Reklama

Polityka obronna

Hiszpańskie transportery w drodze na Ukrainę

Hiszpański M113 z ppk Milan, Ukraina najpewniej otrzyma jedynie wersję bez uzbrojenia
Hiszpański M113 z ppk Milan, Ukraina najpewniej otrzyma jedynie wersję bez uzbrojenia
Autor. fot. Outisnn, licencja Creative Commons Attribution 3.0, Wikimedia Commons

Portal „InfoDefensa” poinformował o rozpoczęciu procesu dostaw do ukraińskiego wojska 20 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113. Wozy mają pochodzić z rezerw sprzętowych hiszpańskiej armii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według Military Balance 2021 armia hiszpańska dysponuje łącznie 453 gąsienicowymi transporterami opancerzonymi M113 w różnych wariantach. Są one na uzbrojeniu hiszpańskiej armii od 1960 roku. W ostatnich latach hiszpańskie M113 przeszły modernizacje, aby lepiej odpowiadać czekającym ich wyzwaniom na współczesnym polu walki i zapewnić możliwość dalszej eksploatacji. Obecnie planuje się wycofanie pojazdów tego typu z linii i zastąpienia ich kołowymi bojowymi wozami piechoty Dragon.

Czytaj też

Hiszpania zapowiadała także przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2A4 z rezerwy sprzętowej hiszpańskich wojsk lądowych. Jednak, jak było do przewidzenia, do przekazania nie dojdzie, z powodów znany już od wielu lat, czyli niesprawności hiszpańskich czołgów.

Reklama

Czytaj też

Ukraina w ostatnim czasie staje się jedynym z czołowych europejskich użytkowników M113, których otrzymała/otrzyma łącznie ponad 330 sztuk w różnych wariantach (m.in. australijskim M113AS4 czy holenderskim YPR-765). Niestety dalej mówimy o zwykłych transporterach piechoty, które poza możliwością bezpieczniejszego (niż na pace samochodu ciężarowego) dowiezienia żołnierzy na pole walki niestety nie mogą mieć większego wkładu w toczone walki, ze względu na brak odpowiedniego uzbrojenia. To używane na M113 to jedynie karabiny maszynowe różnych kalibrów.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Gregorius6

    Do czego im to aluminiowe g.wno?

Reklama