Reklama

Wojna na Ukrainie

Polska przekaże Ukrainie F-16? "Pozytywne sygnały"

Samolot wielozadaniowy F-16C
Samolot wielozadaniowy F-16C
Autor. Jarosław Ciślak/defence24.pl

Ukraina uzgadnia ze swoimi sojusznikami przekazanie samolotów bojowych i rakiet dalekiego zasięgu w celu zniszczenia magazynów na tyłach armii rosyjskiej i jej punktów dowodzenia, powiedział w niedzielę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z kanałem CBC. Na temat pozyskania samolotów ale F-16 wypowiedział się na Telegramie także Andrii Yermak, Szef gabinetu prezydenta Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na kanale Telegram Andrii Yermak, Szef gabinetu prezydenta Ukrainy, napisał że "trwają prace nad pozyskaniem myśliwców F-16. Mamy pozytywne sygnały z Polski, która jest gotowa je nam przekazać w porozumieniu z NATO". Obecnie w Siłach Powietrznych eksploatowanych jest 48 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Jastrząb (C/D Block 52+ Advanced).

Andrii Yermak, Szef gabinetu prezydenta Ukrainy
Andrii Yermak, Szef gabinetu prezydenta Ukrainy
Autor. Screen z Telegrama - Andrii Yermak, Szef gabinetu prezydenta Ukrainy.

Czytaj też

Premier Mateusz Morawiecki powiedział z kolei dziś rano: "Podobnie jak było to kilka miesięcy temu w kontekście MiG-ów, tak samo i jakakolwiek inna siła powietrzna będzie w uzgodnieniu z państwami NATO realizowana i ewentualnie przekazywana. Będziemy tu działali w pełnej koordynacji".

Reklama

„W zeszłym roku zapisałem swoje życzenia w liście do Świętego Mikołaja. Ta lista pozostaje w mocy: myśliwce, myśliwce, lotnictwo, pociski podobne do ATACMS lub coś podobnego, zdolne do ataków z dużej odległości na rosyjskie składy paliwa i amunicji, a także na stanowiska dowodzenia" – powiedział z kolei Reznikow.

Dodał, że nowoczesne czołgi przekazane Ukrainie przez Kanadę i innych międzynarodowych partnerów mogą stać się punktem zwrotnym na polu walki.

"Systemy HIMARS były latem punktem zwrotnym, teraz taką rolę będą pełnić czołgi, a później samoloty bojowe będą punktem zwrotnym" - zaznaczył minister.

Czytaj też

„Musimy przedstawić prawdziwe argumenty i wyjaśnić, w jaki sposób będziemy ich używać i dlaczego są nam potrzebne. Patrzę na to z optymizmem" – zaznaczył Reznikow.

„Naszym celem jest wyzwolenie wszystkich okupowanych terytoriów, ale zobaczymy, jak szybko to się stanie" – podsumował szef resortu obrony.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (115)

 1. Alibi

  Amerykanie przekażą Polsce nowe.

  1. Golf

   Nowe co ? Żądania ? Wymagania ? Bo z pewnością nie F-16 !!

  2. CIA forever

   NATO--jak dojdzie do przekazania przez Polske F 16 to bez lotnictwa nie zostawei... 100%!

 2. Alibi

  Przekazanie Polskich F 16 to polityczne samobójstwao.

 3. Wilis

  Pomimo tego że popieram Ukrainę i PiS uważam że nie możemy przekazać Ukrainie żadnego polskiego F-16. Polska ma 1/3 potrzebnych do minimalnej obrony samolotów i nas na to nie stać. USA praktycznie nic nam nie daje za pomoc jaką oferujemy Ukrainie. Jeżeli porównamy Polskę z Grecją, Izraelem, Marokiem to można powiedzieć że nie dostajemy nic od USA. Rozbroiliśmy się już bardzo i starczy.

 4. APSK

  Jakiż Duda, Kaczyński i Błaszczak są hojni. Oczywiście oddadzą tylko to co do nich nie należy. Państwowe rozdaje się najłatwiej. Komunizm, gdzie wspólne znaczyło niczyje wciąż tkwi w ich głowach. Zamiast polityki zagranicznej, w której polski rząd jest w stanie wpływać na inne, w celu udzielenia pomocy Ukrainie, wybrano rozdawnictwo. Tylko tyle potrafią wymyślić.

 5. cywilnycywil

  Jakim prawem Duda, Morawiecki i Błaszczak zrobili prezent innemu państwu - Ukrainie - sprzęt wojskowy, na który ciężko pracowały pokolenia Polaków od 1945 roku? Jakim prawem rozzbroiliśmy się na rzecz innego państwa? Jakim prawem oczekuje się od nas, Polaków, że teraz sfinansujemy kolejne zakupy uzbrojenia - bo ktoś oddał za darmo to co było? Może tamten sprzęt trzeba było odsprzedać Ukrainie - do tego dołożyć - i kupić nowy sprzęt. Co się z nami stanie, jeżeli USA zaangażuje się w konflikt z Chinami? Jesteśmy bezbronni jak nigdy od 1945 roku.

 6. Weneda 1977

  Jeśli okaże się to prawdą to jest "zdrada stanu rządzących" Odnośnie pomocy USA za setki sprzętów opancerzonych oddanych Ukrainie-nie wspominam innych tylko kraby,T-72,PT-91, Goździk..Dostaliśmy tylko teoretycznie tylko 200mln $ bo te 116 Abramsow to żadna darowizna!Przypominam przed wojną na Ukrainie Maroko otrzymało w dwóch transzach ok 250 Abramsow i zapłacili za remont i lekką modernizację też ok 1,5mld $ a nie ogołocili swojej armi jak Polska?W 2014 USA zaproponowała Grecji kilka set Abramsow a Grecy mieli tylko zapłacić podobnie jak my za remont i lekką modernizację, Grecy też nie wysłali pomocy Ukrainie bo jeszcze wojny nie było na dodatek uznali, że to nie rentowne.Teraz niech sobie każdy przemyśli kim jesteśmy dla USA? Być może to wina rządu? Który zanim coś wynegocjować wpierw wychodzi przed szereg i sugeruje, że zapłaci!

  1. kaczkodan

   Nie można pomagać, chełpić się z tego powodu przed całym światem a potem... żądać zapłaty i rekompensat od całego świata. Bo wtedy to nie my jesteśmy dobroczyńcami. Życie tak nie działa. Mimo wszystko dostaliśmy 5 mld zł. rekompensat za wysłany sprzęt z różnych źródeł i do tego zniżkę za Abramsy. Kim jesteśmy dla USA? Jedynym krajem który dostał Abramsy SEPv3 w specyfikacji równoważnej tej z USA razem z najnowszą amunicją. W chwili obecnej jesteśmy sojusznikiem kluczowym. Dla nas zwycięstwo Ukrainy i pomoc dla niej jest wartością samą w sobie, bo jej przegrana oznacza strategiczne problemy na dziesięciolecia.

  2. PGR

   koczkodan na razie to my te abramsy dostalismy tylko na papierze, jakos nam nikt za darmo nie przysyla sprzetu zebysmy uzupelnili za ten co wyslalismy na Ukraine, nie mozna rzadac pieniedzy? jakie mandat mialy osoby ktore o tym decydowaly? nie pamietam referendum w tej sprawie.

 7. Fabian_0200

  To jakaś kpina czy co??? Popieram wspierać Ukrainę w walce z ruskimi dostępną bronią ale nie naszym najwartościowszym sprzętem na podobnej klasy który będziemy musieli czekać latami !!! Tak dużo mamy tych samolotów? Czym chcemy się bronić w razie "W" ??? To jakaś paranoja ! Panie Morawiecki , Panie Błaszczak, Panie Duda, ręce precz od Polskich Jastrzębi !!! Niech wysyłają F16 , Mirage 2000 czy Grippeny ci co ich mają dużo więcej od nas i ci co planują wymieniać samoloty na F35 jak choćby Holandia, Norwegia, USA.

  1. Wojtekus

   Jesli Uraina nie jest wstanie sie obronic to co dopiero my. Przekazanie kilkuset starych czolgow lub kilku F-16 wcale nas dramatycznie nie oslabi. Jestesmy w NATO. Sami sie nie obronimy nawet pisiadajac te 32 F-35. Co powinnismy robic od jedynastu miesiecy to przedstawic nasze zaklady wojskowe na 2-3 zmianowy try pracy. Ruskie juz to uczynili, na co my czekamy? To bylo by dla nas realnym wzmocnieniem.

  2. PGR

   @Wojtekus - bez broni na pewno sami sie nie obronimy

 8. DBA

  No i rozpacz - Polska się rozbraja, a Rusek stoi na granicy! Czy szanowni oburzeni i zatroskani nie biorą pod uwagę prostego faktu, że doposażenie Ukrainy w nowoczesne lotnictwo może skrócić tą wojnę, która z biegiem czasu zamieni Ukrainę w Dzikie Pola, a Polskę cofnie w rozwoju. Jeżeli Ukraińcy przegrają militarnie to nie ma znaczenia czy będziemy mieli 200 czy 20 Leo lub 48 czy 8 F16 - Rosja jako wygrany po dąsach zachodu dostanie od Europy zachodniej cart blanche na wschód od Odry. A z kolei zaoferowanie z naszej strony dostarczenia F16 jest prawdopodobnie skuteczną próbą wymuszenia na zachodzie takich działań - zobaczcie jak zadziałał mechanizm z czołgami - nawet mała Dania zadeklarowała ich dostawę. Zachód ma 2 koncepcje pokonania Rosji - powoli, sankcjami i kroplówką uzbrojenia, co zrujnuje Ukr i Europę wsch (bo kasa na odbudowę pójdzie z funduszy UE kosztem funduszy unijnych) lub w miarę szybko, militarnie zbrojąc Ukr. Ten drugi sposób jest dla nas korzystniejszy.

  1. Monkey

   @DBA: Dozbrajanie owszem, ale w miarę naszych możliwości. Oddaliśmy i oddajemy czołgi oraz artylerię, ale też je zastępujemy. Czym zastąpimy Jastrzębie? Tysiącami dronów Macierewicza? Jeśli USA przekażą nam swoje Falcony to równie dobrze mogą je od razu podarować czy sprzedać Ukrainie. A my możemy wyszkolić ich pilotów.

  2. Andybuba

   Jest to dokładnie punkt patrzenia Ukraińców. A Polska gdzie?

  3. Kremlin

   To właśnie w obecnym momencie Polska jest najbardziej bezbronna. Do jej zajęcia nie potrzeba większych sił. Ba - wystarczy zrobić rajd i ją zdemolować. Po oddaniu F-16 (a mamy jedne z najmniejszych sił powietrznych w Europie - w przeliczeniu na mieszkańca) nawet parasola powietrznego nie będzie. Można uderzyć na Polskę (albo co gorsza Polska strona wypowie wojnę, wiemy jakich włatcuf mamy), łatwo ją pokonać, odciąć Ukrainę od zachodu... i pełne zwycięstwo.

 9. Andybuba

  Krótko. Czy USA przekażą samoloty f16 Ukrainie? Odpowiedz: Nie. To odpowiedź że źródła kompetentnego (Joe Biden, prezydent niemałego kraju).

 10. Box123

  [1/4] Ok. Jestem za tym żeby przekazać Ukrainie eskadre f16 ale pod dwoma warunkami: 1) USA w zamian przekażą nam bez żadnych dopłat z naszej strony eskadre f35 w najnowszej wersji block 4 (różnica w cenie jest przez nas równoważona osłabieniem zdolności do otrzymania nowych samolotów) 2) oraz zagwarantują przyspieszone dostawy kolejnych dwóch eskadr, KTÓRE BŁASZCZAK ZAMÓWI RÓWNOLEGLE (także w wersji block4), tak aby wszystkie nowe 48 samolotów f35 trafiło do Polski w tym samym czasie co wcześniej zamówione dwie eskadry (tj w latach 2026-30) Bez spełnienia powyższych warunków nie może być mowy o przekazaniu jakich kolwiek samolotów f16, bo zaczyna to wyglądać tak, że stajemy się dla USA chłopcem na posylki w tej kwestii. My oddajemy setki czołgów, 80% naszych najnowszych haubic i setki sztuk innego sprzętu, a jak chcemy zamówić samoloty to mimo, że produkcja f35 gwałtownie przyśpieszyła dostajemy jakieś odległe teminy, a i o przyspieszeniu dostaw abramsów też nie słychać.

  1. DBA

   Box123@ - a może chcesz lotniskowiec, najlepiej USS Ronald Reagan + atomowy okręt podwodny? Będzie czym pilnować Zatoki Gdańskiej przed hiszpańskimi nurkami

  2. Monkey

   @DBA: Box123 ma rację. Czym chcesz zastąpić Jastrzębie? Czołg czy armatohaubicę jest łatwiej wyprodukować niż samolot. Szkolenie zajmuje mniej czasu. A efekty braku skutecznej obrony powietrznej widać na przykładzie właśnie Ukrainy czy chociażby tego, co się wydarzyło niedawno w Iranie. Też tak chcesz w Polsce?

  3. Golf

   Przyśpieszenie Abramsów ? Serio ? A wiesz, że Rosjanie w tej chwili remontują i produkują 150 szt czołgów miesięcznie ? A amerykanie....12 szt Abramsów !! Reszta to mrzonki i dziecinne marzenia. Niestety...

 11. Golf

  Właśnie wczoraj pilnie kontrolujący kroplówkę z pomocą dla Ukrainy, prezydent Biden stwierdził, że nie ma mowy o przekazaniu F-16 do tego kraju. Tym samym to USA , mimo ogromnej pomocy dla Ukrainy, staje się największym hamulcowym w jej udzielaniu ! Bo każdy, kto choć odrobinę zna się na wojsku rozumie, że to właśnie samoloty F-16 lub inne i rakiety dalekiego zasięgu (ATACMS) mogłyby dużo zmienić w tej wojnie. Pozwoliłoby to zniszczyć magazyny z paliwem i amunicją, a także zgromadzony sprzęt na dalekim zapleczu frontu i uniemożliwić wielką ofensywę rosyjską na którą niedługo się zanosi.

 12. Furlong

  Gdybym był decydentem na Kremlu to zamrozilbym wojnę na Ukrainie i uderzył na Polskę. Wojna była by znacznie szybsza i prostsza (bo WP się rozbroiło), a NATO nie zdążyłby przysłać odpowiedniej ilości wojsk. To zwycięstwo ułatwiłoby późniejsze pokonanie Ukrainy, bo zostałaby odcięta od wsparcia z Zachodu.

  1. Jaro1969

   Obyś nie wykrakał , nasi stratedzy jakoś nie dostrzegają tego że Wołodia ciagle dosyła wojsko na Białoruś.....

 13. Monkey

  MiG-29 do przekazania, ok. Ale F-16? Niech USA, Turcja czy inne kraje Europy przekażą swoje. My mamy bezpośrednią granicę z Rosją i ich wasalem (Białorusią). To już będzie szaleństwo jeśli zaczniemy oddawać nasze Jastrzębie. Co innego szkolenie ukraińskich pilotów. Zresztą, czym i jak szybko zastąpimy te F-16??? Możemy im dołożyć Su-22, też po przeszkoleniu, bo oni tego typu maszyn nie użytkują. Ale nie Jastrzębie!!!

 14. Damian44

  Są pewne granice. F-16 to najlepsze co mamy w lotnictwie a mamy, jak na taki kraj, o wiele za mało samolotów co najmniej tej klasy i jeszcze mamy to oddać ? Nie popieram tego. Moim zdaniem powinniśmy przekazać im nasze MiGi w jakiejś sensownej ilości. Ale nie F-16, gdy sami mamy tego tyle co kot napłakał.

  1. PGR

   Kraby, Leopardy to tez najlepsze co mieliśmy a jakoś poszły lekka ręką

  2. Wojtekus

   Damian, sadze ze Polska puscila tu przynete a na zachodzie ktos polknie haczyk. Tu bedzie podobnie Jak z Leo. My powiedzielismy ze przekazemy a puzniej wszyscy inni powiedzieli ze tez przekaza. My przekazemy tylko 14 najstarszych Leo a razem Ukraina distance ponad 350 zachodnich czolgow. Sadze ze z F-16 bedzie Tak samo. Trzeba byc kdwaznym i cos zaproponowac a puzniej zbierac owoce. Naszym interested jest aby na Ukrainie bylo 75-100 F-16. Wiec przekazanie 2-3 naszych F-16 Ukrainie jest dobrym rozwiazaniem.

  3. nadszyszkownik zielony

   Misiu, po MiG-ach już tylko wspomnienie zostało :-)

 15. nadszyszkownik zielony

  Po co Polsce F-16 skoro Ukraina będzie miała?

 16. Norman

  To co robią politycy zaczyna być niebezpieczne i poprostu głupie.rozumiem.chęć odsuwania wojny od swoich granic cudzymi rękami ale mamy migi-29 i su22 które znają na ukrainie...a ci o F-16 jak kolejka do produkcji nowych f-16 z 4-6 lat a nawet na.modernizacje do.block 70 nie mamu kasy.Pokarzcie jacy jesteście twatdzi.negocjatorzy w polityce- zaproponujcie Usa przekazanie migów i su dwa za jeden ze stanu f-16C ze stanu Usa...albo Abramsy za nasze sowieckie czołg dwa za jeden. tego nie potraficie bo wam przez gardło poczucie niższości nie pozwala.dostaliście dofinansowanie 10% zakupu abramsów gdzie Usa na 30 lat mają u nas zapewniony zbyt na serwis i amunicje.

 17. Box123

  [2/4] No chyba, że problemem jest minister Błaszczak, który nie potrafi nic dobrze załatwić i nawet w tedy gdy Polska odgrywa kluczową rolę dla zachowania pokoju w Europie i utrzymania pozycji USA na świecie (wygrana koncepcji niemiecko - rosyjskiej, gdzie Berlin dzięki presji militarnej Moskwy, podporządkowuje sobie kraje wschodniej UE i otwiera drogę do scentralizowanej Europy pod swoim przywódctwem, a Rosja w zamian dostaje zielone światło na przejęcie Ukrainy i Białorusi, będzie oznaczać wypchnięcie USA z Europy i ich przegraną w rywalizacji z Chinami - tylko silna, wolna od niemieckich wpływów Polska, oddzielająca Niemcy od Rosji, jest gwarantem pokoju w Europie i szansą USA na zachowanie swojej pozycji) nie jest w stanie tego wykorzystać, a jeśli tak to należy go zastąpić kimś kompetentnym kto będzie potrafił prowadzić negocjacje i wykorzystać obecną sytuację dla wzmocnienia Polski.

 18. Box123

  [3/4] Ponad to należy bezwzględnie: 1. Zarysować jasną perspektywę rozwoju kraba lub jego następcy 2. Rozpocząć pracę nad prawdziwym czołgiem K2PL (65t, wzmocniony pancerz i pełna izolacja amunicji), który byłby opracowywany równolegle do wdrażania produkcji lekkiego k2pl dedykowanego do walki na Mazurach. W Europie otwierają się perspektywy na ogromny rynek zbytu na prawdziwe ciężkie czołgi ale z lekkim k2pl jako zapchaj dziurą, który będzie się chował za abramsami, nie będziemy mieli czego szukać i rynki Europy wschodniej zostaną przejęte przez Niemcy. Brak rozpoczęcia równoległych prac nad ciężką 7-osiową wersją K2PL, to będzie powtórka z braku rozwoju ciężkiego bwp w 2018r kiedy było już wiadomo, że prace nad borsukiem idą w dobrym kierunku, w efekcie czego zamiast mieć dzisiaj własny, być może najlepszy na świecie bwp, będziemy musieli wydać miliardy na zakup za granicą i prosić się o to żeby w ogóle była na nim polska wieża. Więc nie powtarzajmy tego samego błędu po raz drugi

 19. Box123

  [4/4] tymbardziej że nie ma żadnego racjonalnego powodu żeby równoległe do wdrażania produkcji lekkiego k2pl, nie opracowywać jego cięższego wariantu, który będzie spełniał wszystkie kryteria polskiego wojska i dawał szansę na pozyskanie konkurencyjnego produktu. 3. Zwiększyć finansowanie programu MOSKIT, tak aby to on stał się docelowo naszym głównym p-ppnc na rosomakach, borsukach i ciężkich bwp, czymkolwiek by one nie były 4. Wejść we współpracę nad najnowszym koreańskim samolotem tak aby w przyszłości był produkowany w Polsce i docelowo Polska posiadała 80 samolotów f35 i 80 KF-21 (w obecnej i dalszych wersjach)

 20. Szogun

  Polskich F-16 dla Ukrainy nie będzie, tutaj jest nasza czerwona linia. Kilka źródeł już to potwierdza.

  1. Pucin:)

   @Szogu - tak Krem - to oczywiście żart - a swoja droga chciałbym mieć takiego Prezydenta jak "dziadek" Biden - dba o swój kraj niesamowicie!!!!! Reindustrializacja nie w słowach a w czynach!!!!! :) I inflacja CPI w grudniu 6,5% - spadek od sierpnia 2022r. z 8,3%!!!!! HA, HA, HA!!!!! :)

  2. Rusmongol

   Najlepiej o swój kraj dba agent Pupin. Rosja gardzi każdy a Rosjan ma za zwykle Dziczale bydl@. Broń boże przed takim ojcem narodu. Przed 2014 PKB Rosji to 2.2 bln. Dziś 1.7 bln i wdziera spadać. Nie dziwne ze poszedł znowu kr@sc na Ukrainę jak Rosja gospodarczo zdych@la.

  3. PPPM

   Chciałbym w to wierzyć. Niestety dla nas chyba nie ma czerwonych linii. Z ostatniej chwili info: Biden stwierdził, że USA nie przekażą Ukr.F16. Mam nadzieję, że my również. Jest wiele krajów, które mają używki na zbycie + francuskie Mirage

 21. zdegusto

  Właśnie Biden powiedział że Stany nie przekażą swoich (mają 960 f-16) ale za to ma przyjechać do Polski, która ma tylko 48 (źr. Bloomberg) . Uświadomi nam, że my tak na prawdę ich nie potrzebujemy i możemy swoje przekazać? Będą rozszerzone gwarancje nuklearne chociaż czy tylko słowa otuchy jak w 39r.? Na slajdach ostatnich na SKON były F-15, czyżby jakaś podmiana? Może my mamy jakieś wyjątkowo małpie wersje f-16 które jako jedyne mogą potencjalnie wpaść w ręce wroga? Było naprawdę mnóstwo czasu żeby wszystko względnie tanio kupić ale nasi politycy woleli dłubać palcem w nosie i przepalać pieniądze na głupoty. Spali sobie spokojnie bez żadnej wyrzutni rakietowej większego zasięgu nie budząc się w nocy zlani zimnym potem ale teraz już wiedzą że potrzebujemy dokładnie 500. Albo 0 albo 500 innej drogi nie ma...

 22. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Przekazanie wszystkich T-72/PT-91 - czyli jakieś 580 sztuk - OK - bardzo sensowne wykorzystanie tego sprzętu rękami Ukraińców - dla osłabienia Rosji i kupienia nam czasu na wzmocnienie. Przekazanie pewnej ilości Leo 2 A4 [max 3 kompanie] - też popieram - bo [pomijając powyższe bonusy jak przy przekazaniu T-72/PT-91] to tym szybciej zwolni moce produkcyjne Bumaru ca o 2 lata szybciej - moce związane modernizacją Leo 2 A4 do Leo 2 PL. Do produkcji Borsuka chociażby - bo budowa konsorcjum [z HSW, Cegielskim i innymi] wydaje się konieczne dla masowej produkcji Borsuka - bo nowoczesny BWP z kppanc jest dużo potrzebniejszy od czołgów dla WP. Albo decyzja zasadnicza - przekazać wszystkie Leo 2 A4 Ukrainie - i albo produkcja Borsuka - albo skupić się na przyśpieszonej modernizacji Leo 2 A5 do PL. Czyli ograniczenie Leo 2 PL do ca 150 sztuk.

  1. rwd

   Ile lat minie zanim zbierzemy nowe 580 sztuk czołgów, które chcesz przekazać Ukrainie? Odbudowanie potencjału naszych wojsk pancernych, po eksporcie sprzętu na Ukrainę, zajmie nam 5-10 lat? My już przekazaliśmy, teraz dajmy szansę innym na wykazanie się.

  2. Wojtekus

   Red, nie sadze ze odrobienie Polskiego potencjalu pancernego po przekazaniu 580 t-72 wraz z t-91 zajmnje nam 5-10 lat. Polowa tych przekazanych czolgow nie byla eksplatowana bo staly bez serwisu w magazynach. Czesc z nich byla zepsuta a reszta aby posiadac walory bojowe powinna przejsc remont i modernjzacie. Obecnie przyspieszamy peace nad Leo, Abramsy powoli docieraja wraz z K2 a to sa czolgi innej generacji niz t-72 wiec juz za rok lub dwa osiagniemy taki sam potencjal pancerny jaki mielismy 11 miesiacy temu. Bardzo trafne rozegranie strategiczne polski. Rosja sie oslabia wojna na Ukrainie to nalezy ja jeszcze bardziej oslabic przekazujac czesc naszego sprzetu. To nam daje czas oraz mobilizacie spoleczenstwa aby modernizowac nasze wojsko najnkwszym sprzetem przeskakujac jedna lub dwie generacje.

 23. Piotrgra

  Na szczęście Biden godzinę temu jednoznacznie wykluczył możliwość przekazania F16 Ukrainie. Koniec głupich pomysłów naszych strategów z piaskownicy.

 24. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Pytanie, czy NAJPIERW nasi włodarze negocjacyjnie rozegrali to z USA? Np. za większe dostawy F-35A Block4 - i to 1 do 1 - sztuka za sztukę? Bo kto szybko daje to dwa razy daje - czasami nawet po dziesiąckroć.....tylko trzeba rozumiem elementarz polityki i biznesu.... Albo za technologię samodzielnej produkcji PAC-3MSE? Albo za pełnoprawny udział w programie bezzałogowców bojowych z AI - Skyborg? Lista długa - pytanie, czy ktokolwiek u steru zaczyna od kalkulacji co można ugrać, czy dalej zero zabezpieczenia własnego interesu narodowego [zwłaszcza rozwoju przemysłu high-tech] i racji stanu i rozwoju Polski - czyli czy dalej z góry za nic dajemy wszystko pod romantycznym sztandarem "Za wolność Nasza i Waszą"? Nie mówiąc np. z drugiej strony o udziałach w Ukrbronoexport [silniki turbinowe, rakiety itp?

  1. Andybuba

   Czy Ty zastanawiałeś się nad tym co robią dla Polski? Jakieś spojrzenie na ostatnie parę lat wstecz? Na razie rozbrajamy się, zamawiamy niby nowe (ale ich nie widać) i gwarantujemy naszym wnukom biedę. Na razie myślenia o państwie Polska nie widać.

  2. Rusmongol

   Rosja straciła 300 samolotów i 3 tys czołgów a i tak uważają ze są prze uje, a Putin to Mojżesz. Więcej wiary 😂

 25. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

  Polska? Kraj frontowy NATO, nie posiadający innych samolotów. To wątpliwe, zwłaszcza w kontekście zaawansowanego wyposażenia tych samolotów. Już raczej nadają się do tego starsze wersje F-16. A my, tylko pod warunkiem wcześniejszego otrzymania F-16 block 70 - nie wcześniej niż dostaniemy nowe. Same obietnice w naszej sytuacji nie wystarczą.

Reklama