Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemcy nie wyślą Leopardów 2 na Ukrainę. Obecnie tylko bojowe wozy piechoty Marder

Autor. P.Eckardt/wikipedia/domena publiczna

Niemcy nie mają obecnie planów wysłania do Ukrainy czołgów Leopard 2, obiecane bojowe wozy piechoty Marder dotrą na czas, powiedział w poniedziałek Steffen Hebestreit, rzecznik Ministerstwa Obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Nie jest jeszcze jasne, skąd dokładnie będą pochodzić Mardery, ale utrzymywany jest ścisły kontakt z przemysłem i partnerami międzynarodowymi, powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony. Szkolenie ukraińskich żołnierzy rozpocznie się szybko.

Czytaj też

Hebestreit powiedział, że nie wie o żadnych prośbach partnerów z NATO o dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2 - informuje w poniedziałek portal dziennika "Welt".

Reklama

Czytaj też

Zapowiedziana dostawa bojowych wozów piechoty z Niemiec na Ukrainę jeszcze bardziej podsyciła debatę na temat ewentualnych dostaw czołgów Leopard. "Jednocześnie okazuje się, że Bundeswehra i przemysł mają już problemy z dostawą 40 starszych bojowych wozów piechoty Marder" - pisał w niedzielę portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Czytaj też

"W armii prawie nie ma rezerw; zapas około 320 Marderów uważa się za, w najlepszym razie, w połowie sprawny. Wiele z nich służy jako magazyny części zamiennych, dziesiątki są zaangażowane w NATO. Przemysł obronny może potrzebować miesięcy na naprawę niektórych pojazdów ze swoich magazynów" - poinformował FAZ. "Armia nie byłaby przygotowana na oddanie jeszcze rzadszych czołgów Leopard".

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (8)

 1. rwd

  Wyślą, wyślą tylko należy ich właściwie zdopingować. Z Patriotami też się ociągali i nagle zmienili zdanie. Polska wspólnie z Finlandią, Norwegią i Hiszpanią powinna przekazać ok. 100 szt. i to wbrew stanowisku Niemiec. Na Niemcach trzeba wymuszać działania metodą faktów dokonanych.

  1. Ogame

   Powinna to wysłać wszystkie T72 i PT91 nic więcej.

  2. Wieszako

   Tylko że nie można wysłać Leo2 na Ukrainę bez zgody niemiec ponieważ wiązało by się to z powiązanymi konsekwencjami prawnymi bo niemy przy wszystkich umowach eksportowych na uzbrojenie dodają drobnym druczkiem że w przypadku zmiany właściciela w przyszłości muszą na to wyrazić zgodę.

 2. SZAKAL

  Niemcy dostarczą Ukrainie MARDERY ponieważ podobno Grecja zgodziła się na opóźnienie dostaw tych wozów . Dzięki decyzji Grecji , przeznaczone dla niej wozy , trafią na Ukrainę. Niestety BUNDESWEHRA nie posiada "wolnych" LEOPARDÓW 2 a jedyne Leo 2 A4 znajdujące się w posiadaniu prywatnego przemysłu , są w kiepskim stanie technicznym i wymagają remontu i modernizacji.

  1. RAF

   SZAKAL@ Chyba nie wierzysz w to co mowia, ze nie maja wolnych Leo do wyslania. Poza tym Ukraina nie oczekuje od nich zmodernizowanych czolgow tylko sprawnych, a sam remont mozna przeprowadzic w kilka miesiecy. Gdyby tylko chcieli to juz by mieli kilkadziesiat gotowych do wyslania.

  2. Box123

   A my posiadamy wolne leopardy? Przecież mogli dać np 10szt, 10szt dalibyśmy my, Hiszpania, Finlandia, ewentualnie Grecja i już by się coś z tego uzbierało.Nikt im nie kazał dawać całego batalionu. I czy to że Bundeswera nie posiada wolnych Leopardow stało też na przeszkodzie żeby Niemcy zablokowały ich wysłanie na Ukrainę przez Hiszpanie kiedy ta chciała to zrobić kilka miesięcy temu? Może pora wreszcie przyznać,że upadek Ukrainy był od początku na rękę Berlinowi bo pozwolił by wywierać większą presję na kraje Europy środkowej w tym Polskę na podporządkowanie się centralizacji Europy. I jak pokazują ostatnie miesiące,największym"obrońcom demokracji"w Polsce nie przeszkadza w realizacji tego celu mordowanie tysięcy cywilów,gwałty na kobietach i dzieciach czy burzenie całych miast na Ukrainie.Ciekawe jak długo jeszcze część osób w Polsce będzie wierzyć,że w sporze politycznym w naszym kraju oraz na linii Polski rząd - niemiecka KE,naprawdę chodzi o zagrożoną demokracje czy praworządność

  3. Wieszako

   Wolnych nie mają faktycznie bo zwiększają liczebność wojsk pancernych i przy obecnie posiadanych 220-240 leopardów chcą mieć 350 z tym że jak na razie w 2022 dostarczono 10 wozów. Leo 2a4 w niemieckiej rezerwie to gołe skorupy.

 3. M.M

  Cóż przynajmniej, nie gadają o obawia eskalacji i III WŚ. Mówią, że nie mogą sobie pozowlić na ich oddanie, i przynajmniej trzeba to uszanować. Oby tylko nie blokowali innych,

  1. RAF

   M.M@ Niemcy maja najwiecej Leo w Europie (Armia i przemysl), wiec gadanie, ze nie moga sobie pozwolic na wyslanie kilkudziesieciu na Ukraine jest nieprawda. Niemcy od poczatku robia co moga, aby Rosja tej wojny nie przegrala i dlatego ociagaja sie z wysylaniem sprzetu. Najlepiej im idzie obiecanie wsparcia . Skoro Polska jest gotowa wyslac kilka czy kilkanascie sztuk to tym bardziej oni.

  2. Chyżwar

   @RAF Niemcy nie chcą posłać nawet Leo-1. Ich gadanina o Leo-2 to zwykłe p... o Szopenie. Rusko niemiecka kombinacja to taki interes, w którym państwa stanowiące bufor między nimi nie mają nic do gadania. Dlatego najchętniej posłałbym na Ukrainę wszystkie Leopardy. Tyle tylko, nie ma szansy, żeby w akceptowalnym czasie było w naszym wojsku coś w zamian. Dziś nie produkujemy żadnych MBT i jesteśmy całkowicie zależni od dostaw. A one zależą od cudzego humoru.. Możemy posłać Twarde. ale jeśli chodzi o Polskę "koncert życzeń" na tym powinien się skończyć.

  3. DBA

   M.M@ właśnie opowiadają o eskalacji konfliktu, choćby poprzez tłumaczenie społeczeństwu, że przekazanie transporterów to nie jest przystąpienie do wojny - tym sposobem buduje sie w Niemczech narrację, że 'jesteśmy na krawędzi wojny". A tak po za tym kto tak mocno zagraża Niemcom ( może Szwajcarzy?), że nie mogą przekazać sprzetu Ukrainie? Po prostu rżna głupa i wykręcają się sianem.

 4. DIM1

  Niemcy zdążyli przygotować i przekazać Grekom raptem 14 sztuk Marderów. To przez niemal cały rok 2022. Greccy oficerowie wizytowali te remonty... informacje przekazywane były mediom na bieżąco. Takie jest tempo. Na pewno rozważano przyspieszenie, gdy obiecano Grecji w sumie 140 sztuk. 40 sztuk tak, czy owak, a jeszcze setkę, jako premia i rozwiązanie pomostowe, w przypadku zamówienia LYNX'ów.

 5. Sorien

  Niemcy to głowy hamulcowy pomocy dla Ukrainy.... Brakuje inwektyw na nich ... Nie dość że przez ich podziały Europy wschodniej z Ruskimi inte ich rury wybuchła wojna to do tego Teraz Cynicznie blokują dostawy.... Niemcy nie chcą pomagać bo dalej mają nadzieję na wygraną Ruskich . I dalej chcą robić pod swój interes narodowy i grać na podziały , dobrze wiedzą że klęska na UA osłabi USA bo oni głównie pomagają ich bardziej wzmocni niż osłabi bo podział będzie działał . W interesie Niemców jest jak najmniej USA w Europie by niemiaszki mogły sobie rozgrywać takie Polski i innych nie pokornych jak chcieli narzędziami Brukseli . Mam nadzieję że Biden wie co się dzieje i ostro ich rozegra . Niemcy próbują non stop cynicznie budować swoją potęgę nawet za klęskę Ukriancow . Nie wierzcie że nie mają czołgów(chociaż to prawda że mało mają ale coś mogło by dać ) , że boją się IIIWŚ itp .... Nie pomagają bo po prostu nie jest to w ich interesie.

  1. wert

   gebelsy realizują swoje interesy. Nie ma się co dąsać czy obrażać. Trzeba realizować WŁASNE interesy. Bezwzględnie. A że gebelsy to fałsz, obłuda pzrykryte moalizatorstwem? Nic nowego. Utrącajmy ich eksPOzyturę. To wystarczy

  2. Qwest

   W pełni się zgadzam, ale nie dla wszystkich jest to oczywiste.

 6. Chyżwar

  W Polsce brakuje informowania społeczeństwa co wysłano z Polski. Ile to kosztuje podatnika i dlaczego jest to konieczne. Wolski obserwował kamery na drogach i wyszło mu, że posłaliśmy 70 Krabów. Innych AHSów nie liczę. Oficjalnie posłaliśmy tylko 18 tych dział. Ciekawa różnica. Teraz słyszę to i owo o Leopardach 2. Dotychczasowa praktyka wskazuje na jedno. Oficjalna wersja będzie, że poszło kilka/kilkanaście. Nieoficjalnie pójdzie połowa bez niczego w zamian. Rozumiem, że za ganiącą mojego kraju toczy się wojna. Ale nieuprzejmie żądam by podawano fakty. Propaganda sukcesu u mnie "nie robi". Dziś głupi kołchoźnik z Białorusi byłby w stanie Polsce narobić poważnych kłopotów. W "nie militarnym" sektorze ludzie patrzą na wzrost kosztów utrzymania. Propaganda sukcesu i tu nie pomoże.

  1. wert

   problem jest w Targowicy. My wiemy ile przekazano a przekazano znacznie więcej. To nie ma znaczenia. Zbrójmy siebie i UKR. To nasz żywotny interes. UKR załogi w naszych Twardych czy nawet w Leoszrocie to dobra wiadomość dla Polski. Dziwi tylko uległość bidena wobec gebelsów. Obstawiam że patrzą na potencjał gospodarczy a do tego nie wiedzą czy Polska nie zrobi wolty PO wyborach. Z czym zostaną jeżeli JEDYNA partia REALNIE stopująca kacapów zostanie odsunięta? Masz choćby przykłąd z Patriotami. Zostaną im tylko gebelsi i stadko POmagierów Targowicy

  2. Bellcross

   Po to są informacje nie jawne by taka Rosja nie wiedziała co zyskała Ukraina a co straciła Polska armia na jej rzecz.

  3. Sorien

   Kołchoźnik nie narobi kłopotu bo Ruska armia ciężko ma i jest zajęta na UA a Białoruś nie ma armi prócz tej na papierze .... Zresztą jak my ale my mamy za sobą USA ..... Na Atlantyku operują 4 grupy lotniskowców więc białoruskie siły zostały by zmasakrowane+ nasze pospolite ruszenie + jakieś pomoce z innych państw NATO . Bardzo dobrze że wydajemy niech walczy i zabija kacapów nasz sprzęt lepiej to niż ma stać i rdzewieć... Dopuki ruskie są same na wojnie bez Chin nic nam nie grozi

 7. knoxx

  Spoko, wyślemy z Czechami. Oni ten jeden, który dostali dwa tygodnie temu, my pozostałe dwieście.

 8. jacekkoszalin

  Hiszpańskie leosie też wymagają totalnego remontu czyli od decyzji min optymistycznie pół roku remont.

Reklama