych pocisków 105mm i kilkadziesiąt dział. Ciekawe czy trzeba ta amunicję zutylizowac? Oni przechodza na nowszą amunicje 155mm.

  5. radziomb

    jak ATCMS z zasięgiem 300km ma rozwalic rosyjskie składy amunicji, fabryki które są 500.1000km od frontu? Do tego potrzebne są drony Palanysa z zasiegiem 500km, Lutyi ok 1 tys, Bober chyba z 800km . Dlatego USA dało 800! mln $ na te drony. Litwa daje 10 mln $ na Palanytse. inne kraje tez się dokładają. Przesaturują OPL rosyjską i często coś trafi.

  6. oko

    Niszczenie składów amunicji Rosji , zakładów produkcyjnych, pul naftowych i gazowych , składów amunicji i rakiet , uzbrojenia , lotnisk , internet, telewizji , radia , taborów kolejowych , energetyki jest kluczowe dla zwycięstwa NATO w ewentualnej przyszłej wojny gdyby to Rosja zaatakowałaby jakiekolwiek państwo NATO dlatego też powinniśmy dążyć do zakupu rakiet balistycznych dalekiego zasięgu powyżej 2000 km z ladunkiem konwencjonalnym na pojazdach kołowych i silosach . Ponadto innych środków lotniczych w postaci samolotów i dronów do niszczenia celów dalekiego zasięgu.

Reklama