Reklama

Wojna na Ukrainie

Najnowsza wersja rosyjskich T-72 jedzie na Ukrainę

Medviediev Uralvagonzavod
Dmitij Miedwiediew podczas wizyty w zakładach Uralwagonzawod.
Autor. kremlin.ru

W serwisie Twitter opublikowano zdjęcia transportu czołgów T-72B3 mod. 2022 który miał zostać wysłany w stronę Ukrainy. Wozy te były widoczne w czasie wizyty wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dymitrija Miedwiediewa na terenie zakładów Uralwagonzawod.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

O pojawieniu się nowej wersji T-72B3 informowaliśmy na początku listopada, zatem czołgi przedstawione na zdjęciach mogą pochodzić z okresu, kiedy to zakłady Uralwagonzawod odwiedził z gospodarską wizytą wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dymitrij Miedwiediew. Najpewniej w najbliższych tygodniach będzie można spodziewać się filmów z ich udziałem, ponieważ obecnie pojazdy te już mają znajdować się na terenach okupowanych.

Pierwszą zmianą względem poprzednich wersji jest implementacja dodatkowego pancerza reaktywnego na przodzie wieży na prawo od lufy armaty , nad otworem strzelniczym sprzężonego z nią karabinu maszynowego. Nie jest to jednak Kontakt-5 występujący standardowo w tej wersji czołgu, a najpewniej Kontakt-1. Zmianę można rozpoznać po Spowodowane mniejszych rozmiarach kasety. Kolejny dodatkowy pancerz znajdujący się nad armatą również wydaje się osłoną reaktywną. Rodzi się pytanie, jak jego eksplozja wpłynie na armatę i jej trwałość, a co za tym idzie celność prowadzonego ognia. Dodatkowo może to mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie karabinu maszynowego znajdującego się obok (sprzężony z armatą). Instalacja dodatkowo pancerza w tym miejscu wskazuje to, że ten rejon wieży był nadmiernie wrażliwy na porażenie. Pytanie, czy efekt nie będzie przeciwny do zamierzonego, i wozy nie będą tracić uzbrojenia wskutek wybuchu kostek pancerza reaktywnego.

Reklama

Czytaj też

Idąc dalej, widzimy, że nad gąsienicami także zainstalowano dodatkowy pancerz, co oznacza, że to miejsce także było wielokrotnie porażane podczas walk. Wzmocnienie go zwiększy wytrzymałość pojazdu przy ostrzale jego burt lub przedniej półsfery , z racji na relatywnie słabe opancerzenie boków czołgu. Zapewne zdarzało się wielokrotnie, że efektor przeciwpancerny przebijał się przez półkę nadgąsienicową, pokonywał pancerz boczny i eliminował pojazd z walki. Widzimy także wymianę pancerza prętowego na wysokości przedziału napędowego na reaktywny, będący przedłużeniem tego chroniącego pozostałą część boków kadłuba. Podobna wymiana nastąpiła w tyle wieży, gdzie już nie ma pancerza prętowego, a reaktywny. Zmianie uległy także kostki pancerza ERA na bokach wieży. Ulepszenia zastosowane w tej odmianie T-72B3 są wyciągnięciem wniosków z ponad półrocznych walk na Ukrainie, gdzie Rosjanie stracili już ponad 1400 czołgów.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

 1. wert

  szału nie ma Na szczęście. Kontakt-1 przy kącie uderzenia zbliżonym do prostego obniża przebijalność PG-7W "aż" o 10%. Dla porównania nasza Erawa to ponad 60%

 2. gregoz68

  Co on ma na sobie? Blaskomiotny taki.

 3. papa lebel

  Ten dodatkowy pancerz tak im podniesie poziom bezpieczeństwa jak fotele Oricari w Polonezie:)

  1. Diesel34

   Przepraszam bardzo, Polonez jak na tamte czasy był pod względem bezpieczeństwa nowoczesną konstrukcją ze specjalnie zaprojektowaną wzmocnioną ramą i strefami kontrolowanego zgniotu. Polonez uratował życie wielu pijanym kierowcom!

 4. Koro

  Te ruskie złomy są bez szans w starciu z javelinami i nlowami.. O abramsach k2 czy leopardach nie mówiąc... Kolejny nowoczesny ruski sprzęt który nie ma analoga na świecie...

 5. Arkadiusza 68

  Super jest jeszcze tyle rekordów do pobicia w wysokości lotu wież wybuchających ruskich tanków wraz ich personelem. To robi się pomału nowa sportowa konkurencja SZU.

 6. bc

  Wunderwaffe szt 5 ;) Osłony boczne raczej przeciwko odłamkom arty.

Reklama