Polityka obronna

Hiszpańskie transportery w drodze na Ukrainę

Hiszpański M113 z ppk Milan, Ukraina najpewniej otrzyma jedynie wersję bez uzbrojenia
Fot. fot. Outisnn, licencja Creative Commons Attribution 3.0, Wikimedia Commons

Portal "InfoDefensa" poinformował o rozpoczęciu procesu dostaw do ukraińskiego wojska 20 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113. Wozy mają pochodzić z rezerw sprzętowych hiszpańskiej armii.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Według Military Balance 2021 armia hiszpańska dysponuje łącznie 453 gąsienicowymi transporterami opancerzonymi M113 w różnych wariantach. Są one na uzbrojeniu hiszpańskiej armii od 1960 roku. W ostatnich latach hiszpańskie M113 przeszły modernizacje, aby lepiej odpowiadać czekającym ich wyzwaniom na współczesnym polu walki i zapewnić możliwość dalszej eksploatacji. Obecnie planuje się wycofanie pojazdów tego typu z linii i zastąpienia ich kołowymi bojowymi wozami piechoty Dragon.

Czytaj też

Hiszpania zapowiadała także przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2A4 z rezerwy sprzętowej hiszpańskich wojsk lądowych. Jednak, jak było do przewidzenia, do przekazania nie dojdzie, z powodów znany już od wielu lat, czyli niesprawności hiszpańskich czołgów.

Czytaj też

Ukraina w ostatnim czasie staje się jedynym z czołowych europejskich użytkowników M113, których otrzymała/otrzyma łącznie ponad 330 sztuk w różnych wariantach (m.in. australijskim M113AS4 czy holenderskim YPR-765). Niestety dalej mówimy o zwykłych transporterach piechoty, które poza możliwością bezpieczniejszego (niż na pace samochodu ciężarowego) dowiezienia żołnierzy na pole walki niestety nie mogą mieć większego wkładu w toczone walki, ze względu na brak odpowiedniego uzbrojenia. To używane na M113 to jedynie karabiny maszynowe różnych kalibrów.

Czytaj też

Komentarze (1)

  1. Gregorius6

    Do czego im to aluminiowe g.wno?