Kompania portugalskich żołnierzy zostanie w najbliższym czasie wysłana do Rumunii w ramach misji NATO - podało w poniedziałek ministerstwo obrony w Lizbonie, precyzując, że decyzja ta spotkała się już z aprobatą rządu, prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy oraz liderów opozycji. Wielka Brytania natomiast wyśle żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych na Litwę.
W popołudniowym komunikacie władze resortu przekazały, że kierowani do Rumunii żołnierze to pododdziały kompanii zmechanizowanej, a ich misja nie dotyczy w sposób bezpośredni konfliktu wokół Ukrainy.
Czytaj też
"Portugalia regularnie uczestniczy we wspólnych ćwiczeniach państw sojuszniczych, czego przykładem jest ostatni udział w misji NATO Tailored Forward Presence, w Rumunii. Podobnie jak w 2021 r. tak w tym roku planujemy skierowanie tam portugalskich wojskowych" - zaznaczono. W misji Tailored Forward Presence, czyli w ramach dostosowanej wysuniętej obecności, w sposób ciągły, od 2017 roku uczestniczą też polscy żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (kompania na KTO Rosomak). Oprócz Polaków i Portugalczyków w tego rodzaju ćwiczeniach biorą udział też np. Włosi;.
Trzeba tutaj dodać, że Francja zadeklarowała niedawno, że może objąć dowodzenie nowo formowaną grupą batalionową w Rumunii, w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (enhanced Forward Presence, eFP) NATO. Byłoby to znaczące wzmocnienie obecności wojskowej Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym państwie. Obecnie w Rumunii są natomiast amerykańskie myśliwce F-16 w ramach Air Policingu, a także szwadron (batalion) z 2. Pułku Kawalerii z transporterami Stryker, wzmocniony pododdziałami obrony powietrznej krótkiego zasięgu.
Komunikat portugalskiego ministerstwa jest potwierdzeniem informacji, którą w niedzielę przekazał komentator telewizji SIC Luis Marques Guedes. Były szef Partii Socjaldemokratycznej (PSD), największego ugrupowania opozycji parlamentarnej w Portugalii, zaznaczył, że skierowanie żołnierzy do Rumunii ma służyć zabezpieczeniu wschodniej flanki NATO w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.
Czytaj też
Marques Guedes ujawnił, że w przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę wojska portugalskie nie brałyby jednak udziału w tym konflikcie, a jedynie zabezpieczały rumuńską granicę, stanowiącą wschodnią flankę NATO.
Czytaj też
Wielka Brytania wysyła żołnierzy na Litwę
Wczoraj wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony na Twitterze poinformowało o wysłaniu niewielkiej liczby żołnierzy w celu wsparcia Litwy w kwestii zagrożenia rosyjskiego oraz postępującym kryzysem migracyjnym na granicy Litwy z Białorusią.
Czytaj też
"W duchu solidarności Wielka Brytania wyśle niewielką liczbę personelu wojskowego, aby wesprzeć Litwę w zakresie wywiadu, obserwacji i rozpoznania".
Jak przekazuje ministerstwo, wysłanie żołnierzy brytyjskich ma zwiększyć zdolności Litwy w radzeniu sobie z presją wzdłuż granicy z Białorusią.
Czytaj też
Wysłanie żołnierzy brytyjskich na Litwę odbywa się w ramach dwustronnego porozumienia między Litwą a Wielką Brytanią jak przekazuję minister obrony Ben Wallace. W zeszłym roku Wielka Brytania również wysłała żołnierzy na Litwę w liczbie ponad 100 żołnierzy wojsk inżynieryjnych z powodu kryzysu migracyjnego na granicy. Z kolei w poniedziałek 14 lutego na Litwie pojawili się pierwsi żołnierze z liczącego łącznie 350 osób personelu sił wzmocnienia dowodzonej przez Niemcy grupy batalionowej. Są wśród nich artylerzyści (trwa przerzut haubic PzH 2000), ale też żołnierze pododdziałów rozpoznawczych, ochrony przed bronią masowego rażenia czy żandarmerii wojskowej.
PM/JP/PAP
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie