Reklama

Wojna na Ukrainie

Portugalia nie przekaże czołgów Ukrainie samodzielnie, tylko wspólnie

Autor. Forças Armadas Portuguesas/Facebook

Portugalska armia nie przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy swoich czołgów Leopard 2 samodzielnie - zapowiedziała w rozmowie z dziennikarzami minister obrony Helena Carreiras. Dodała, że decyzja w tej sprawie zapadnie w ramach uzgodnień z innymi państwami NATO.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Rozmawiamy z naszymi partnerami o tej możliwości zwiększenia potencjału (militarnego) Ukrainy" - wyjaśniła szefowa resortu obrony Portugalii.

Carreiras zaprzeczyła też, że jest już ustalona data przekazania przez Portugalię czołgów Leopard 2 wojskom ukraińskim, które odpierają rosyjską inwazję.

Reklama

Czytaj też

"Decyzja w sprawie przekazania Ukrainie czołgów musi być zbiorowa. Musimy uwzględnić wiele czynników, m.in. dotyczących potencjału pojazdów, ich sprawności, a także szkoleń ich użytkowników" - dodała minister.

Stan 37 posiadanych przez Portugalię czołgów Leopard 2 Carreiras określiła jako "różny pod względem stopnia sprawności".

Nie potwierdziła doniesień lizbońskiego dziennika "Publico", według którego władze Portugalii planowały zakup dodatkowych 24 czołgów Leopard 2.

Czytaj też

"Jednym z naszych priorytetów jest obecnie serwisowanie, wsparcie oraz modernizacja naszych zdolności militarnych" - podsumowała Carreiras.

W piątek telewizja CNN Portugal podała, powołując się na źródła w ministerstwie obrony, że Portugalia zamierza przekazać Ukrainie cztery czołgi. Stacja ustaliła w resorcie, że dwa z nich do końca stycznia przejdą remont, gdyż są niesprawne.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama