Reklama

Wojna na Ukrainie

Pakistańskie T-80UD dla Ukrainy?

T-80UD (zdjęcie poglądowe).
T-80UD (zdjęcie poglądowe).
Autor. Владимир Саппинен/Wikipedia

Według pakistańskich mediów tamtejszy rząd ma planować przekazanie Ukrainie 44 czołgów T-80UD w zamian za otrzymanie pomocy finansowej dla pogrążonego w coraz gorszej sytuacji gospodarczej państwa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Wysłanie na Ukrainę wspomnianych 44 czołgów oznaczałby niejako ich powrót do domu, ponieważ sprzedano je do Pakistanu właśnie z Ukrainy, która wygospodarowała je częściowo z własnych zasobów armijnych, a częściowo wyprodukowała w Zakładach im. W.O. Małyszewa. Pakistan już wcześniej miał wysłać na Ukrainę pociski artyleryjskie kalibru 155 mm, ładunki miotające M4A4, zapalniki PDM i zapłonniki M82. Jeszcze wcześniej kraj ten miał użyczyć swojej bazy lotniczej w Rawalpindi do międzylądowań brytyjskich samolotów C-17 Globemaster III przewożących amunicję do Rumunii, skąd przewożono ją na Ukrainę. Widać zatem zaangażowanie tego państwa w pomoc Ukrainie, która najpewniej podyktowana jest chęcią pozyskiwania funduszy od państw zachodnich, aby zmniejszyć coraz poważniejsze problemy gospodarcze państwa. Oficjalnie jednak Islamabad zaprzecza dostawom broni czy amunicji na Ukrainę ze swojej strony.

Czytaj też

Poza pomocą militarną Pakistan przesłał także wsparcie humanitarne dla Ukraińców za pomocą swojego samolotu transportowego C-130 Hercules. Maszyna ta lądowała w Polsce, skąd dostarczono wspomnianą pomoc na Ukrainę.

Reklama

Na razie nie ma potwierdzeń takiej propozycji transakcji ze strony Pakistanu, jednak zważywszy na problemy, jakie tamtejsza armia ma z T-80UD połączone z coraz gorszą sytuacją ekonomiczną, przekazanie czołgów Kijowowi wydaje siębyć prawdopodobne . Oznaczałoby to pozyskanie dla Ukrainy kolejnej partii czołgów, które technicznie wciąż są na dobrym poziomie, a ich liczba nie byłaby symboliczna. Obecnie pakistańskie wojska pancerne mają posiadać 315-320 T-80UD które stanowią ich główną siłę zarówno liczebnie, jak i i technologicznie.

Czytaj też

T-80UD to modernizacja czołgów rodziny T-80B wdrożony do służby w 1987 roku jako jedna z dwóch propozycji modernizacji posiadająca silnik wysokoprężny, zamiast pierwotnie zaimplementowanej turbiny gazowej. Uzbrojenie główne wozu stanowi armata gładkolufowa 2A46M-4 połączona z automatem ładowania 6EC43, którego jednostka ogniowa pierwszego rzutu wynosi 28 nabojów. Amunicja drugiego rzutu to kolejne 17 kompletów. Wraz z armatą sprzężony jest uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm, zaś na wieży znajduje się wielkokalibrowy karabin maszynowy NSWT kal. 12,7 mm obsługiwany przez dowódcę. Wóz wyposażono także w nowy system kierowania ogniem 1A45 "Irtysz" oraz system broni kierowanej 9K119 z wystrzeliwanymi z armaty, przeciwpancernymi pociskami kierowanymi 9M119 "Refleks" lub 9M119M "Inwar". Jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny 6TD-1 o mocy 1000 KM, który pozwala na rozpędzenie czołgu do prędkości maksymalnej wynoszącej 70 km/h przy zasięgu do 335 km bez dodatkowych zbiorników paliwa.

Czytaj też

T-80UD (zdjęcie poglądowe).
T-80UD (zdjęcie poglądowe).
Autor. Владимир Саппинен/Wikipedia
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (1)

  1. real888

    Zdjęcia może poglądowe Droga Redakcjjo, ale na obu jest T-80U a nie T-80UD

Reklama