Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemcy wspierają logistykę Ukrainy

Autor. Rheinmetall Defence

Koncern Rheinmetall na zlecenie rządu Niemiec dostarczy na Ukrainę 26 nowych samochodów ciężarowych MAN HX 8x8 z hakowym systemem samozaładowczym. Obecnie mają już trwać dostawy tych pojazdów na Ukrainę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wartość zamówienia wynosi około 12,5 mln euro. Pojazdy te pozwolą na sprawny transport ładunków/zabudów przystosowanych do tego typu sposobu załadunku skracając czas potrzebny do ich przemieszczenia. Logistyka w działaniach na Ukrainie jest kluczowa aby stale móc oddziaływać na ruchy strony przeciwnej, o czym Ukraińcy dobrze wiedzieli polując na pojazdy zaopatrujące rosyjskie jednostki. MAN HX to seria jednych z najbardziej popularnych samochodów ciężarowych (wyprodukowano ponad 15 000 egzemplarzy), zatem zabezpieczenie ich eksploatacji nie będzie trudnym przedsięwzięciem.

Czytaj też

Koncern Rheinmetall aktywnie działa w kwestii wspierania Ukrainy poprzez dostarczanie swoich produktów w ramach ofert wymiany między rządem Niemiec a np. Słowenii czy Czech i Słowacji w ramach tzw. porozumień „Ringtausch". Na mocy tych umów Ukraińcy otrzymali m.in. 40 bojowych wozów piechoty BMP-1 od Grecji czy czołgi T-72M1 od Czech (prawdopodobnie 20 egzemplarzy). W zamian państwa te otrzymały 40 bojowych wozów piechoty Marder 1A3 (Grecy) lub 14/15 czołgów podstawowych Leopard 2A4 (Czesi/Słowacy).

Reklama

Samochody ciężarowe MAN HX są także dostarczane Słowenii, która zgodziła się w zamian przekazać Ukrainie 28 swoich wycofanych czołgów M-55S, które obecnie już są na Ukrainie i są powoli wdrażane do działania w ukraińskiej armii.

Niemiecki rząd wspiera Ukrainę wieloma typami wojskowych pojazdów logistycznych i inżynieryjnych, włącznie z mostami szturmowymi Biber na podwoziu czołgu Leopard 1. Nadal jednak ze względów politycznych wzbrania się przed przekazaniem Kijowowi czołgów i BWP własnej produkcji, nawet wycofanych ze służby, jak wspomniane Leopardy 1.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. opozycja

    Pod wzgedem kosztow - Niemcy ponoc wiecej wsparli Ukrainie niz Polska. A u nas na nich psiocza

    1. Hayabusa

      Może dlatego że polska wydała około 0,67% swojego pkb ba pomoc ukrainie a niemcy 0,08?

Reklama