Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja modernizuje "laserowe" pociski dla artylerii

Pociski 2K25 Krasnopol są wykorzystywane przez Rosjan na Ukrainie
Autor. Mike1979 Russia, Wikipedia

Rosyjska agencja TASS poinformowała o prowadzeniu prac przez Grupę Kałasznikow nad ulepszoną wersją Krasnopola, czyli artyleryjskiej amunicji precyzyjnej kal. 152/155 mm. Ulepszona wersja ma posiadać zwiększone osiągi w zakresie donośności, celności, siły rażenia czy odporności na zakłócenia.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Dzisiaj jesteśmy na końcowym etapie prac badawczo-rozwojowych nad nowoczesną modyfikacją pocisku precyzyjnie naprowadzanego Krasnopol, w ramach którego Grupa Kałasznikowa wykona podstawowe zespoły i jednostki dla amunicji" – powiedział prezes Władimir Lepin.

Czytaj też

„Modernizacja zwiększy zasięg ognia nowego systemu, znacznie zwiększy prawdopodobieństwo trafienia małego celu jednym strzałem, zwiększy siłę ognia głowicy i skuteczność ognia w niesprzyjającej pogodzie i przy silnym wietrze".

Reklama

Pocisk Krasnopol przeznaczony jest do haubic kalibru 152 mm: D-20, 2S3M, 2S19 i 2A65 Msta-B. Szacuje się, że jego użycie zmniejsza zużycie amunicji 5-10 razy w porównaniu ze zwykłymi pociskami odłamkowo-wybuchowymi i skraca o 10-15 razy czas na wykonanie zadania ogniowego. Procentowa szansa trafienia celu określana jest na ok. 90%, a błąd trafienia przy strzelaniu z zasięgu 20 km teoretycznie wynosi około 1 m.

Czytaj też

W skład systemu precyzyjnego uzbrojenia Krasnopol (indeks GRAU 2K25) wchodzą:

 • dwuczęściowy pocisk odłamkowo-burzący (korygowany) 30F39 Krasnopol kal. 152 mm z półaktywną laserową głowicą naprowadzania 9E421;
 • „podświetlacz" celu, czyli wskaźnik-dalmierz (np. typu 1D15, 1D20, 1D22, 1D29 (LCD-3M) itd.);
 • system łączności.

Czytaj też

Amunicja ta była używana przez armię rosyjską m.in w Syrii, gdzie wraz z trwaniem konfliktu zwiększano udział tych pocisków w walkach. W chwili obecnej wiadomo, że poza kontyngentem rosyjskim, pocisków tego typu używały również pododdziały syryjskie i irańskie. Pocisków Krasnopol używano w czasie ciężkich walk z Daesh we wschodniej Syrii. Pociskiem Krasnopol zlikwidowano jakoby bojowników, którzy 31 grudnia 2017 r. ostrzelali z moździerza bazę w Hmejmim. W związku z tym, jako odwet, zorganizowano specjalną operację, w wyniku której pododdział sił specjalnych wykrył bojowników na zachodniej granicy prowincji Idlib. W momencie, kiedy bojownicy przesiadali się do mikrobusu uderzył w nich pocisk Krasnopol, co zostało zarejestrowane z bezzałogowca.

Czytaj też

Krasnopoli używano również podczas ćwiczeń Zapad-21, gdzie używano jej do likwidacji celów wcześniej wykrytych przez bezzałogowe aparaty latające jak Orłan-10. W trakcie tamtych manewrów strzelania amunicją Krasnopol prowadzono na dystansie od 10 do 16 km.

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (2)

 1. Razparuk

  Jak tam nasz APR155? Przeszedł badania,srogie i wieloletnie naszego betonu czy jednak trzeba będzie kupić z półeczki po uznaniu za wiarygodne info z folderu producenta?

  1. Valdore

   @razparuk, nasz APR155 ma sie dobrze.

  2. wert

   gdybyś cokolwiek kumał w temacie wiedziałbyś że pocisk to najmniejszy problem. Jeżeli sam pójdziesz na czy za linie wroga podświetlać cele NIE ma problemu. Aktualnie z wagi LPC 15 kg zeszli na 7 kg. Taki LPC bierzesz na grzbiet i wio. Dajesz

  3. Razparuk

   Zaiste doznałem pociechy na twe słowa...

 2. QVX

  Mam wrażenie, że nie chodzi tu o parametry, ale próbę zastąpienia zachodnich komponentów zamiennikami.

Reklama