Wojna na Ukrainie

Prezydent Duda na „Szczycie Amunicyjnym” w Pradze

Autor. Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta

We wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda uda się z krótką wizytą do czeskiej Pragi, gdzie wraz z przywódcami Czech, Danii, Łotwy i Holandii weźmie udział w tzw. Szczycie Amunicyjnym dotyczącym pozyskiwania amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy.

W szczycie mają też wziąć udział przedstawiciele Ukrainy oraz USA.

Czechy to państwo koordynujące w ostatnich miesiącach projekt szerokich zakupów amunicji artyleryjskiej dla broniącej się przed Rosją Ukrainy. Chodzi o zakup pocisków – zarówno kalibru NATO, i jak i poradzieckich – w nieujawnionych państwach trzecich. Finansowy udział w inicjatywie ma szereg państw europejskich, w tym Polska.

Prezydent Czech Petr Pavel informował w marcu, że dzięki zaangażowaniu kilkunastu państw udało się zebrać kwotę wystarczającą na zakup kilkuset tysięcy pocisków dla Ukrainy, które – jak zapowiedział z kolei czeski premier Petr Fiala – zaczną docierać na front w czerwcu.

Czytaj też

Wtorkowe spotkanie liderów części państw zaangażowanych w inicjatywę przyjmie formę wieczornego obiadu roboczego; w planach jest także spotkanie z mediami. W szczycie uczestniczyć mają premierzy: Czech – Petr Fiala, Danii – Mette Frederiksen, Łotwy – Evika Silina i Holandii – Mark Rutte.

Oprócz czeskiej inicjatywy rozmowy mają dotyczyć obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Ukrainy, a celem spotkania jest poprawa koordynacji pomocy dla tego kraju.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (2)

  1. Pankracy

    Sami nie mamy ale chętnie damy.

  2. ALBERTk

    Oddacie nasze Patrioty?