Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemieckie czołgi Leopard 2A6 dla Ukrainy do końca marca. Leopardy 1A5 do lata

Leopard 2A6
Leopard 2A6
Autor. 7th Army Training Command/flickr/CC BY 2.0

Niemieckie czołgi Leopard 2A6 dla Ukrainy będą dostępne pod koniec marca – powiadomiła we wtorek wieczorem na Twitterze ambasada Niemiec w Kijowie, przywołując informację niemieckiego resortu obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Kolejne konkretne kroki w ramach naszego poparcia dla Ukrainy: minister obrony Boris Pistorius rozmawiał dzisiaj na Ukrainie m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i swoim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem. Czołgi Leopard 2A6 będą dostępne pod koniec marca" – napisano na Twitterze niemieckiej placówki dyplomatycznej.

Czytaj też

Minister Pistorius odwiedził we wtorek Kijów. W czasie tej wizyty zapowiedział, że Ukraina najpóźniej do drugiego kwartału przyszłego roku dostanie od grupy państw europejskich ponad 100 czołgów w starszej wersji Leopard 1A5. Pierwsza partia 20-25 czołgów 1A5 ma trafić na Ukrainę do lata.

Reklama
Fot. Bundeswehr
Fot. Bundeswehr

Leopard 2A6 to jedna z bardziej zaawansowanych modernizacji czołgu Leopard 2. Wyróżnia się m.in. wzmocnionym opancerzeniem, zwłaszcza w przedniej części wieży, a także armatą z lufą o długości 55 kalibrów, dostosowaną do strzelania amunicją DM-53/63 o podwyższonej przebijalności pancerza. Jej masa bojowa to ponad 60 ton. Niemcy dysponują około 200 czołgami Leopard 2A6 w kilku wariantach (oprócz bazowego m.in. wersje ze wzmocnioną ochroną przeciwminową), część z nich przeznaczonych jest do dalszej modernizacji. Oprócz tego na pancerną flotę Bundeswehry składa się około 20 Leopardów 2A5 oraz docelowo 104 Leopardy 2A7V.

Czytaj też

Oprócz Niemiec wozami w różnych wariantach Leoparda 2A6 dysponują m.in. Kanada (20 sztuk) i Portugalia (37 sztuk) oraz Finlandia (100 sztuk). W szczególnej sytuacji są Grecja i Hiszpania, bo posiadają odpowiednio 170 i 219 czołgów Leopard 2HEL i Leopard 2E, będących odmianami Leopardów 2A6 produkowanymi na licencji i dostosowanymi do krajowych wymogów. Z kolei Holandia wykorzystuje 18 Leopardów 2A6 w ramach połączonej niemiecko-holenderskiej jednostki pancernej. Można oczekiwać, że przynajmniej niektóre z tych państw dostarczą swoje czołgi Ukrainie.

Rząd Niemiec zatwierdził eksport 178 czołgów Leopard 1 na Ukrainę

Rząd Niemiec zatwierdził eksport nawet do 178 czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę. Ogłosiły to we wtorek wspólnie Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Obrony. To, ile czołgów bojowych zostanie faktycznie dostarczonych, zależy od niezbędnych prac remontowych - poinformowała we wtorek agencja dpa.

Czołg Leopard 1
Czołg Leopard 1
Autor. KMW

Podczas podróży na Ukrainę we wtorek minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział wcześniej, że Ukraina ma otrzymać ponad 100 Leopardów 1A5.

Czytaj też

Szef koncernu zbrojeniowego Rheinmetall Armin Papperger we wtorek w Berlinie mówił o 20 do 25 czołgach, które mogłyby zostać dostarczone w krótkim czasie z zapasów grupy. Do końca 2024 roku mogłoby zostać dostarczonych pozostałych 88 egzemplarzy posiadanych przez Rheinmetall.

Według informacji portalu dziennika "Welt", oprócz Rheinmetall, firma FFG Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft ma na stanie 99 Leopardów 1.

Leopard 1 to niemiecki czołg podstawowy II generacji, wprowadzony do użytku w 2 połowie lat 60. XX wieku. Od 1965 roku do połowy lat 80. wyprodukowano 4700 sztuk. Bundeswehra wycofała ze służby ostatniego Leoparda 1 20 lat temu. Obecnie wóz ten jest mocno przestarzały, znacząco odstający od trzonu sił pancernych armii ukraińskiej czy rosyjskiej. Jego pancerz nie zapewniłby załodze ochrony przed większością efektorów przeciwpancernych w przypadku trafienia nawet w przednią część kadłuba. Podyktowane jest to tym, że Leopardy 1 mimo modernizacji, którym podlegały wielokrotnie, nie były tworzone z myślą o wysokiej odporności pancerza zasadniczego. Miał on zapewnić ochronę przed głównie odłamkami i pociskami broni automatycznej o małym kalibrze. Obecnie broń przeciwpancerna jest znacznie bardziej skuteczna, znacznie też wzrosło nasycenie nią pola walki. O ile większość wozów konstrukcji radzieckiej używanych w tym konflikcie zapewnia względne bezpieczeństwo przednim pancerzem, o tyle Leopard byłby niszczony z przodu za pomocą nawet starych granatników przeciwpancernych czy tych jednorazowego użytku. Powoduje to, że Leopardy 1A5 oferowane przez Niemcy stałby się wozami 2 rzutu, o zdolnościach do niszczenia głównie wozów słabo opancerzonych lub niszczenia wozów przeciwnika z flanki.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. SZAKAL

    Leopard 1 A5 wymaga modernizacji , polegającej na wymianie starej armaty na nowoczesną 105 mm a najlepiej całej wieży na nową np. Hitfact 2 lub Cocterill C3105 z armatami 105 mm. Po takiej modernizacji byłby świetnym WWB lub lekkim czołgiem z dobrym opancerzeniem i mocną armatą 105 mm. Taką modernizację brazylijskich Leopardów 1 zaproponowała firma Leonardo. Wobec deficytu czołgów na Ukrainie , duża ilość lekkich WWB radykalnie zwiększy możliwości ogniowe ukraińskiego zmechu..

Reklama