Reklama

Wojna na Ukrainie

Portugalskie transportery walczą na Ukrainie

Portugalia przekazała Ukrainie 15 sztuk transporterów opancerzonych M113.
Fot. Ministerstwo Obrony Portugalii/ Wikipedia

W obwodzie chersońskim zauważono transportery opancerzone M113 przekazane Ukrainie przez Portugalię kilka miesięcy temu. Jak widać, biorą one udział w działaniach rejonie, który jest obecnie ponownie celem ukraińskich działań ofensywnych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Portugalska pomoc wojskowa została dowieziona do granic Ukrainy przez polskie cywilne zestawy niskopodwoziowe na podstawie kontraktu z rządem USA. Cała operacja jest finansowana przez USA i Wielką Brytanię. Spowodowane to było brakiem "wolnych" funduszy przez portugalski rząd.

Czytaj też

Ukraina w ostatnim czasie staje się jedynym z czołowych europejskich użytkowników M113, których otrzymała/otrzyma łącznie ponad 350 sztuk w różnych wariantach (m.in. australijskie M113AS4 czy holenderskie YPR-765). Niestety dalej mówimy o zwykłych transporterach piechoty, które poza możliwością bezpieczniejszego (niż na skrzyni ładunkowej samochodu ciężarowego) dowiezienia żołnierzy na pole walki niestety nie mogą toczyć równorzędnej walki z choćby rosyjskimi bojowymi wozami piechoty BMP-2. Co więcej, jeżeli biorą one udział w kolejnych próbach zdobycia terenu wokół Chersonia, straty w nich będą znaczne ze względu na słaby poziom ochrony wozu i dobrze ufortyfikowane rosyjskie pozycje.

Reklama

Wozy wysłane na Ukrainę są częścią partii 150 M113, które zostały zakupione od USA przez armię portugalską po obniżonych cenach prawie 30 lat temu. Był to efekt redukcji amerykańskiego personelu wojskowego stacjonującego w Europie w latach 90. (w ramach redukcji jednostek), która nastąpiła po zakończeniu zimnej wojny i rozpadzie Związku Radzieckiego (1991 r.). Od tego czasu M113 stacjonują w Santa Margarida, gdzie i tak były rzadko używane przez wojsko. Wraz z transporterami opancerzonymi Portugalia miała przekazać m.in. 5 holowanych haubic M114 kal. 155 mm.

Czytaj też

Obecnie portugalskie siły zbrojne posiadają około 190 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113 i ponad 100 wozów w wersjach specjalistycznych np. samobieżnych moździerzy 120 mm czy wozów dowodzenia.

Czytaj też

Komentarze (3)

  1. Jur

    APC vs. IFV, oczywiście dwie różne sprawy. I tak dobrze, że ktoś z nich korzysta i to z sukcesem, umiejętnie i adekwatnie.

  2. Jur

    APV vs. IFV. I tak jest dobrze!

  3. Gregorius6

    nie szkoda aluminium?