Reklama

Polityka obronna

Zachodnie BWP i niemieckie systemy Patriot dla Ukrainy!

Autor. P.Eckardt/wikipedia/domena publiczna

Biały Dom poinformował o wynikach rozmowy telefonicznej między Prezydentem Bidenem i Kanclerzem Scholzem, jej wyniki mogą oznaczać pewien przełom w pomocy dostarczanej przez państwa NATO, broniącej się od 24 lutego 2022 Ukrainie.

Reklama

Zgodnie z przekazanymi informacjami, Waszyngton i Berlin, doszły do porozumienia dotyczącego przekazania Ukrainie, zarówno niemieckich bojowych wozów piechoty Marder 1, jak również co bardzo ciekawe, amerykańskich bojowych wozów piechoty M2 Bradley. Dokładne wersje wozów nie są jeszcze znane, stanowi to jednak znaczący przełom w pomocy wojskowej dla Ukrainy, i będą to pierwsze, tak nowoczesne, opancerzone wozy bojowe o trakcji gąsienicowej które zostaną przekazane Ukrainie. Warto nadmienić że Ukraina potrzebuje takich pojazdów nawet bardziej niż czołgów, albowiem lekko opancerzone bojowe wozy piechoty BMP-1 i BMP-2 stanowiące główny sprzęt stosowany przez bataliony zmechanizowane, ponoszą dość duże straty.

Reklama
Oświadczenie Białego Domu.
Oświadczenie Białego Domu.
Autor. Biały Dom/Damian Ratka
Reklama

Co więcej, Niemcy zdecydowały się również dołączyć do USA, i przekazać Ukrainie, system obrony powietrznej Patriot. Jest to decyzja przełomowa, bo jak dotąd, Berlin był przeciwny przekazaniu Ukrainie systemów Patriot. Przypomnijmy że w listopadzie 2022, Wicepremier Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, zaapelował do strony Niemieckiej o przekazanie systemów Patriot Ukrainie, co nie tylko miałoby zwiększyć zdolności obrony Ukrainy przed atakami Federacji Rosyjskiej na jej infrastrukturę krytyczną za pomocą pocisków manewrujących, ale również poprawić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO.

Reklama

Komentarze (42)

 1. Box123

  [2/3] czy wykorzystywanie do tego globalnego kryzysu inflacyjnego, do którego w dużej mierze przyczyniła się polityka Berlina i KE popierana rękami i nogami przez ostatnie kilkanaście lat prze tę samą opozycję) nawet w tak trudym czasie kiedy może to ściągnąć bezpośrednie zagrożenie na życie milionów ludzi w Polsce, będzie mógł dopisać swoje nazwisko do tej oryginalnej XVIII-wiecznej targowicy, której obecna opozycja jest dokładną kalką... "My senatorowie (...), widząc, że JUŻ DLA NAS NIE MASZ RZECZPOSPOLITEJ, iż SEJM DZISIEJSZY, na niedziel tylko sześć zwołany, PRZYWŁASZCZYWSZY SOBIE WŁADZĘ PRAWODAWCZĄ na zawsze, a już przeszło przez lat półczwarta ciągle ją ZE WZGARDĄ PRAW UZURPUJĄC, POŁAMAŁ PRAWA kardynale, ZMIÓTŁ WSZYSTKIE WOLNOŚCI, szlachtę OD RÓWNOŚCI I WOLNOŚCI ODEPCHNĄŁ, WOLĘ NARODU , w instrukcjach wojewódzkich daną, ZA NIC POCZYTAŁ, wojsko narodowe do przysięgi na bronienie USTANOWIONEJ NIEWOLI przymusił(...)

  1. Krzysztof33

   Box, spójrz na inflację bazową - ok 10% top jest nasza własna "zasługa" więc nie pieprz głupot o inflacji i UE. Strefa euro ma znacznie niższą niż np. my i Węgry.

 2. Filemon66

  Podsumowując kolejny pakiet na RAMSTEIN 7 Będą samoloty do tych 4000 rakiet Zuni Administracja USA już się nie boi ruskiej cywilizacji Ale presja na NATO musi być ponieważ na razie bardzo SKROMNIE

 3. DDR

  Do tej pory Niemcy sprzedali na Ukraine sprzęt na 2,2 miliarda Euro Polska wszystko oddała za darmo i dlatego Ukraina czeka teraz na polskie Patrioty które są tam bardziej potrzebne

  1. Anty 50 C-cali

   To WSZYSTKIE Kraby za darmo?! Nie tylko te pierwsze 18-cie z pierwszej Reginy...rety!! "12 luf" solidnych , niemieckich ,(z takowymi silnikami), bo te francuskiej kuchni - pierwsze 6 luf 155mm----takich nawet Kolumbia nie chce!. Ostatnio. Dowiaduję się, raptem, i patrioty maMy, do oddania darmo

  2. zbigtramp

   Jesteś niedoinformowany. Właśnie w ostatnich dniach grudnia Polska dostała 1,5 mld euro z UE za dostarczony Ukrainie sprzęt. Całkiem niezły biznes. Nie pisz bzdur jak nie wiesz.

 4. rwd

  Kolejnym etapem będzie przekazanie Ukrainie nowoczesnych czołgów - Leopardów i Abramsów a następnym wprowadzenie wojsk NATO, na początku jednostek plot, później lotnictwa i całej reszty. Zachód zbyt bardzo zaangażował się w pomoc Ukrainie, by teraz odpuścić i patrzeć jak Rosja odbudowuje imperium.

 5. GB

  Także Amerykanie ogłosili potężny program pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości około 3 mld USD. 50 bwp Bradley z amunicja w tym ppk, 100 to M113, 18 ds M109 Paladin, 70.000 pocisków kalibru 155mm, 36 haubice holowanych 105 mm rakiety plot Sparrow do sowieckich systemów BUK, prawie 200 różnego typu pojazdów, z najważniejszych pozycji. To jest mniej więcej ukraińską brygada (brakuje tylko czołgów do kompletu).

  1. Sorien

   Pytanie czy to coś da .... Dziś już donoszą że w Donbasie w kilku miejscach front Ukriancom się załamał i się wycofywali .... Dzieje się to co pisałem od lata ... Ze jak ruskie uderza masa to nic nie pomoże UA ... Jak widać sprawdza się ... Z tego co donoszą korespodenci wojenni zdarzały się samowolne odwroty całych oddziałów Ukraińskich.... Jeżeli zachód dalej będzie dawał pacjentowi tyle leków byle tylko nie umarł to w końcu ten pacjent straci już siły by walczyć i takie akcje będą coraz częściej. Cały czas brzmią mi słowa Polaka z frontu UA - Rosjanie przegrywają bo jest ich po prostu za mało . By Ukraina wygrała trzeba jej dostarczyć nie Bradleye tylko setki wyrzutni typu himars czy langusta by masę która nadejdzie przemielić jeszcze w ich okopach . Taka zabawa zachodu skończy się tragicznie. Gdy ruskie ich zdobędą będą nienawidzić ich ale też i nas za zdradę a zdrajców nienawidzi się bardziej

  2. DBA

   Sorien@ Jaszczurze drogi różne rzeczy wieszczyłeś od lata i jakoś sie nie sprawdziły. W jednym masz rację - ta wojna nas już zbyt dużo kosztuje i UKR powinni dostać nowoczesną zachodnią broń, dzięki której będzie ginąc więcej Rosjan dziennie niż zdołają wyszkolić - sądzę , że straty bezpowrotne Rosjan rzędu 500-1000 dziennie zakończy tą wojnę do lata 2023

  3. Sorien

   DBA - wieszczyłem i się sprawdza. Mówiłem że energetykę będę rozwalać zanim to robili na wiele miesięcy przed i rozwalają .... Mówiłem że rusza masa - ruszają i powoli przynosi efekty . Mówiłem że ta wyśmiewana mobilizacja im pomoże i pomaga .... (O tezach naiwnych że jeszcze im pogorszy stan armi nawet nie wspomnę bo takie brednie jakie tu ludzie wypisywali to szkoda gadać .... Jedyne co się myliłem to Chersoń ale to na poziomie taktycznym. A co do ram czasowych - trudno przewidzieć co kiedy nastąpi tutaj trudno oszacować ... Ale że coś nastąpi to już można być pewnym i to co pisałem powoli będzie się dziać prędzej czy później . A mówiłem też że ofensywa na Cherson będzie ostatnia ofensywa UA a potem ruskie będą rozdawać karty z tego co widać się sprawdza

 6. RAF

  Nie da sie , nie da sie, to najpopularniejszy zwrot oPOzycji. A tu sie jednak okazalo, ze mozna. Tylko roznym "wojskowym specjalistom" teraz glupio i w wiekszosci siedza cicho.

  1. BrettOKeefe

   Nie da się wysłać niemieckich jednostek rakietowych na Ukrainę

  2. DBA

   BrettOKeefe@ Ale tak tylko twierdza Niemcy

 7. Prezes Polski

  Nie miną dwa miesiące i nasze leo2 pojadą na Ukrainę. Zobaczcie...

  1. Ma_XX

   skoro za poprzedników lotnicy mogli latać na drzwiach od stodoły to przy obecnej władzy pancerniacy też mogą walczyć drzwiami od stodoły

  2. Prezes Polski

   Ma_XX obecna władza zachowuje się całkowicie nieracjonalnie. Z powodów politycznych chcą się pozbyć tych ok. 250 Leo, które posiadamy, cześć świeżo zmodernizowanych. Ba, Niemcy chcieli dać jakieś stare Leo jako rekompensatę za tetki wysłane na Ukrainę, ale.... ich nie chcieliśmy, bo... dawali za mało! Tylko ja widzę, jak bardzo to jest absurdalne?

  3. DBA

   Prezes Polski@ I wbrew wszystkim "wieszczom o narodowym rozbrojeniu" byłaby to decyzja racjonalna. Ukraińcom są bardzo potrzebne i może też dzięki nim nie będziemy musieli sami ich używać na przesmyku suwalskim. Po za tym Niemcy są totalnie niewiarygodni w konflikcie z Rosją - przekazując kilkadziesiąt złomowatych Marderów dalej snują opowieści , że przez to angażują się w wojnę, przez co można przypuszczać, że w przypadku konfliktu Rosji z Polską czy krajami nadbałtyckimi mogą stwierdzić, że to np Polska zaatakowała i nie są zobowiązani art 5 NATO, łącznie z obstrukcją w dostawie części do swojej broni. Dopóki w interesie USA jest trzymanie Rosji jako potencjalnego sojusznika Chin jak najdalej od Europy, dopóty tylko Stany są naszym jedynym sojusznikiem.

 8. bc

  W sumie jak już zaczyna iść na grubo to dlaczego by nie wygrzebać gdzieś amunicji i haubic M110 203mm i nie posłać na Ukrainę? Co z tego że dawno wycofane(choć nie wszędzie np Japonia) każda sztuka arty się liczy.

 9. Artem

  Współczuje wszystkim zajadłym zwolenikom opcji niemieckiej.. Przy ciągłych niemieckich woltach, zmianach zdania, rozmijaniu się z prawdą i niespójności w prowadzonej polityce ciągłe tłumaczenie od nowa sobie i innym, że teraz właśnie Niemcy mają rację, a to zły PIS-owski rząd nam szkodzi staje się coraz bardziej karkołomnym zadaniem.

 10. Box123

  [3/3] Albowiem któż gwałty i ciosy SEJMU NINIEJSZEGO, wolności zadane, zliczyć dostarczy - a będąc bez nadziei, aby się SEJM kiedy opamiętał, nie przywykli do kajdan, które konstytucja 3-go maja na nas włożyła, a równie niewolę kładąc ze śmiercią - protestujemy (...)" przeciwko WSZYSTKIM PRAWOM I USTAWOM NA TYM SEJMIE wypadłym, które by WOLNOŚĆ RZECZPOSPOLITEJ OBALAŁY (...) przeciwko wszystkiemu cokolwiek SEJM ZROBIŁ ILLEGALNEGO [BEZPRAWNEGO](...) A że Rzeczpospolita pobita i W RĘKACH SWYCH CIEMIĘŻYCIELÓW moc całą mająca, własnymi z niewoli dźwignąć się nie może siłami, nic jej innego nie zostaje, tylko uciec się z ufnością do Wielkiej Katarzyny (Angeli?) , która narodowi sąsiedzkiemu, PRZYJAZNEMU I SPRZYMIERZONEMU, z taką sławą i sprawiedliwością panuje zabezpieczając się tak na wspaniałości tej wielkiej monarchini, jako i NA TRAKTATACH, które ją z Rzeczpospolitą wiążą"

 11. Allah|1435

  Nie powinno też oszukiwać się ludzi że miliardy przeznaczane na całym świecie na czołgi, samoloty i rakiety spowodują, że ludzie będą bezpieczniejsi - nie będą. Nie powinno oszukiwać się ludzi, że gdy zejdą do piwnic i podziemnych schronów, nawet jeśli są przygotowane to przeżyją zmasowany atak nuklearny - to niemożliwe, a los każdego człowieka w strefie ataku i nie tylko*!* będzie przesadzony.

  1. Ali baba,

   Przeżycie wojny nuklearnej nie jest wyczynem wyczynem jest przetrwać głud który po niej nastanie

  2. Sorien

   Misiu nie mający pojęcia o temacie czerpiący Swą wiedzę z jakiś durnych filmów itp.... wojnę nuklearna da się przetrwać i to nic trudnego w sumie abyś zaszył się gdzieś na wsi i tyle (w miastach też by sporo przeżyło ) . Nawet gdyby wszystkie kraje samobójczo zgadały się i zaplanowały jak najdoskonalszy plan by zabić jak najwięcej ludzi o zrobić jak największe szkody rozwalając tyle ile się da w tym magazyny odpadów promieniotwórczych oraz każda elektrownie atomowa to i tak ludzkość by przetrwała .... Nawet mogli by wywalić wszystkie zapasy broni chemicznej.... Też by nie byli zdolni zabić każdego człowieka na ziemi ... Zginęło by kilka mld ludzi ale setki mln by przeżyło jak nie ponad mld ... Albo dwa ... Jakby nie dało się przeżyć to ZSRR i NATO robił potężne armię przygotowa na ataki atomowe .... Wiedzieli że da się przeżyć .... Globalne promieniowanie co wszystko zabija to bajki .... Z tego co słyszałem to by tak było potrzeba by było 10 000 razy więcej głowic niż jest teraz...

  3. Extern.

   Przestańcie gadać głupoty, nie będzie żadnego zmasowanego ataku nuklearnego. Jedyne na co jest jakaś szansa to pojedyncze uderzenia bronią taktyczną której mocarstwa ostatnio bardzo zredukowały siłę głowic. A nawet i na to, po tym jak Chiny wyraźnie powiedziały Rosji że stanowczo nie życzą sobie takiej eskalacji, szansa znacznie zmalała.

 12. pomz

  A cóż to się stało? Jak przekonali Niemców Anglosasi?

  1. Ali baba,

   Amerykanie mają narzędzia

  2. Greg_822

   Anglosasi, w przeciwieństwie do nas, nie oszczędzają na wywiadzie. A tak mi się wydaje. że nie tylko FSB jest w stanie wziąć na smycz osoby decyzyjne w takich Niemczech. To wersja hard, bo jeszcze pewnie jest gospodarcza wersja soft.

  3. sidematix

   Ali baba, Rothschild ma narzędzia a nie żadni Amerykanie.

 13. kapusta

  Widzę, że MON sporo płaci za ocieplenie wizerunku Błaszcza. Geniuszom pytającym "co na to opcja niemiecka" przypominam, że Błaszczak chciał, by niemieckie Patrioty w Ukrainie broniły terytorium Polski! O tym jak głupi był to pomysł pisano m.in. na D24: https://defence24.pl/niemieckie-patrioty-i-o-czym-nie-mysleli-politycy-opinia Patrioty, czy jakakolwiek inna opl broniąca np. Kijowa czy ukraińskiej infrastruktury krytycznej to zupełnie inna para kaloszy i w przeciwieństwie do twitterowych pomysłów Błaszcza realne i niegłupie rozwiązanie.

  1. Edmund

   @kapusta, no popatrz a teraz właśnie 1 niemiecki system Patriot będzie bronił Ukrainy. Jeśli będzie umieszczony na zachodzie Ukrainy, będzie bronił także wschodniej granicy Polski.

  2. RAF

   kapusta@ Tak sie sklada, ze Blaszczak mial racje, wiec na prozno sie trudzisz udowadnianiem, ze jest inaczej.

  3. Sorien

   Kapusta głową pusta ... Broniły by Polski ale też Ukrainy .... Nie wybronisz niemieckich leszczy bojących się własnego cienia , wreszcie USA tupnelo noga i niemiaszki potulnie wykonują rozkazy samca alfy USA . A mnie nikt nie opłaca chłopaków tak samo pewnie , tak myśli każdy kto to obserwuje

 14. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Wygląda na to, że bez rabanu ze strony Polski to Waszyngton śpi - dopiero po naszym "wystawieniu" Berlina z Patriotami - Waszyngton się obudził i kopnął Niemców w tyłek na zapęd do działania. Cóż - Polska zyskała niemieckie pomostowe Patrioty - i Ukraina zyska.

  1. RAF

   Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy@ Na to wyglada

 15. kaczkodan

  Jedna ważna kwestia: nie możemy wliczać w przekazany przez Polskę sprzęt za który nam zapłacono (jak za zboże). Został on przekazany przez tych co sfinansowali zakup. Nawet jeśli pochodził z Polski, to nie Polska jest darczyńcą.

  1. Key

   Za to możemy wliczać sprzęt który niemcy sprzedali za pieniądze UA np irisT. Opcji niemieckiej chciałbym przypomnieć, że podawane tu informacje jakoby DE przekazało UA sprzęt wojskowy za 2,2 mld dol. jest to suma sprzętu przekazanego gratis, odpłatnie oraz zadeklarowanego do przekazania ( czyli jeszcze nie przekazana). W przypadku PL, kwota 1,8 mld dol. to kwota sprzętu przekazanego gratis. 54 szt krabów zamówionych u nas siłą rzeczy nie można do tej kwoty 1,8 mld doliczyć, gdyż ten kontrakt jest wart 3,5 mld ojro jeśli dobrze pamiętam i nijak się nie mieści w kwocie 1,8 mld dol. Warto przypomnieć, że Pl udzieliła pomoc pozamilitarną w wysokości 8,5 mld złotych na uchodźców lub zakup paliwa, starlinków itp

 16. DBA

  Dudley@ Niemcy chciały przekazać Patrioty do Polski aby mogły strącać "zabłąkane" celowo ruskie rakiety, mogące przelecieć nad terytorium Niemiec- zresztą do dzisiaj nie ma oficjalnego raportu co spadło w Przewodowie, a stan techniczny rosyjskiej techniki czyni ten scenariusz możliwym. Pamiętaj, że po zestrzeleniu rakiety jej resztki spadają na terytorium kraju nad którym jest zestrzelona.

 17. Sorien

  Do Putina właśnie dociera że jego obecna armia nie da rady ... Dlatego są dwa wyjścia albo się podda (twierdzi że walczy o niepodległość więc to trzeba wykluczyć) albo po prostu ruszy milionami pod bronią . I to się stanie . Pisałem o tym w lato to mnie wyśmiewano - to teraz zobaczycie . Wojna będzie rosnąć intensywnością jak kula śnieżna , przewagę techniczna i wywiadowczą ruskie będą chcieli nadrobić liczebnością. Jest też możliwość że Putin będzie chciał przeczekać i doczekać do wojny Chin o Tajwan z USA a wtedy z pomocą chin zrobić swoje scenariusze w Europie wschodniej a może i środkowej

  1. Edmund

   @sorien to nie takie proste ,,ruszyć milionami". Trzeba zapewnić tym milionom logistykę. wyżywienie, paliwo, opał, środki opatrunkowe itp. Jak to będzie tak jak do tej pory, połowa z nich zginie zanim dotrze na front. Kolejna połowa w ciągu kolejnych 2 tygodni. Gdy będzie się zbierać poborowych z większych ośrodków miejskich w Rosji, sytuacja i nastawienie Rosjan może się zmienić. Już były w tym kraju rewolucje.

  2. 7TP

   Jest jeszcze trzecie wyjście. Putin "ciężko zachoruje", władzę przejmie ktoś inny, kto pogada o błędach i wypaczeniach a następnie wycofa Rosję z wojny.

  3. RAF

   Sorien@ Tez mi sie wydaje od dluzszego czasu, ze ta druga opcja jest najbardziej prawdopodobna. Wojna duzymi masami slabo uzbrojonego i wyszkolonego wojska, to ze tak powiem znak rozpoznawczy rosyjskich strategow od wielu lat. Chociaz teraz bedzie im ciezej bo ta Rosja juz nie tak duza i nie tak ludna jak kiedys. Natomiast spoleczenstwo wydaje sie byc bardziej zindoktrynowane niz jeszcze wl atach 90-ych, wiec wojna jeszcze potrwa. Ciekawa rzecz powiedzial Miedwiediew, Ktory stwierdzil, ze Rosja czeka na zmiane wladzy w Polsce. Nowy, zorientowany na naszego zachodniego sasiada rzad, na pewno bedzie prowadzil polityke podobna do niemieckiej, a to oznacza duzo mniejsza pomoc dla Ukrainy. Rosjanie moga tez w tym szukac swojej szansy na zwyciestwo.

 18. zmiej

  A Platforma Obywatelska wyła i kpiła, kiedy Błaszczak mówił, że Niemcy powinni przekazać Patrioty Ukrainie. Wg mędrców od Tuska, było to absolutnie niemożliwe. Jak na dłoni widać kompetencje PO do prowadzenia polityki zagranicznej - oni nie będę kreować wydarzeń, będą grzecznie wykonywać polecenia z Berlina.

  1. RAF

   W punkt. Dokładnie tak jest.

  2. Sorien

   Święte słowa .

  3. Dudley

   Nie Platforma tylko każdy średnio rozgarniety osobnik mógłby kpić. Niemcy chciały wspomóc polską oplot poprzez przebazowanie niemieckich patriotów wraz z obsługą. Obecnej ekipie nie w smak jest przyjmowanie pomocy od Niemców choćby to miało zmniejszyć zagrożenie polskiego obywatela. Stąd pomysł przekazania patriotów Ukraińcom, który był nie do zrealizowania. Po pierwsze ze na relokacje potrzebna jest zgoda USA jako producenta po drugie udział żołnierzy niemieckich faktycznie oznaczalby przystąpienie NATO do wojny. No i Niemcy nie chciały nam tych patriotów przekazać tylko wypożyczyć wraz z obsługą . Wyszkolonych ukrainskich obsad patriotów nie ma i przez najbliższy rok nie będzie .

 19. Ma_XX

  następny pakiet pomocowy to dostarczenie rakiet Sea Sparrow - aktualnie następuje ich integracja z zestawami BUK

 20. easyrider

  No właśnie. Jak Polska zaproponowała przekazanie Patriotów Ukrainie, to wywołało to drwiny, oburzenie i lawinę ekspertyz dyżurnych ekspertów od wszystkiego. Teraz, jak dyspozycje idą z Berlina, cicho sza. Już drwin nie ma. Żałosne.

  1. Ali baba,

   Tak samo jak w sprawie migów

  2. Adim

   Ty tak na serio?

  3. Pucin:)

   @Ali baba - nie pisz bzdur - polecam artykuł D24 - pt. Polskie MiG-29 rozgrywką między Chinami a USA? [KOMENTARZ] - 28.11.2022 13:31!!!!! :0

 21. GB

  Pojawiają się sprzeczne komunikaty odnośnie dostaw dla Ukrainy amerykańskich czołgów Abrams. Pentagon tego nie wyklucza, ale w ciągu dnia było info iż Biały Dom absolutnie to wyklucza.... Za Francją, Niemcami, USA poszła Wielka Brytania (nie chce być gorsza). Obiecuje dostarczyć Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu (nie podali nazwy systemu, a szkoda).

  1. Darek S.

   Ale Polska może im swoje abramsy M1A1 przekazać. W tym celu na wszelki wypadek wymuszono na nas zamówienie starych wersji abramsów. To na wypadek, jakby ruskim za dobrze szła ofensywa. Boję się tylko, że przez te durne zabawy Amerykanów i powstrzymywaniem się przed przekazaniem Ukrainie od razu tego co potrzebne do odepchnięcia Ruskich, Ukraińcom odejdzie ochota do wojaczki i nawet jakby chcieli zainwestować tyle samo co Afganistanie i tak nic to nie da.

  2. Rusmongol

   @Darek S. Jak przyjdą m1a1 to można im pogonić resztę tetek i twardych.

  3. Sorien

   Widać że wreszcie dotarło do zachodu zwłaszcza Ameryki (to że Niemcy wysyłają to nie jest ich chojna wola - USA na nich to wymusiło i tyle ) że Ruskie nie są takie słabe jakby chcieli wiedzieć ... Wiedzą że ruskie zaraz zorganizują masowa mobilizację i rusza masa . Szkoda tylko że tak późno

 22. Mlody12345

  Im bliżej końca wojny Niemcy i Francja będą po trochu zwiększać pomoc w dostawie uzbrojenia, na koniec konfliktu który się kiedyś skończy uścisną sobie dłonie z ukraińcami i dostaną intratne kontrakty, my natomiast będziemy tanim podwykonawcą 😂

  1. Antek

   To jest logiczne, bo to sa kraje, ktore dostarczyly duzo sprzetu wojskowego na Ukraine. Wystarczy poszukac w angielskojezycznym internecie (np. bbc: Ukraine weapons: What military equipment is the world giving?). Np. wysokosc pomocy wojskowej z Niemiec do grudnia wynosila 2, 3 mld S. to daje im aktualnie 3 miejsce. Francja dostarcza nowoczesna bron. Wiec mysle, ze jest OK ze sojusznicy trzymaja sie razem Dla przypomnienia: Polska otrzymala od UE 1,5 mld S za sprzet wojskowy dostarczony Ukrainie

  2. Antek

   Moja odpowiedz odnosila sie do punktu pomocy wojskowej. Jezeli chodzi o pomoc w odbudowie Ukrainy po wojnie, to mysle ze starczy dla wszystkich partnerow. Polska ma tutaj silna pozycje

  3. P9

   A jak to te twoje media to wyliczyły, skoro pomoc z Polski jest w dużej mierze niejawna?

 23. Ma_XX

  jedna z wersji dotycząca baterii Patriotów jest taka, że są do przygotowania do ochrony lotniska na którym będą stacjonować zachodnie samoloty przekazane Ukrainie

  1. Pucin:)

   @Ma_XX - ktoś tu jednak tą wojną zarządza na swój sposób i we własnych interesach!!!!! :)

 24. rwd

  Nareszcie coś drgnęło, za jakiś czas dowiemy się co skłoniło Niemców do takiej decyzji. Oby teraz jak najszybciej sprzęt dotarł na Ukrainę, bo w przypadku Niemców różnie z tym bywało. Putina szlak trafi.

  1. GB

   Być może byle kraje UW wyczerpały już uzbrojenie które mogły przekazać Ukrainie. Widać bardzo dużo nowych brygad ukraińskich,, sprzęt skądś musieli dostać. Teraz potrzeba dalszych dostaw, więc zachodnie bwp i francuskie lekkie kołowe czołgi bardzo się przydadzą do uzupełnienia strat, odtwarzania jednostek, lub nawet formowania nowych jednostek. Być może zachodni politycy dostali informacje z wywiadu że szkolone nowe rosyjskie jednostki wkrótce przybędą na front, a runet aż grzmi o nowej mobilizacji.

  2. mick8791

   #rwd "bo w przypadku Niemców różnie z tym bywało" <--- tak różnie z tym bywało, że Niemcy póki co kwotowo przekazały znacznie więcej uzbrojenia niż Polska! Ogarniaj realia.

  3. szczebelek

   @mick8791 Kwota, która została podana po kupnie 54 Krabów przez Ukrainę stoi w miejscu w oficjalnych rankingach pomocy w międzyczasie batalion PT91, kilkaset BMP1, Osy, tony amunicji 155/122/152 mm, Goździki, Grady pojechały na Ukrainę jak rozumiem wpisano je jako jedno euro...

 25. GB

  W innym temacie. Od kilku miesiecy bombowce Tu-160 nie wystrzeliwują rakiet w Ukrainę. Ktoś ma pomysł dlaczego? Latają tylko Tu-95 i Tu-22M3.

  1. mick8791

   Bo Tu-95 jest więcej, są tańsze w użyciu i mają większy udźwig. Proste i logiczne.

  2. tagore

   @GB mają mało silników do nich.

Reklama